Siyasi eğilimler -1-

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Türkiyem Tv ile ilgili günlük onlarca e-posta alıyorum. Öneriler, eleştiriler, temenniler ufkumuzu açıyor. Uzun bir süre sonra yeniden yayına girmek zor. Elbette eksiklerimiz var. Türkmen'in göçü yolda dizilirmiş. Zamanla programlar oturacak. Zamanla Türkiye'nin en çok seyredilen televizyonu olacağından şüphemiz yok. Haber merkezine yapacağımız takviye ve hazırlamak üzere olduğumuz yarışmalar ile gündemi belirleyeceğiz. Televizyon ile ilgili yazılacak çok şey var. En azından ambargoyu, karartmayı ortadan kaldırmak için önemli mesafe aldık. Seçimlere yönelik ciddi çalışmalar içindeyiz. Türkiye'de seçmen eğilimleri üzerine bir araştırma yaptırdık. AREA Araştırma Şirketi yöneticisi Murat Karan ismini bir kenara not edin. Daha önceki analizlerinde tam isabet yakalamış, raporları uzmanlar tarafından tartışılmamıştır. Salı günü Meydan programında araştırmaya tüm detayları ile Türkiyem Tv ekranlarına canlı yayında aktaracağız. Bugün Yeniçağ Gazetesi için özetliyoruz:

"Türkiye Siyasi Gündem Araştırması-Ocak 2019" AREA ARAŞTIRMA tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı; siyasi partilerin seçmen desteği, hükümet ve diğer siyasi partilerle ilgili kanaatler, yerel seçimler için ittifak kanaatleri ve seçmenin politik tercihlerini tespit etmektir.

Araştırma aşağıda belirtilen konulardan oluşmaktadır:

* Siyasi partilerin seçmen desteği,

* Yerel yönetimlerde seçmen desteği,

* Hükümetin performansı ile ilgili kanaatler

* Ocak ayı gündem konuları

Araştırma NUTS bölgeleme sistemine göre 12 Büyükşehirde (İstanbul, Tekirdağ, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Samsun, Trabzon Malatya, Erzurum ve Gaziantep) yapılmıştır.

Araştırma bu illerde 27 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri 2.060 kişi ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma %95 güven aralığına sahiptir. Görüşme yapılan kişinin kimlik ve adres bilgileri denetleme yapmak için alınmıştır. Her anketörün doldurduğu anket formunun %10'u saha koordinatörü tarafından, sahadan gelen anket formlarının tamamının %10'u da merkez koordinatörü tarafından telefonla denetlenmiştir. Örneklem seçiminin son aşamasında cinsiyet ve yaş kotaları uygulanmış ve 24 Haziran 2018 milletvekili seçimine göre ağırlıklandırılarak analizleri yapılmıştır.

Araştırmanın sonuçları yarın devam edecek...

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları