Savaş çare mi?

A+A-
Altemur KILIÇ

Ünlü Alman Şansölyesi Baron Otto Von Bismark, Birinci Dünya Savaşı’ndan yıllar önce “Balkanlardaki saçma bir olay yüzünden dünya savaşı çıkacak” demiş. Nitekim öyle de oldu. Avrupa’da büyük savaş, Sırp milliyetçisi Gabriel Princip’in Avusturya veliahtı ve eşine suikastı ile tetiklendi. Sonuç malum!..

***


Şimdi de korkarım sınır komşumuz Suriye’de Esad’ın halkına reva gördüğü zulüm, ordusunun inanılmaz hoyratlığı yüzünden Orta Doğu’da büyük bir savaş çıkacak ve ülkemiz de kaçınılmaz olarak bu savaş katılacak. Ve Kürt hareketi ile bağlantılarından dolayı ve de Şii-Sünni tarafları yüzünden çok tehlikeli durumlara yol açacak, Kürtçülerin işine yarayacak. Bu savaşın ABD ve diğer Batı devletlerinin Orta Doğu projesine yarayacağı aşikar. Bunu kotarmak için trafik başladı...

***


Esad rejimine karşı ısrarla askeri müdahale isteyen ABD’li senatörler John McCain ve Joe Lieberman, Cumhurbaşkanı Gül tarafından İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü’nde konuk edildiler. Sebebi ziyaretleri malumdan malum... Sınırda bir tampon bölge kurup ardından Irak’taki gibi Suriye’yi parçalamak! CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, savaş yanlısı 2 senatörün ziyareti için “Bu iki senatör daha önce de defalarca Türkiye’ye gelmişlerdi. Sanıyorum, Türkiye’yi Suriye’ye müdahaleye ikna için geldiler. BM kararı olmadan böyle bir şey olmaz. İnşallah Cumhurbaşkanı da, Türk halkı gibi bölgede savaş istemez” diyor.
İnşallah!
Ne var ki Başbakan Erdoğan da kendi emel ve hesapları açısından böyle bir savaşı istiyor ve kaşıyor. Komşumuz Suriye halkının bu acılarına bigane kalamayız ve bir ağabey devlet olarak, Suriyelilere elimizden geldiği kadar kucak açmalıyız, mültecileri barındırmanın külfeti ne olursa olsun.
Esad’ın böyle bir savaşı körüklediği ve Türkiye’yi de hedef aldığı ortada. Ama ne onun ne de diğer savaş şakşakcılarının oyununa gelmemeliyiz. Çünkü en sonunda asıl büyük kayıpları biz veririz

***


Bir bakıma böyle bir savaşın çıkması ve Türkiye’nin katılması faydalı olur. AKP iktidarı bu savaşta Türnk Ordusu’na komuta edecek kıymetli komutanlara muhtaç olur ve TSK’nın kıymeti anlaşılır! Ve belki de bu vesileyle Kürt meselesi de çözülür. Ama ne pahasına?..
Mustafa Kemal eğer vatanın müdafaası ve devletin çıkarları söz konusu değilse savaş cinayettir demişti. Ve eğer savaş kişisel emellere ve de yabancıların çıkarları için çıkarsa, bu gafletten ve cinayetten de öte ihanettir!..
Belli ki Erdoğan, Türklerin kahramanı olmaktan ziyade “Arapların kahramanı” olmak istiyor. Suriye’de büyük fırsat!..
Diktatörler sıkışınca veya kahramanlık uğruna savaşlar çıkarmışlardır. Gerçi sonunda muhakkak hüsrana uğramışlardır ama ne pahasına ve kimlerin sırtından, kimlerin kanları mukabilinde!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları