‘Sivil ağırlıklı’ YAŞ toplandı

‘Sivil ağırlıklı’ YAŞ toplandı
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki YAŞ toplantısı Anıtkabir ziyareti ile başladı. Sivil ağırlıklı ilk YAŞ yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Toplantıda albay ve altındaki subayların durumunun görüşüldüğü öğrenildi.

TSK’daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından 27 Temmuz’da toplanan Yüksek Askeri Şûra (YAŞ), bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir kez daha toplandı. Son toplantının üzerinden bir ay geçmeden toplanması kararlaştırılan YAŞ, Cumhuriyet tarihinde bir ilk niteliği taşıyor. Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, YAŞ toplantısına değinmiş “YAŞ’ta usuli konuların görüşüleceğini” ifade ederek, albay ve altındaki subayların durumunun değerlendirileceğini söylemişti. Saat 11:15 sıralarında başlayan toplantı saat 12:30 sıralarında sona erdi.

Kanun hükmünde kararnameyle yapısı değişen YAŞ toplantısına Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın dışında ilk kez toplantıya katılan Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri BakanıEfkan Ala dikkat çekti. 

Başbakan Binali Yıldırım, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı:

"Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir ilkesini eksiksiz olarak hayata geçirmek ve milli iradeyi tehdit eden unsurları bertaraf etmek için vargücümüzle çalışıyoruz. Ülkemiz demokrasi, hukuk ve adalet temelinde işlendikçe siyasi, askeri, ekonomik ilerlemesini sürdürecek, bölgemizde barış için umut kaynağı olacaktır. Dünyanın güçlü devletleri arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti haince terör faaliyetlerini, darbe teşebbüslerini ve her türlü tehdidi bertaraf edecek güçtedir. Bu amaçla YAŞ çalışmalarının hayırlı olmasını diliyorum. Bize bağımsız bir devlet bırakan bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz."

MAKAM ARACINA BU KEZ BAKAN BİNDİ

Sivilleşen YAŞ’ın üyeleri Aslanlı Yol’dan yürüyerek Anıtkabir’e çıktı. Yıldırım’ın,Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. Yıldırım, saygı duruşunun ardından dua etti. Tören sırasında Başbakan Yıldırım başkanlığındaki YAŞ üyeleri mozoleye çıkan merdivenin önünde hatıra fotoğrafı da çektirdi.Başbakan Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladıktan sonra Çankaya Köşkü’ne giderken makam aracına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile birlikte bindi. Geçtiğimiz YAŞ toplantısının ardından Başbakan Yıldırım’ın makam aracına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar binmişti. 

MASUM ÇOCUKLAR HEDEF ALINIYOR

Başbakan Yıldırım Anıtkabir Özel Defteri’ne ise şunları yazdı: “’Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesini eksiksiz olarak hayata geçirmek, demokrasimizi en ileri düzeye ulaştırmak ve milli iradeyi tehdit eden bütün unsurları bertaraf etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Biliyoruz ki ülkemiz demokrasi, hukuk ve adalet temelinde güçlendikçe, siyasi, askeri, ekonomik ilerlemesini sürdürecek, bölgemizde barış ve huzur için ümit kaynağı olacaktır. Dünyanın güçlü devletleri arasında bulunan TürkiyeCumhuriyeti, masum çocukların bile hedef alındığı haince terör faaliyetlerini, darbe teşebbüslerini ve vatandaşlarına yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek kudrettedir.”

ANITKABİR'DEN SONRA  ÇANKAYA KÖŞKÜ'NE GEÇTİLER

Başbakan Yıldırım başkanlığındaki heyetin Anıtkabir'i ziyaretinin ardından, şura üyeleri Çankaya Köşkü'ne geçti.

Şura üyelerinin toplantı için hazırlanan Çankaya Salonu'nda yerlerini almalarının ardından YAŞ toplantısı başladı. 
15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından olağanüstü hal kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararnameyle YAŞ'ın yapısında değişikliğe gidilmişti. Bu kapsamda Başbakan Yıldırım başkanlığındaki toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş, Veysi Kaynak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal katıldı. 

Darbe girişiminden önce Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki "Çakmak Salonu"nda yapılan "çok gizli" nitelikli toplantı, darbe girişiminin ardından ikinci kez karargah dışına taşınmış oldu.

Toplantıda, özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen albaylarla ilgili konular ele alınacak.

Öte yandan toplantı dolayısıyla Çankaya Köşkü çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Bir polis helikopteri Çankaya Köşkü üzerinde uçarken, Köşk çevresinde özel harekat polislerine ait zırhlı araçlar bekletiliyor.

İlgili Haberler
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.