Savunulacak terörist var, ister misin?..

A+A-
Servet AVCI

Kendilerini iyi tanıyoruz… Hani şu, vaktiyle terörist başının sağlık kontrollerini yapmak için Adalet Bakanlığı'na başvuran, onun İmralı'da kaldığı hücrenin metrekaresini dert eden, açlık grevcilerinin taleplerinin değerlendirilmesini savunan, 2011'de TSK'nın Kazan Vadisi'nde kimyasal silah kullandığı yönündeki PKK iddiası üzerine inceleme yapmak isteyen, PKK'lı teröristleri 'tutsak' olarak niteleyen Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi...

Yine dertlendiler… Bu seferki dertleri TSK'nın Afrin operasyonu… Terörü pek fark etmeyen Türk Tabipler Birliği, Afrin operasyonunun halk sağlığı sorunu olduğunu çabuk fark etti!.. 'PKK terörüne hayır' demesine alışık olmadığımız dilleri 'Şavaşa hayır'a pek hızlı geldi!..

***

İmralı'ya Apo'nun kardeşi gidiyor, ağabeyinin sağlık durumundan endişe ettiğini, doktorların değişmesi gerektiğini buyuruyordu... Ardından Aysel Tuğluk yazılı açıklama yaparak, aynı görüşü dillendirip, bir an önce adaya 'bağımsız doktorlar' heyetinin gitmesinin şart olduğunu aksi hâlde sürecin tıkanacağını öne sürüyor ve bunun bir kampanya olduğu anlaşılıyordu... Ve tam da bu noktada görmeye alıştığımız TTB devreye girerek, Adalet Bakanlığı'na başvuruyordu: "Göreve hazırız, sağlık kontollerini biz yapalım!.."

 

PKK'ya ilişkin TTB'nin ne gibi sicile sahip olduğuna bir göz gezdirelim: Örgütün Merkez Konseyi 2012'de cezaevlerindeki PKK'lıların açlık grevleriyle ilgili hem İstanbul'da eylem yaptı hem de KESK, DİSK, ÇHD ve İHD ile bir araya gelerek, eylemcilere destek niteliğinde bildiriye imza atmıştı... Eylemcilerin talepleri 'tecridin kaldırılması, ana dilde savunma ve ana dilde eğitim'di... TTB'nin imzaladığı bildiride ise şu ifade yer alıyordu: "Siyasal iktidar, açlık grevcilerinin taleplerini ölümler yaşanmadan değerlendirmelidir..." Sonra  o örgüt, "Bağımsız doktorlar olarak, Öcalan'ı biz kontrol edelim" diyebiliyordu!.. Ne kadar insanî bir talepti değil mi?

***

PKK bir işaret fişeği patlatmayagörsün, hep aynı örgütler bir araya geldiler ve açıklamalar yaptılar... 2010'daki Ağustos'undaki 'eylemsizlik' kararı da buna iyi bir örnektir... Bu 'kardeş örgütler' tüm siyasî partileri PKK'nın 'eylemsizlik' kararına karşı sorumlu davranmaya çağırmış, bu kararın nefes aldırdığını, şimdi sıranın çözüm adımlarında olduğunu kamuoyuna 'tıbbî etik' çerçevesinde duyurmuşlardı!..

2011'de PKK Çukurca'nın Kazan vadisinde çok ağır zayiat vermiş, örgüt ve uzantıları bu çatışmalarda TSK'nın 'kimyasal silah' kullandığını öne sürmüştü... Bu iddialarla eş zamanlı biçimde hekim örgütümüzün malum Merkez Konseyi incelemelerde bulunmak üzere Adalet Bakanlığı'na başvurmuştu... 'Tıbbî etik'leri hep bu tip durumlarda depreşiyordu çünkü!..

***

2015'te, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, yol kesen PKK'lıları görünce kaçmak isteyen doktor Abdullah Biroğlu teröristlerce katledildi… Türk Tabipler Birliği, katledilen doktor olunca açıklama yapmak durumundaydı… Ama ne açıklama? Kınadı da kimi kınadığı belli olmadı… 'Herkes'i sorumlu olmaya çağırdı da tek kelime 'PKK' diyemedi!..

Operasyona 'savaş', cezaevindeki teröriste 'tutsak' diyen  bir dil elbette PKK diyemezdi!.. Şimdi ise Afrin'de 'yaşatma'yı, 'yaşamı savunma'yı hatırlıyor!..

***

Bu ülkenin vicdanlı solcularını, aklını ve birikimini PKK'ya ciro etmeyen sosyalistlerini, PKK'nın 'devrimci özne' filan değil, doğrudan terör örgütü olduğunu kabul eden ve bunu açıktan ilân etme cesareti gösteren sınırlı sayıdaki aydını mutlaka ayırsak da şu ikazımızı tekrarlamadan duramayacağız:

"Türkiye'deki radikal sol örgütler ve sendikal hareketler büyük bir hızla yutuluyor... Evet, etnikçi hareket, o örgütleri bölecek zannedilirken, durumun daha da vahim olduğu, söz konusu örgütlerin 'yutulma' riski taşıdıkları her geçen gün daha iyi anlaşılıyor... Bu örgütler, memur ve işçi sendikaları, dernekler, meslek odaları, şımaran ve büyüyen bölücü dalga karşısında 'ortaklık'tan 'marabalık' düzeyine evrildiklerini, karşılıklı bağımlılığın 'tek taraflı hizmet'e dönüştüğünü fark ettiklerinde belki de çok geç kalmış olacaklar... Bölünmeyle kurtulamayacaklar, yutulmuş olacaklar..."

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları