Seyircisiz; ne demek?

A+A-
Murat TAŞKIN

Sabık TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve ekibi Türk futbolunu öyle bir çıkmazın içine soktu ki, yeni yönetimin, "kırk dereden kırk su getirerek" temizlemesi bile çok zor.. Ama, bir şekilde bu zorluk aşılmalı, Türk futbolu bir an önce bu kamburdan kurtulmalı..
Kamburu gidermek için yanlış yol ve yöntem isteyen sabık TFF Yönetimi, "her şerde bir hayır vardır"ı hatırlatırcasına iyi işlerde yapmadı değil..
Bunlardan biri, PFDK'nın verdiği "Seyircisiz Oynama" cezasını, "Kadın ve çocuklar izleyebilir" şekline döndürmesiydi. Bir diğeri de, yine kadın ve çocukların cezasız maçları bile izleyebilmeleri için bilet paralarını TFF'nin karşılaması kararı oldu.
Ancak, "Seyircisiz Oynama" cezasının, kadın ve çocuklara açık yapılarak kısmen kaldırılmasında bir kavram kargaşası bulunuyor. Nedeni de, PFDK, cezayı açıklarken hala "Seyircisiz Oynama" ibaresini kullanmasıdır. Çünkü, tribünler kadın ve çocuklara açıldığına göre, bunlar ne olarak adlandırılacaklar. Seyirci olarak değil mi?
Bu yanlış tanım derhal kaldırılmalı ve "seyircisiz oynama cezası" ibarenin yerine mesela  "Kadın ve çocuklar İzleyecek Şekilde" diye bir isim konabilir. Çünkü, tribünlerin dolmadığı maçlar için kulüplere kadın ve çocuk kontenjanı verip, onları seyirci kabul ederek ücretlerini karşılayan TFF,  başka bir konumda bu kitleyi seyirci saymaması tanım karmaşası yaratmaktadır. Eski TFF'nin yaptığı güzelliği, yeni yönetim hak ettiği şekilde isimlendirecek düzenlemeyle hayata geçirmelidir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları