Sirkte cambaza bakarken

A+A-
Altemur KILIÇ

Asıl “Büyük Oyun” devam ederken kocaman bir sirkteyiz! Cambazlar, hokkabazlar sahnede... “İllüzyonistler” olmayan şeyleri oldu, olanları olmamış gibi gösteriyorlar... Hokkabazlar, ellerindeki, küçük rengârenk lobutları havada biri birlerine değdirmeden, numara yapıyorlar... İp cambazları, ince tel üzerinde yürüyorlar... Sihirbaz şapkasından beyaz güvercinler çıkarıyor! Çeşitli vahşi hayvanlar -şimdilik- kafeste. Yılanlar ıslık çalarak ortalıkta dolaşıyor. Hayvan terbiyecileri var ama şükürler olsun ki, kafeslerinden çıkarlarsa, onları vuracak “güçler”, keskin nişancılar dışarıda bekliyor! Sirk’in şimdiki sahipleri, bu nişancılardan korktukları için, tasarruf bahanesiyle, onlardan kurtulmanın çarelerini arıyorlar ama “şimdilik” güçleri yetmiyor! 
Ve; “Ne sihirdir ne keramet, el çabukluğu marifet”, illüzyonistler, gerçekleri tersine döndürmüşler; asiller suçlu, bölücüler ve yardakçıları kahraman. Onlara karşı çıkanlar kana susamış barış düşmanları! 

Alegori ve gerçekler
Bu yazdıklarım “alegori” ama gerçeklerin alegorisi! Ve gerçekte “ne sihirdir ne keramet”, “Kürt Açılımı-Demokratik açılım” derken, cambazlara, hokkabazlara bakarken, hemen peşine  “Ermeni açılımını” sokuşturdular! Arkadan,  “Kıbrıs, Patrikhane vb. açılımları” gelecek! Uyanmazsak!  “Kürt açılımı” konusunda, çok yazdım; ip cambazları, ellerindeki dengeleme değneğini düşürmek üzereler... Bölücüler, bu “açılımla”  ne istediklerini, her gün, her yerde, açıkça söylüyorlar... “Onursal” liderleri Apo, DTP’lilere,  “sırasız konuştunuz, yani taktik hatası yaptınız”  diyor; kendisinin asıl “Stratejik yol haritası” da aynı yere çıkacak ama taktik gereği “acı ilacı”  yutulur hale getirmek için şekerle sıvamış... Yersek! Taktikler değişse bile, strateji aynı, hedef aynı: “Büyük Kürdistan”! Bizim yalakalar da, herhalde, “ilim ve irfanlarıyla” bunun farkındalar, ama DTP/PKK’lılara, “aman dalga yapmayın, pişmiş aşa su katmayın” diyesiler!  “Yandaşların”, gafil ve hainlerin yazdıklarını, söylediklerini, bilgisayarıma, ‘flaşlara’, kaydediyorum. Disklerde, “Hafıza” doldu, kupürler birikti... Dilimde tüy, bilgisayarda “byte” tükendi. Ama Düşündüm, neye yarar? Bu adamlar bu kadınlar peşin hükümleri vermişler, gerçekler onları ırgalamıyor!

Ermeni açılımı
Allah rızası için, cevap versinler; “Kürt açılımının”, sonunda kime yarayacağı artık belli... Ama “Ermeni Açılımı” neye yarar, kime yarar? AB-ABD projelerinin parçası olduğu besbelli... Bazıları için, ticaret, getirim açılımı kapısı olacağı da belli ama Türkiye’nin  “kârı” ne olacak? Muhakkak zararlarına gelince, önce Azerbaycan’ı kaybedeceğiz... Azerbaycan ve Türkiye’nin “iki ayrı devlet” olsalar da, aynı “Tek millet” olmaları, belki, hemen ve kolay gerçekleşecek bir ideal değil ama “kutup yıldızına” erişilemezse de, bize “Türk Birliğinin” yolunu gösterecek, Avrupa Birliği’nden çok daha gerçekçi bir ideal! Kısacası başkalarının ve içimizdeki birilerinin çıkarları, AB ve ABD uğruna, bu yüksek ideale, ihanete ne denir? Futbol maçında, Ermenilere gol atsak da gerçek hayatta golü, golleri, Türklük, Türkiye yiyecek. Açılan kapıdan, tazminat, sınır değişikliği talepleri gelecek... Biz kalemizin yerini değiştirsek de, Ermeniler kalelerini aynı yerde koruyorlar... Siz protokole filan bakmayın, Sarkisyan’ın söylediklerine, protokole karşı Ermenistan kamuoyundan ve diasporadan yükselen karşı seslere bakın. Ermeniler, hiç anayasalarını değiştirirler, “tarihçilere bırakalım” diye soykırımı iddialarından vazgeçerler mi? Yeni Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şimdi yalakaların yükselen, yeni yıldızı... Hayranlarının umudu  “problemleri” sıfıra indirgemesi! Sonunda “sıfıra sıfır elde var sıfır”! Ama şu sırada, yanılsama ustalarının şapkalarından çıkardıkları güvercinlerin, ak mı kara mı olduklarını, yılanların daha da ortaya çıkmalarını ve  “cambazın”, dengesini kaybedip, düşmesini beklemekten başka, “çaremiz” yok mu?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları