Şimdi hep birden tekbir getiriyoruz!

A+A-
Servet AVCI

'Mavi Marmara kurban taşır, gemiler petrol!' başlıklı yazımızdan dolayı bizlere bozulan IHH yöneticilerinin, 'İslâmcı' kimliğiyle bilinen Karar gazetesinin önceki gün yayımlanan şu haberini tekrar tekrar okumalarında fayda var:

Kuzey Irak petrolü gizlice İsrail'e satılıyor iddiası

Kuzey Irak'ta çıkarılan ve Kerkük-Ceyhan boru hattı üzerinden taşınan petrolün, tankerlerle gizlice İsrail'e satıldığı öne sürüldü. Tanker Trackers sitesi, farklı rotalarla yola çıktıktan sonra 'kaybolan' gemilerin, bilgilerini değiştirerek İsrail'de ortaya çıktığını belirledi.

Kuzey Irak petrollerinin Akdeniz üzerinden gizlice İsrail'e taşındığı öne sürüldü. Dünya genelinde petrol taşıyan gemilerin rotalarını gözlemleyen Tanker Trackers sitesi, en az üç geminin Ceyhan'dan İsrail'e petrol taşıdığına yönelik bulgulara ulaştı.

Haaretz gazetesindeki habere göre, sitenin kurucusu ve petrol ticaretiyle uğraşan Kuveytli bir iş adamı olan Samir Madani, Doğu Akdeniz'deki ilk şüpheli hareketliliği geçen kasım ayında fark etti. Madani, Ceyhan limanından Süveyş kanalına gitmek üzere yola çıkan Valtamed adlı tankerin, Tel Aviv açıklarında, ancak İsrail karasuları dışında kalan bir bölgede aniden durduğunu ve geminin bilgilerini gönderen vericiyi kapattığını belirledi. Gemiyi takibe alan Madani, Valtamed tankerinin birkaç gün sonra yeniden ortaya çıktığını ancak daha hafif olduğunu gördü. Ortaya çıktıktan sonra Kıbrıs'a hareket eden tanker, boş olarak Ceyhan'a döndü. Bu döngü tekrarlandı. Madani, bu bulgulardan hareketle tankerin Kerkük-Ceyhan boru hattından gelen Kuzey Irak petrolünü İsrail'e taşıdığı sonucuna vardı.

ÖNCE KAYBOLDU SONRA İSİM DEĞİŞTİRDİ

Bu olaydan sonra bölgedeki tankerleri daha yakından inceleyen Madani, yine Ceyhan'dan yola çıkan bir tankerin, İsrail yakınlarında kimliğini değiştirdiğini, yükünü bıraktıktan sonra tekrar eski adına döndüğünü belirledi. Tanker Trackers, bu bulguyu Twitter hesabından "Kayıp olan Kriti Diamond tankerini size gururla sunuyoruz. Tanker artık yeni adıyla faaliyet gösteriyor: Kiton" ifadeleriyle paylaştı. Hesaptan birkaç gün sonra atılan ikinci bir tweette ise Kriti Diamond tankerinin, İsrail'e yaklaşırken takma adı olan Kiton'u kullanmayı unuttuğuna dikkat çekildi.

Tanker Trackers sitesi, Mabrouk adlı başka bir teknenin de yine aynı şekilde önce kaybolduğunu, sonra Maro adıyla yeniden ortaya çıktığını belirledi.

***

Haberi virgülüne dokunmadan iktibas ettik... Biz bunları yazdığımızda yıl 2014'tü... Kızdırma pahasına yazdıklarımızın bir kısmına hatırlatalım:

Ceyhan'dan yükünü alan United Emblem adlı tanker doğrudan İsrail'e gitmiyor, açık denizde yükünü Liberya bandıralı Altai'ye aktarıyor... O da petrolü İsrail'de boşaltıyor... Sonra aynı gemi yeni dolum için Ceyhan'a geliyor...

Barzanî yönetimiyle Ankara bu konuda hem dünyayı hem de Türkiye kamuoyunu ikna için çok basit bir savunma yönteminde ağız birliği etmiş görünüyorlar... Barzanî'nin sözcüsü Dizai "Kürdistan hükümeti olarak herhangi bir devlete direkt petrol satmış değiliz. Petrolümüzü satın alan şirketler, kendilerine gelen talepler üzerine istenilen yere satıyorlar" derken, bizim Enerji Bakanı Taner Yıldız bakın nasıl geveliyor: "Yüklenen kargo İsrail'e mi, başka ülkeye mi gitmiştir bilmiyorum... Bunlar Türkiye'nin problemi değil... Belki kargo İsrail'e gitmiş olabilir ama sattıkları nokta başka olabilir. Biz Türkiye olarak bu kısmıyla ilgilenmiyoruz..." 

***

Gerçekler ortaya çıkmaya başlayınca bir teselli üretmek, inanmaya hazır olanları tatmin etmek gerekiyordu!.. Beklenen hamle gelmişti... Dönemin Enerji Bakanı, işin İsrail boyutunu konuşmamaya özen gösteriyordu...

Bakan Taner Yıldız, Türkiye'nin bu ticaretten varil başına 1 Dolar para kazandığını, ayrıca bu ticarette dönen paranın Halkbank'a yatırıldığını, o ana kadar yatan paranın da 93 milyon Dolar olduğunu müjdelemişti!.. Yani Barzani'nin 93 milyon Dolar'ı bizim bankamıza yatırılınca problem kalmamış oluyordu!.. Mavi Marmara yüzünden morali bozulan pop-İslâmcıya da bir kamu bankasına yatırılan Dolarların gururu kalıyordu!..

***

İsrail'i kahretmek için arada bir kola içmeyi bırakan, hazır çorba içmeyen ve cilt kremi sürmeyen pop-İslâmcı kardeşler, hadi şimdi hep birden yeni bir şevkle tekbir getirelim!..

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları