Şeker fabrikaları kimleri zengin etti?

Şeker fabrikaları kimleri zengin etti?
CHP'li Ömer Fethi Gürer, Şeker Fabrikası’nda bir hafta içinde iki farklı oranda iskontolu şeker satışının sebebini sordu. “Şeker fabrikalarında neler oluyor” diye soran Gürer, iki farklı indirimli satıştan bazı alıcılara ayrım yapılmasını gündeme taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Şeker Fabrikası’nın geçen hafta içinde, 19-23 Temmuz tarihleri arasında önceden para yatıran tacirlere yüzde 2 oranında iskonto yapılacağını duyurduğunu hatırlattı. 

ŞEKER FABRİKASI’NIN İSKONTO TUTARSIZLIĞI

Gürer, “Şeker Fabrikası bu tarihler arasında şeker alımı yapanlar için cari satış fiyatı olan KDV hariç 3.07 TL/kg’den yüzde 2 indirimli olarak KDV hariç 3.01/TL Kg üzerinden satış yaptı. Alıcılar da fabrikaya önceden para yatırarak şeker satın aldı. Ancak yüklü miktarlarda şeker alanlar paralarını yatırmalarına rağmen, fabrikadan şekerlerini teslim almadılar. Bazı alıcılar ise paralarını yatırdıktan sonra şekerlerini fabrikadan teslim aldılar. Ancak Genel Müdürlük 25 Temmuz’da Çorum, Ereğli, Kırşehir, Turhal ve Yozgat Şeker Fabrikalarında yapılacak şeker alımlarında yüzde 6 oranında indirim yapılacağını duyurdu. Bir hafta içinde şeker fabrikalarında iki farklı iskonto uygulaması yapılınca Bor Şeker Fabrikası’na önceden para yatıranlar yatırdıkları parayı geri istedi. Ancak Bor Şeker Fabrikası, parasını yatırdığı halde şekerlerini teslim almayanlara yüzde 6 oranında indirim uygularken, şekerini teslim alanlar için yüzde 6 indirim uygulanmayacağını beyan etti. Devletin sözüne güvenen tacirler zarar etti” dedi.

seker-fabrikasi-1.jpg

Şeker fabrikalarında bir hafta içinde iki farklı iskonto uygulaması yapılmasının bazı tüccarları zarara uğratırken, bazı alıcılara da ciddi manada rant sağlanmış olmasının altında yatan nedenlerin belirlenmesi gerektiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Önce yüzde 2 oranında iskonto yapılacağı duyuruldu. Yüzde 2 iskonto üzerinden şeker satın alan blazı tüccarlar paralarını yatırıp şekerini teslim aldı. Ancak şeker paralarını yatırıp, şekerlerini teslim almayanlar uygulamadan yararlanırken, parasını yatırıp şekerlerini teslim alanların bu indirimden yararlanamaması tartışmalara neden oldu. Bu durumun sebebi nedir” diye konuştu.

seker-fabrikasi-2.jpg

İlgili Haberler
14 fabrika için Danıştay'a dava açıldı'Şeker pancarı ithal eder hale geleceğiz'"Cumhurbaşkanı'na soru soramazsınız"
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.