Seçim petrolü

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan birkaç ay içinde bir açıklama gelebilir. Ancak malum medyada manşetten haberler yapılacağı  kesin, “zengin petrol ve doğalgaz yatakları bulundu” diye.
Bu hayali petrol her seçim öncesi bulunuyor, seçimden sonra kayboluyor.
Rengi, kokusu yok, rezervi sınırsız, hayal gücü kadar. Sen de bir trilyon varil, ben diyeyim 15 trilyon varil, seçmen yiyor nasıl olsa.
Adı üstünde “Seçim petrolü” sıvı değil, kazık şeklinde. Sondajla bulma imkanı yok. Yerin altında değil çünkü.
Televizyon ekranlarıyla, gazete sayfalarında bu petrol rezervleri.
Toplum mühendisliği ve propaganda yöntemleriyle bulunuyor.
Seçim petrolü ya da doğal gazı bulunduktan sonra, seçim sandığına oy olarak gidiyor, seçimden sonra rezerv sıfır.
Umutsuzluk içindeki yaşamlarında bir ışık, umut arayan zavallı vatandaşlarımız haberi malum medyada okuyunca  “Aaa bunlar petrol de buluyor” diye mutlu mutlu sandığa koşuyorlar, ellerinde boş benzin bidonlarıyla. Vatandaşın bir kısmı bulunan seçim petrolüne oy atıyor, oy atarken de sanıyor seçimden bir hafta sonra yalan dolan petrolü piyasaya verilecek, benzin mazot fiyatı düşecek, elindeki bidon dolacak.
Adı üstünde seçim petrolü, seçim doğalgazı arabanın deposuna, evdeki ocağa ulaşamadan buhar oluyor.
2007 milletvekili genel seçimi öncesi Trakya’da çok zengin doğalgaz, Manisa’da petrol bulundu.
2009 yerel seçimleri öncesi Manisa, Niğde, Diyarbakır ve Isparta’da petrol bulundu. Dönemin yetkililerinden biri ne içtiyse  “Türkiye petrol denizinin üzerinde yüzüyor” dedi.
2010 Anayasa değişikliği referandumu öncesi Ergani ve Manisa’da petrol bulundu.
2011 genel seçimleri öncesi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal,  “Sürmene-1 kuyusunda 4 bin 800 metreye geldiğimizde yeraltından aldığımız numunelerin içinde çok güzel petrol emareleri bulundu”  deyince haber oldu tüm medyada.
2014 seçimi öncesi Batman’da yine petrol bulundu.
Türkiye’de her seçim öncesi bulunan hayali petrol milleti yeterince uyutamayınca karar verildi 2014 seçimleri öncesi Afganistan’da petrol aranacak Afganistan’da da mutlaka bir seçim öncesi petrol bulunacak. Bütün bunlar yetmeyince her yerinden sanal petrol fışkıran Türkiye 2017 Dünya Petrol Kongresi’ne aday oldu.
Türkiye’nin yıllık ham petrol, petrol ürünleri ve doğal gaz ithalatı 60 milyar dolar. Bulunan bunca petrol nerede? Süleyman Demirel’in petrol sıkıntısı yaşanan günlerde söylediği ünlü söz akla geliyor.  Demirel, “Petrol vardı da biz mi içtik ?”  demişti. O zaman her seçim öncesi bulunan bunca petrolü kim içti?
Türkiye’de vatandaşın telefonları dinleneceğine, yeraltındaki bu hayali petrol denizinin dalgaları dinlenseydi sokak çeşmelerinden 95 oktan benzin akıyor olacaktı.
 Gelin görün dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. İngiltere, Fransa, Almanya, Amerika, Hindistan, Gana, Jamaika, Japonya, Çin, Brezilya, Polonya hepsi benzini bizden çok daha ucuza tüketiyor.
Seçimlerden önce yetkililerin ve medyanın petrol, doğal gaz bulundu masalları doğru olsaydı milli gelirimiz kişi başı 70 bin dolar olur, petrol ihracatında Suudi Arabistan’ı geçerdik hiç kuşkunuz olmasın..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları