Şike ve şiddet yasası için özür!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Futbolun gündeminde şu sıralar ilk sırada, “Şike ve şiddet yasası” var.
“Herkesi ilgilendirmiyor” demek mümkün değil. Kıyısından köşesinden, Fenerbahçe’sinden Trabzonspor’undan , Aziz Yıldırım’dan, Tayfun Havutçu’sundan, velhasılı kelam içinde ve içeresinde olanından olmayanına kadar herkesi ilgilendiriyor.
Konunun dışarıyı (UEFA’yı) ilgilendiren tarafında pek fazla sorun yok.. UEFA kendi kıstaslarında araştırmayı ve soruşturmayı yaparak karar vermiş. Şimdi içeriden gelecek olanı bekliyor. Ama içerideki devam ediyor. Şike nedeniyle içeride olanlar ve mahkemeye çıkıp, sonucu bekleyenler de var.
“Özür dileme” ve “pişmanlık” modasının yaygın olduğu şu günlerde, daha üzerinden bir yıl geçmeden TBMM,  şike ve şiddet konusunda yeni bir yasa daha yapmak için millet çoğunluğunu teşkil eden partilerin onayı ile “Eskisi olmadı, yeniden çıkarıyoruz” diyerek yola çıkıldı.
Ancak, bundan önce, son günlerdeki özür dileme modasına uyarak, TBMM adına birileri çıkıp, “Biz bu yasayı okumadan, bilmeden, anlamadan yanlış çıkarttık. Ey ahali sizden özür dileriz” demesi gerekmiyor mu?
Soracaksınız ki, “Nasıl desinler? Bunlar okumadan bilmeden mi yasa çıkarıyorlar?”
Aslında biraz öyle.. Parlamentoya bakın, “Kabul edenler, etmeyenler”  diye soruluyor, “kabul edilmiş” veya “kabul edilmemiştir” denilerek 5-10 saniyede bağlanıyor.
Mevcut yasa böyle mi çıkarıldı? Bildiğimiz kadarıyla hayır.. Başta hükümeti temsil eden Akparti grubu olmak üzere herkesin, en ince ayrıntısına kadar konudan ve yasadan bilgisi vardı. Yani oylar bilerek verildi. Yasa da bilinçli olarak çıkarıldı. Ama sonra tüm camia adına değil de, bu işlere bulaştığı iddia edilen bir kısım mağdur olunca (!) işin şekli, şemali değişti. “Yanlış yapmışız” denilerek, çok değil 7-8 ay öncesi inkar edilerek, sil baştan yapıldı. Hem de düşman kardeşler misali olan 4 partinin de “kutsal ittifakı” ile..
Yasa yenilecek belli.. Ama, başta da ifade ettiğimiz gibi, birileri şimdiden çıkıp sadece Akparti değil, TBMM adına, aslında doğru yapılmış bir yasa için “Biz ne yaptığımızı bilmiyorduk?” diyerek özür dilesin!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları