'Şeker ucuza satıldı, işsizlik artacak'

'Şeker ucuza satıldı, işsizlik artacak'
5 bin 600 kişilik ankete göre, birçok insan şeker fabrikalarının değerinden daha ucuza satıldığını düşünüyor. Fabrikaların olduğu yerlerde işsizliğin artacağını ve ekonominin olumsuz etkileneceğini söyleyenler de çoğunlukta.

Hükümetin seçim öncesinde apar topar ihalelerini gerçekleştirip bir bölümünün satışını onayladığı şeker fabrikaları için kritik anket sonuçları geldi. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre MAK Danışmanlık şirketinin fabrikaların bulunduğu illerle Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde 5 bin 600 kişiyle yüz yüze yaptığı anket sonuçlarına göre halkın büyük bölümü şeker fabrikalarının değerinden daha ucuza satıldığını düşünüyor.

KARARI ETKİLEYEBİLİR

Anket sonuçları, özelleştirmenin ardından fabrikaların olduğu illerde ekonominin zayıflayacağını, ülke ekonomisinin olumsuz
etkileneceğini, fabrikalardaki işçi sayısının azalacağını ve gelirlerin düşeceğini işaret ediyor.

Seçim öncesinde kamuoyuna açıklanan anket, 11-15 Mayıs tarihleri arasında, “Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Toplumsal Bakış Kamuoyu Araştırması” ismiyle Türkiye seçmen sayısının on binde birine ulaşılarak yapıldı. Anket, şeker fabrikalarının bulunduğu il ve ilçelerle özelleştirmeden etkilenecek iller ve büyük kentlerde gerçekleştirildi. Bu kapsamda Afyon, Ağrı, Ankara, Antalya, Alpullu (Kırklareli), Ereğli (Konya), Bor (Niğde), Burdur, Çarşamba (Samsun), Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Elbistan (K.Maraş), Erciş (Van) Erzincan, Erzurum, Ilgın (Konya), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Eskişehir, Kırşehir, Malatya, Turhal (Tokat), Muş, Nuri Şeker (Uşak), Trabzon, Susurluk (Balıkesir) Yozgat il ve ilçelerinde
yaşayan halka şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin sorular yöneltildi. Anket sonuçlarının 24 Haziran seçimleri öncesinde hükümetin şeker fabrikalarına ilişkin kararını etkileyebileceği ifade ediliyor.

EKONOMİYE ZARAR VERİYOR

Ankette şeker pancarı üretiminin ülke ve vatandaşlar için ne anlama geldiği, pancarın üretilmemesi halindene olacağı da soruldu. Bu soruya ankete katılanların yüzde 65'i “Stratejik bir üründür. Uzun süreçte ülkemiz ekonomisine büyük zararı olur” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 20'si bu konuda bilgi sahibi olmadığını belirtirken yüzde 15'i “Önemli değil, dışarıdan ithal edilir” dedi.

SATIŞI OLUMLU BULANLARIN ORANI SADECE YÜZDE 22

Ankete katılanlar şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ülke için olumsuz olduğunu belirtirken olumlu bulanların oranı yüzde 22'de kaldı. Kararsızlar yüzde 20'lik dilimi oluşturdu. Özelleştirmenin olumsuz olacağını ifade edenlerin yüzde 35'i fabrikaların bulunduğu şehirlerin ekonomisinin zayıflayacağını, yüzde 25'i işçiler için, yüzde 20'si tüketiciler için kötü olacağını ifade etti. Ankete katılanların yüzde 65'i özelleştirme sonrası daha az işçi çalıştırılacağını ancak çalışanların ücret güvencesinin kalmayacağını belirttiler. Ankette en çarpıcı yanıtlardan biri ise büyük tartışma konusu olan fiyatla ilgili geldi. Ankete yanıt verenlerin yüzde 55'i fabrikaların ucuza satıldığını ifade ederlerken sadece yüzde 25'i değerinde satıldığı yorumunu yaptı. Yüzde 20'lik dilim ise özelleştirme fiyatına ilişkin bilgi sahibi olmadığını bildirdi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58