Sinan Oğan: "Ne NATO, Ne Şanghay... Çözüm Türk Birliğindedir!"

Sinan Oğan: "Ne NATO, Ne Şanghay... Çözüm Türk Birliğindedir!"
MHP Genel Başkan Adayı Oğan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kaos ve Şanghay/NATO tartışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Oğan, Türkiye'nin içinde bulunduğu krizden çıkmasının tek yolunun Türk Birliği olduğunu savundu.

MHP Genel Başkan Adayı Dr. Sinan Oğan, ekonomik gelişmeler ve dış politika hakkında kritik açıklamalarda bulundu. 

İşte Oğan'ın değerlendirmeleri:

Türk ekonomisi maalesef ciddi kriz sinyalleri vermektedir. Doların hızlı yükselişi ile siyasi istikrarsızlık görüntüsü etkili olmuştur. Türkiye yatırım yapılabilir ülke görünümünden hızla uzaklaşmakta ve mevcut sermaye de çıkış imkanı aramaktadır.

Türkiye'nin AB'den ve Batı'dan uzaklaşmasının krize yol açacağına değinen Oğan, "Türkiye’yi Cumhuriyetle döndüğü batıdan koparıp Rusya-Çin-İran eksenine oturtmak ne ekonomimize ne de demokrasimize çare olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

"DIŞ POLİTİKA DOĞRU ÖNGÖRÜLEMEMEKTEDİR"

Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrasında başkanlık arayışları ve tek adam rejimine gidiş çabası bunda etkili olmuştur. Ancak konu sadece Türk iç siyaseti ile ilgili değildir. İçinde bulunduğumuz bölgedeki jeopolitik gelişmeler de bunda ciddi bir etkendir. Bununla beraber uygulanan dış politika yanıbaşımızdaki jeopolitik gelişmeleri doğru öngörememekte ve doğru yönetememektedir. Türkiye’nin giderek AB’den ve batıdan uzaklaşır görüntüsü ile özel şirketlerin giderek yükselen borçları ekonomik krizi tetiklemektedir. Türkiye’yi Cumhuriyetle döndüğü batıdan koparıp Rusya-Çin-İran eksenine oturtmak ne ekonomimize ne de demokrasimize çare olmayacaktır. Batı bütün olumsuzluklarına, PKK’ya ve FETÖ’cülere destek vermesine rağmen Türkiye’nin önünde demokrasi örneğidir. Türk demokrasisine ne Rusya, ne Çin ne de İran doğru örnek teşkil edemez. Türk tipi demokrasiyi ise bu meclis getiremez.

"EKONOMİK KRİZ ADIM ADIM YAKLAŞIRKEN ÇÖZÜM TÜRK BİRLİĞİNDEDİR"

Petrol fiyatlarının düşük seviyede seyretmesi Türk ekonomisine nefes aldırsa da ihracatta yaşanan daralma ciddi sıkıntı oluşturmaktadır. Doların yükselişinin hız kesmesi öngörülebilir gelecekte çok mümkün gözükmemektedir. Ekonomik kriz ise adım adım yaklaşmaktadır. Şanghay ile NATO aynı anda olmaz. Bunlar birbirlerinin alternatifleridir. Dolayısıyla AB ile müzakereleri durdurmak yetmez. Eğer Şanghay işbirliği örgütüne girecekseniz NATO’dan da çıkmanız lazım. Ayrıca Şanghay’da olup Doğu Türkistan nasıl söyleyeceksiniz? Şanghay’da olup Kırım, Karabağ, Türkmen demeniz Rusya’ya rağmen ne kadar mümkün olacak? Çözüm ne Şanghay'dadır ne de Amerika'da, çözüm Türk Birliğindedir.

  • Yorumlar 17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş