Sınır düzenlemesi

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Gazete manşetlerindeki golf olayı öylesine sulandırıldı ki. Sanki Dağlıca taburu ve Aktütün bölük komutanları da çatışma sırasında golf oynuyorlarmış gibi bir hava estiriliyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Babaoğlu’nun şahsında tüm silahlı kuvvetleri hedef alanlar daha düne kadar Türk Yıldızları’na ve F-16 savaş uçağıyla gösteri uçuşu yapan Paşa’ya övgüler dizmiyorlar mıydı ?
Türk ordusunu milletin göz bebeği gibi korumakla kendisini yükümlü sayan bu satırların yazarının Orgeneral Babaoğlu’nu savunmak gibi bir düşüncesi olamaz. Bu memleketin yönetiminde hasbel kader görev yapanların benzer durumlarda briç oynadığı gibi Sevil Berberi operasını seyrettiğini de biliriz. Dahası Irak’ta ümmetin ibadethanelerine bombalar yağarken tepki göstermek yerine arada bir gerinip geğirerek tespih çektiklerine de tanık olduk.
Siyasetin, ekonominin, futbolun tele volesini yapmayı alışkanlık haline getirenler bu defa da terörün tele volesine yapıştılar. Örgütün eli kanlı katillerinin gitar çalan, ve yahut örgüt üyesi kızların parmaklarına oje sürerken çekilmiş resimlerini yayınlayarak demokratik insani açılımdan söz edenler, çocuk katili Öcalan’ın kapatması Ayfer Kaya’nın da dönerci dükkanı açtığını yazıyor. Eski Genelkurmay Başkanı’nın valsini, Kuvvet Komutanı’nın golfünü, Aktütün’deki küçük kızın doktor olma ideallerini gündemde tutarken şehit ailelerinin dramıyla çatışmalarda yaralanan gazilerin içler acısı durumuna değinen yok. Karakolların yenilenmesi için para var mı yok mu tartışması ise psikolojik savaşın bir metodunu daha sahneye koydu. Maksat RTE’ye puan kazandırma ve bu arada Irak’ın kuzeyindeki terör destekçileriyle görüşmelerin başlatılması telaşı.
Teknolojinin gelişimi yüzünden “Daha yazının mürekkebi kurumadı” deyimini artık kullanamıyoruz. “Ben demiştim” gibi söylemleri de hiç kendime yakıştıramadım. Ancak son Aktütün olayından sonra yeniden gündeme gelen sınır düzenlemesi malum matbuat tarafından itina ile kamufle edilince hatırladım. Meraklıları internetten bulabilir. Geçtiğimiz yıl sınır düzenlemesi olayını bu sütunlarda yazmış, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in açıklamalarına da yer verirken sınır düzenlenmesinde İran örneğini yazmıştım. Dünyanın çeşitli ülkelerinde karşılıklı anlaşmalarla coğrafi durum göz önüne alınarak sınır düzenlemeleri yapılmıştır. Gazi Mustafa Kemal’in emriyle İran sınırında yapılan anlaşma her iki ülkenin de faydasına olmuştur. Ancak Irak sınırını masa başında cetvelle çizen emperyalistler bugünleri ta o zamandan hesapladığı için sınırın coğrafi ve askeri şartlar dikkate alınarak yeniden çizilmesini istemedikleri gibi gündemde tutularak kamuoyu oluşturulmasını da engellerler.
Sözün kısası Hakkari’deki dağlık bölgeyi rüyasında bile görmeyenler klimalı odalarında ahkam kesmeye devam ediyor. Sınır düzenlenmesi konusunda “Kimsenin toprağında gözümüz yok” diyerek barış havarisi de kesiliyorlar. Oysa Irak’ın toprağında bu teklifi yapanların gözü yok ki. Karşılıklı olarak bir kısım toprak alınıp verilecek ve böylece teröristlerin geçişi engellenecek hepsi o kadar.
Son olarak Kemal Kılıçdaroğlu’na gelmek istiyorum. Tek başına muhalefet ederken milleti aydınlatan Kılıçdaroğlu yine boş durmuyor. Arsızların, hırsızların ve de hortumcuların korkulu rüyası Kılıçrdaroğlu, Dengir Fırat ile ilgili son bombayı da patlattı.
Aşk olsun ona.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları