SKANDAL!.

A+A-
Hulki CEVİZOĞLU

Geçtiğimiz günlerde, ABD Temsilciler Meclisi’nde sözde Ermeni soykırım tasarısı görüşülmesin diye çabalayan Türkiye, el altından büyük skandala imza attı.
Skandal, önce Dışişleri Bakanlığı’nda patladı. Sonra, YÖK’de devam etti. Bu skandalı üniversiteler sürdürdü.

NİÇİN “GİZLİ” TOPLANTI?
Topluma karşı, sözde Ermeni soykırım iddialarına karşı gibi görünen Dışişleri Bakanlığı ve YÖK,
rektörlüklere  “gizli” damgalı yazılar göndererek, ABD’de düzenlenecek “soykırım toplantısına” katılmalarını istedi. Böylece, Türklere, sözde
Ermeni soykırımı yalanını bizzat kendi bilim adamları tarafından onaylatmanın yolu açıldı.
Milletvekili olmayan tek bakan olan Ahmet Davutoğlu’nun yönettiği
Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri
Bakanlığı’nın, 26 Ekim 2010 tarihinde YÖK’e bir yazı gönderdiği ortaya çıktı.
Bu yazıda, ABD’nin Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde önümüzdeki yıl Mayıs ayında başlayıp, 3 yıl sürecek “Soykırımları kınama” çalıştayları
düzenleneceği belirtildi ve üniversite
hocalarının buna katılması emredildi.
YÖK de, başvuruların son günü olan 30 Kasım 2010 tarihinde “Gizli” damgasını vurarak, “Acele ve günlük” ibaresini de koyarak tüm üniversitelere bu yazıyı yeniden hatırlattı.
Yazıda özetle şöyle dendi:
“.. anılan çalışma grubunun daha çok ırkçı ideolojilere, devletlerin ayrımcı uygulamalarına ve toplu vahşet olaylarına aktif katılıma nasıl karşı çıkılabileceği konularında çalışmalar yapacağı, çalıştay için hazırlanacak sunumlarda örnek olay incelemeleri ile karşılaştırmalı çalışmaların yanı sıra, Nazi Almanyası ve Guatemala’daki gibi counterfactual araştırmaların da kabul edileceği, (...) Holokost, ERMENİ (Tabii bu sözcük yazıda, küçük ve fark edilmeyecek biçimde yazılmış-HC), Rwanda, Kamboçya, Guatemala, Doğu Timor, Bangladeş ve Papua SOYKIRIMLARININ yanı sıra,  Güney Afrika ve Kosova gibi karşı vakalar HAKKINDAKİ ÇALIŞMALARIN TEŞVİK EDİLECEĞİ, bildirilmiştir.”
Üniversite rektörlükleri de ayrı bir yazı ile, fakülte dekanlarına ve bölüm başkanlarına bu toplantıya hoca göndermeleri için yeni yazılar gönderdi.
Üniversite toplantılarına, YÖK’ün “gizli” damgası vurması, toplantının milletten gizlenmek istendiği gerçeğini de ortaya çıkarmış oldu.

KİMLER KATILACAK?
Akıllara takılan soruları özetlemek gerekirse;
- Dışişleri Bakanlığı, ABD Meclisindeki tasarıyı engellemek isterken, ABD üniversitesinde bu toplantıya niçin büyük destek verdi?
- YÖK Başkanlığı, üniversitelere gönderdiği yazıya niçin “gizli” damgası vurdu? Bu toplantı, gizlenecek ve utanılacak bir toplantı ise, niçin destek oluyorsunuz?
- Geçen gün, TV’lere bir haber yansıdı. Celal Bayar Üniversitesi Rektörü (Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli), gösteri yapmak isteyen öğrencilere “Atatürk’ten emir alamazsınız. Cumhuriyeti siz mi koruyacaksınız?” gibi çıkışıyordu. Bu ve benzeri üniversite rektörleri, bu soykırıma destek yazılarını niçin hocalara dağıttılar?
Öte yandan, dünyadan soykırım örnekleri verilirken, ABD ve Avrupa ülkelerinin tarihte yer alan büyük soykırımlarından hiç söz edilmemesi de özellikle dikkat çekti.
Şimdi, Türk bilim insanlarına, sözde Ermeni soykırımı yalanını onaylatmanın yolunu açan ve “Dışişleri Bakanlığı-YÖK-Rektörlükler üçgeni”ndeki bu skandala kimlerin başvurduğu ve AKP Hükümetinin nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları