Sıra Çerkeslerde...

A+A-
Altemur KILIÇ

Kürt Sorunu bitmedi, şimdi de “Çerkes Sorunu” tezgâha kondu. Düğmeye basıldı, bu mel’un tezgâh işletilmeye başlandı. Türkiye’de yüz yıllardır Kafkasya kökenli insanlar yaşar. Çarlık Rusyasının zulmünden kaçan Kafkasya halkları 19. Yüzyılda ana yurtlarından göç etmeye zorlandılar. Çoğu Osmanlı İmparatorluğuna, Türkiye’ye sığındı. Göç edenler arasında Kafkasya’daki Türk Karaçaylar da vardı. Bunlar Türkiye’deki etnik gruplarla kız alıp vermekle kaynaştılar. Hakikaten et tırnak oldular. Türk vatanseveri ve milliyetçisi oldular. Yakın tarihimizde bunun canlı örnekleri, Hamidiye kahramanı ve Başvekil Rauf Orbay, Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey. Ve evet “Çerkes Ethem”.

***

Ethem de yiğit bir Türk Çerkesi idi.. Kuva-yı Milliye’ye, Yunan Ordusuna karşı çok hizmet etti ama sonra derebeyi kesildi. Yörede astığı astık kestiği kestik oldu. Nizami orduya karşı çıkıp derebeyliğini sürdürmek istedi ve hatta Mustafa Kemal’i öldürmeye kalktı. Bu hazin bir “candan can koparmak” olayı. Yakınlarından bilirim, Ethem ölene kadar “Türk Vatanı” hasreti çekti! Bu olayı başka taraflara çekmeye kalkmasınlar.

***


Ben çok yazdım ama tekrar yazmaya mecburum: Bu kaynaşmanın birçok örneğinden canlısı benim. Babamın anası Demsaz Hanım Çerkes. Abhaz ve soylu bir aileden Açba. Babamın kardeş çocuğu amcam Muzaffer Kılıç tam kan Çerkes. Mustafa Kemal’in yaveri olarak ona sadakatle hizmet etti. Yanında büyüdüm. Gerçek bir Türk milliyetçisi idi ve bana babam kadar da o Türk milliyetçiliği telkin etti.
Bugünlere kadar hiçbir Çerkes-Abhaz yakınımdan “asimile” edildikleri, adlarının inkar edildiği şikayetini duymadım. Demsaz Ninem bana Kısâs-ı Enbiya’yı okuttu. Eski harfleri öğretmeye çalıştı ama ana dilini öğretmek istemedi. Ne onun ne de diğer Çerkes yakınlarımın böyle bir sıkıntıları vardı. Öğretmek isteseler de onlara kimse -devlet- engel olmadı. Ninem kızınca bize “Tajimbo” -sus- derdi.

***

Ve şimdi düğmeye basıldı... Çerkesler de, Kürtlerin peşinden ayaklandılar. KAFFED (Kafkas Dernekleri Federasyonu) Başkanı Cihan Demir’e göre maksatları sadece 1894’teki büyük göçün acılarını anmak değilmiş. Çerkeslerin bu ülkede çektikleri acıları, asimile edilmelerini, ana dillerinin yasaklanmasını anmak ve bu konudaki taleplerini dillendirmek imiş!..
Cihan Demir’in taleplerinin birinci sırasında insan haklarına saygılı bir anayasa yer alıyor. Kimliklerinin ve kültürel haklarının güvence altına alınmasını da talep ediyorlar. Tıpkı Kürtler gibi onlar da kimliklerine yönelik her türlü baskı ve engelin kaldırılmasında ve varlıklarının (Çerkes varlığının) kabulünde ısrarcılar. Osmanlı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin Çerkes sürgünlerini cephelerde kullanması, birçok kez ağır baskılarla sindirmesi ve Çerkes kimliğini yok sayan yaklaşımlar, yeni tarih okumalarıyla gündemde öne çıkmayı sürdürüyor.
Önce sormak gerek; Çerkesler bunca yıl bu haksızlıklara maruz kaldılar, asimile edildiler de bunlar şimdi mi akıllarına geldi ki bunca yıl sonra ayaklanabiliyorlar? Ben şimdiye kadar hem yakınlarımdan hem de diğer Çerkeslerden benzer şikayetler duymadım; Çerkes kökenli eşimin akrabalarından da...

***

 Ben Abhaz-Çerkes kökenli bir kişi olmakla hep iftihar ettim. Bir bakıma kökenlerimle bugünkü Türk milletini temsil ediyorum. Baba tarafımdan Çerkes ve Rodoslu Evlâd-ı Fatihandanım. Anamın ana tarafı Özbek Türkü. Buhara’dan göçmüşler, Mevlevi olmuşlar. Anamın baba tarafı da Acara-Müslüman Gürcü. Ama ben milliyetçiliği tam kan Çerkes amcamdan öğrenmiş, sapına kadar Türk milliyetçisiyim, milyonlarca diğerleri gibi. Şimdi bizi, Türkiye’yi nasıl, neremizden böleceksiniz?..
Bölmek isteyenler, bunca yıl hallerinden şikayetçi olmadılar, asimile ediliyoruz demediler. Bu “imalât hatası”, kendi deyimleriyle Türkiyeli Çerkeslere buradan sormak isterim; Kafkasyalılar, Çerkesler, Abhazlar mağrur insanlardır. Delikanlı kişilerdir. Şimdi şu sırada ülkemiz gene büyük bir var oluş -kurtuluş- mücadelesi verirken Türk Çerkeslerin görevi de bu savaşta en önde gitmektir. Kürtlerin peşine takılmak değil!.. Yoksa adlarını verdikleri Orbay’ın, Bekir Sami’nin, Ethem’in bile kemikleri sızlar; benim amcam Muzaffer’in de!.. Hatırlatayım; bu Çerkes ateşi de Sorosçular tarafından vakıflarının “Türkiye’de Etnik Gruplar” araştırmasıyla yakılmıştı. Şimdi Çerkes-Abhaz hemşerilerime sesleniyorum; “Tajimbo” susun, daha doğrusu, her zaman yaptığınız gibi bu ülkeyi düşmanlarından kurtarmak için gene önde gidin... Bölücülerin peşinden değil!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları