Şeyh Said ve dostları...

A+A-
Behiç KILIÇ

Şeyh Said için yazdıklarıma tepki gösteren ve İslam önderi diye kabul ettikleri Şeyh Said için bağırlarını siper edip üstelik kendilerini “milliyetçi(!)” diye sunan bir takım uyanıklar var..! Bunlar hızlarını alamayıp; “Sen Saidi Nursi hazretlerine de karşısındır” diye dalış yapıyorlar...
Hemen söyleyeyim...
Kim Atatürk’e, Kurtuluş Savaşına saldırır... Benim için haindir... İşte o kadar...
Şeyh Said katışıksız İngiliz uşağıdır. Siz onu İslâm’a saramazsınız, İslâm’ın saflığında toprağa ihanet, ağalık yoktur...
Saidi Nursi’ye gelince...
Erbabına kulak verelim...
Erbabı dediğim, Türkiye’nin gerçek namuslu aydını Sayın Cazim Gürbüz’dür...
Cazim Bey’i tanırsınız, hayatı mücadelelerle dolu, bilge bir kişi...
Kitapları, makaleleri ile karanlıkları aydınlatır...
Cazim Gürbüz, Saidi Nursi hakkında bilgi aktarırken, Kürtçülüğün bayraktarlarından Altan Tan adlı kişinin yazdıklarına işaret ediyor. Altan Tan’ı, son günlerde uzman olarak çıkarıldığı TV kanallarında malum yaklaşımları-propagandaları ile hatırlarsınız. Cazim Gürbüz şöyle diyor;  “Şeyh Said-Saidi Nursi ilişkisi konusunda çarpıcı doğrular söylemektedir Altan Tan... Hani Nurcular ve onlara kapılan bazı milliyetçiler diyor ve yazıyorlar ya, güya Şeyh Said isyana katılmasını istemiş de Saidi Nursi ‘Ben İslâm’a bu kadar hizmet eden bir ırka ihanet edemem’ demiş.
 Bu yalan...
 Altan Tan’a göre Saidi Nursi, Şeyh Said hareketine destek veremediğine esef ediyormuş ve onu şehit olarak kabul ediyormuş.
Saidi Nursi, Türkçe kamete ’Türkçülük’diye karşı çıkmış.”
Demek ki neymiş?!
Saidi Nursi’nin, “Türklere kurşun sıkmam” sözü palavraymış ve Şeyh Said’e teşneymiş..
O “milliyetçiler(!)”e selam olsun!
Devam edelim Cazim Gürbüz’ün
aktardıklarına...
“Kürtlerin Devlet kuramamasına hayıflanan AhmedeZane ise Saidi Nursi’nin manevi önderi imiş, geceleri mezarına gider konuşurmuş onunla. Peki bu Ahmede Zane, eserlerinde neler yazmış? Faik Bulut’un Tümzamanlar Yayıncılık tarafından yayımlanan “Ahmede Zane’nin Kaleminden Kürtlerin Bilinmeyen Dünyası” adlı kitabından yaptığımız aşağıdaki alıntılar, Saidi Nursi’nin manevi önderinin ruh ve fikir yapısını ortaya koyuyor:
‘Allah’ın iradesine şaşakaldım, neden herkese bir devlet verdi de şu Kürt toplumunu devletsiz ve sahipsiz bıraktı.
Bizim de sahip çıkanımız ve koruyanımız olsaydı, yani bir devletimiz bulunsaydı, bu Rum bizi yenemez ve viran
hanemizde baykuşlar ötemezdi. Biz de bu Türk ve Taciklerin (Acemler) tutsağı olmazdık’.”
Cazim Gürbüz diyor ki;
 “Ölene dek yerel Kürt giysilerini çıkarmayan bu Saidi Nursi’nin gerçek yüzünü göstermek de artık milli bir borç olmuştur. Çünkü, geziniz Anadolu’yu, bunların hakim olduğu yerlerde, milli duyguların törpülendiğini göreceksiniz. Tabii bu törpülenme Türkler için geçerli...”

Yazarın Diğer Yazıları