Savcı, 'Polis Ağca'yı bırakacaktı!'

A+A-
Behiç KILIÇ

Ağca’nın tahliyesi ile, o dönem  “İpekçi Cinayeti soruşturması sorumluları” televizyonlarda, gazetelerde boy gösteriyorlar.. Anlaşıldığı kadarı ile tümünün bir nevi boyunları eğiktir.. Cinayetin  “aydınlatılamamasının”  ezikliği altındalar.. Bu  “aydınlatılamamanın da” kendilerinden kaynaklandığının farkındalar!..
Şimdi topu birbirlerine atıyorlar, dönemin içişleri bakanı ile emniyet müdürü, sıkıyönetim sorumlularını askeri savcıları, askerler de polisi suçluyor.. Her iki taraf da  “Ben demiştim, üstü örtülü kaldığını biliyordum..”  sözleri ile sorumluluktan kurtulma çabasındalar..
Dönemin yetkililerinin bugün yaptıkları açıklamalar onların vebal altında bulunduğunun işaretidir..
Adama  “Neden gereğini yerine getirmediniz!!”  demezler mi??
Cinayetin üzerinden yıllar geçtikten sonra yapılan açıklamalarda önemli ayrıntılar öğreniyoruz.. Bundan birkaç yıl önce, İpekçi soruşturmasını yürüten emekli Savcı Ahmet Karaoğlu bir gazeteye  “Ağca kaçacak diye uyarmıştım” açıklaması yapmıştı..
Aynı savcı,  “Yakalandıktan 3 gün sonra polisin Ağca’yı serbest bırakmaya hazırlandığını da”  ileri sürmüştü..
Savcı Karaoğlu şunları anlatmıştı,  “Üç gün sorgulanmış, sonra bir şey yok diye bırakmaya karar vermişler. İpekçi dosyasının savcısı benim diye bana getirdiler. ’Savcı Bey böyle böyle, biz bunu bırakalım’dediler. Ben de ’Bir getirin bakalım, tanıklarla yüzleştirelim, bir de ben sorgulayayım’dedim. Ağca’yı getirdiler, çok önemli bir tanığımız vardı onu da getirttim. Katili bir kaç metreden gören bir tanıktı bu. Ağca’yı hemen tanıdı. Sonra sorguladığımda Ağca da itiraf etti zaten.”
Savcının iddialarına bakınız..
Ağca gözaltına alınınca, kendisine haber verilmeden üç gün poliste tutuluyor.. Önüne getirildiğinde de serbest bırakılması talep ediliyor!..
Savcı  “Almışlar sorgulamışlar, bir şey yok bunda, bırakıyoruz diye bana getirdiler”  diyor!..
Savcının iddiasına göre, görgü tanıklarına bile sormadan bırakmaya karar verilmiş!..
 Savcı bu durumu  “Belki de beceremediler, bilemem ki.!”  diye açıklıyor..
Emekli Savcı Ahmet Karaoğlu bu açıklamayı birkaç yıl önce yaptı..
Bu kadar önemli olan bu açıklama, o sırada da önemsenmedi!..
Bu sözler arada kaynadı gitti!..
Savcı,  “Ağca’nın arkasındakilerle ilgili herhangi bir bilgiye ulaşabildiniz mi?” sorusuna şu cevabı vermişti;
“Bazı bilgiler, şüpheler vardı ama bunları delillendiremedim. Ağca’nın tetiği çektiğinden emin oldum. Ama o da Yavuz da bir piyondu. Onların üstünde de Mehmet Şener vardı. O hiç yakalanamadı. O yakalansaydı bu iş çözülürdü.”
Savcı Karaoğlu, cinayetle ilgili hep gündemde olan  “süre”  meselesini de anlatıyor.. Savcı, Hasan Fehmi Güneş ve Kozakçıoğlu’nu doğrulamıyor..
“Soruşturma savcısı benim, süre uzatılması talep edilse önce benim haberim olur. Çünkü bunu sıkıyönetimden talep edecek olan benim. O zamanki polis şefleri, beceriksizliğe kılıf olarak Bakana, süre uzatılmadı, uzatılsaydı biz bu işi çözerdik dediler herhalde. Ayrıca Sayın Bakanın yetkisi vardı, yetkisini kullansaydı. Bizim 10 günlük süremiz vardı, sonuna kadar kullandık. Sıkıyönetim Savcılığı’na devrettik. Yani devrettiğimiz yer de savcılık. Ve o dönemdeki yasaya göre, sıkıyönetim savcılığının daha geniş yetkileri var. Yani eğer isteniyorsa onlar da soruşturmayı sürdürebilirlerdi.”
Açıkça görüleceği gibi  “Bir cinayet böyle devrildi!!”

Yazarın Diğer Yazıları