SGK’ya 12 yılda 1 trilyon lira!

SGK’ya 12 yılda 1 trilyon lira!
SGK’ya son 12 yılda transfer edilen paranın bir trilyon lirayı bulduğu ortaya çıktı. İktidar kanadı söz konusu transferi “hastaların ve hizmeti sunanların en son teknolojiden yararlanmayı istemesine” bağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdpğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçim meydanlarında eleştirmek için en çok kullandığı “SGK’yı batırdı” söylemine rağmen asıl çöküşün AKP iktidarı döneminde olduğu ortaya çıktı. SGK’ya son 12 yılda bütçeden 1 trilyon lira transfer edildi. Söz konusu rakamın bu yılki transferle birlikte artması beklenirken, iktidar kanadı söz konusu artışa gerekçe olarak, “hastaların ve hizmeti sunanların en son teknolojiden yararlanmayı istemesini” gösterdi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre İktidar bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanacak olan 2020 bütçesinin gerekçesinde, sağlık ve sosyal güvenlik sistemine de yer verdi. Sağlık harcamalarındaki artış gerekçede tablo halinde yer aldı.

Buna göre 2018 yılında 99.6 milyar lira olan sağlık harcamalarının bu yıl 119.8 milyar liraya çıkması bekleniyor. Sağlık harcamalarınının 2020 yılında en az 133.9 milyar liraya ulaşması; 2021’de 146.7 milyar lira, 2022 yılında da 158.4 milyar lira olması öngörülüyor. Gerekçede sağlık harcamalarındaki artışın tüm dünya ülkelerinin karşı karşıya kaldığı bir sorun olduğu savunulurken, şöyle denildi: “Ülkemizde de yaşlanan nüfus, pahalı ve hızlı gelişen teknoloji, gelişen bilgi kaynakları, hastaların ve hizmeti sunanların en son teknolojiden yararlanma isteği, yaşam süresinin uzaması, hizmete kolay ulaşılması ve artan kronik hastalıklar sağlık harcamalarının artmasına neden olmuştur.”

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.