Skandalın belgesi

A+A-
Altemur KILIÇ

Skandalın, kepazeliğin belgesi mi olur?! Oluyor: MİT erkânının Oslo’da (bir rivayete göre Erbil yakınındaki Selahaddin’de Barzani himayesinde) yapılan ve ilk olmadığı anlaşılan samimi buluşma ve paslaşmanın kayıtları... Artık inkâr edilemiyor. MİT ve Yargı bunları kimin, kimlerin sızdırdığının peşinde...
Savcılar gerek görürlerse, eşhas hakkında soruşturma açacaklarmış... Acaba MİT’e buluşma talimatını veren Erdoğan da ifadeye çağrılır mı?.. Ser verip sır vermeyen veren MİT, yasalara göre sorgulanabilir mi? Bence abesle iştigal... Başbakan Erdoğan meydan okuyor: “MİT Müsteşarı ve sadık adamım Fidan’ı harcatmam” diyor... Öte tarafta, Amiralleri, Generalleri salkım sakım harcatırken, Fdan’ı, nasıl “harcatsın”; talimat ondan!
Skandalı tevile lüzum kalmadı; şimdi “tevil” başladı... Doğrusu hayret ettım; AKP iktidarında “Devlet Adamlığı” vasıfları bulunan nadir kişilerden biri olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, politikacı gibi tevil ediyor:
“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurumları ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyor...” Türkiye Cumhuriyeti Devleti köklü bir devlettir. Gelenekleri ve tecrübesi olan kurumları vardır. Buralarda yıllarını vermiş insanlar sorumluluk sahibidir, çalışmaktadır... Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurumları, ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyorlar, yapacaklardır... Konuya öyle bakmak lazım. Terör gibi uluslararası belayla ilgili olarak bir başka ülke, bir başka devlet ne yapıyorsa, mesela İngiltere ne yaptıysa, İspanya geçmişte terörle ilgili olarak ne yaptıysa, ne yapıyorsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun kurumları, orada görev yapan insanlar, onu yapıyordur.
Hayır sayın Çiçek. Bana göre şimdi AKP iktidarının kurumları ve başları TC’nin ve milletin “âli” menfaatleri açısından en yapılmaması gerekenleri yapıyorlar... Skandal belgesinin içeriği meydanda ve asıl skandal, asıl rezalet, TC Devletinin bu adamlar vasıtasıyla eşkıya ile pazarlık durumuna gelmesi... Apo’nun yol haritasına göre terör ve silahlı eşkıyanın, bölücülerin istedikleri yere “getirilmesi” ... Siz bunu içinize sindirebiliyor musunuz Sayın “Yasamanın” başkanı?
Hem benzetme kökünden yanlış. Türkiye tarihi onuru ve gelenekleriye ne İngiltere, ne Ispanya... Ne PKK gibi terör örgütleri, ne de şartlar ve amaçlar, tehlikeler aynı.
Bir defa bu skandal buluşmaların maksadı ne?!! Bölücülerle uzlaşmak ve sınırları tespit etmek mi?.. Güya “barışçı çözümün yolunu” açmak mı? Gülecek halim yok. Hangi barıştan söz ediliyor? Türkiye’yi bölecek, TC’yi bitirecek ve Türk milletini eşkıyaya zebun edecek bir “barıştan” mı?.. Bu belgenin şu sırada neden sızdırıldığı, kimler tarafından sızdırıldığı belli... Ortak amaç “kara harekâtını önlemek...”

***


Skandalın ifşa edilmesinden sonra malum yalaka, yanaşma, yandaş ve Kürt muhibbi yazarların yorumlarına bakın. Bu maksadı açıkça söylüyorlar...
Kandil yârânından Karayılan’ın dostu Cemal: “İşin aslı, barış ‘düşman’la yapılır!” diye yazmış... Evet barış Cenevre Konvansiyonlarına göre yapılan savaşlardan sonra “düşman”la yapılır....Biz Yunanla savaştık, mağlup ettik... Başkomutan Gazi önüne serilen Yunan bayrağını “Bir milletin onurudur; kaldırın” dedi ve sonra Yunanistan’la dost, hatta müttefik olduk... PKK böyle bir “düşman” mı?.. Savaş böyle bir savaş mı, yoksa kirli, hain terör saldırısı mı?.. Düşmanın bayrağı, PKK bayrağı “onurlarıdır” mı diyeceğiz?.. Benzetmeler... Çiçek’in benzetmesi de, Hasan’ın benzetmesi de bâtıl!..Tabii yine aynı sorun: Bu düşmanla, bu eşkıyayla barış, nasıl bir barış? Yoksa TC’nin ölüm fermanı mı?!.. PKK biteceği yerde Türk milletinin bitmesi mi?
Onurlu bir devlet, muktedir bir iktidar haydutlarla barış yapmaz; “sevişmez”, teslim olmaz; savaşır ve eşkıyayı itlâf eder! Yoktur başka seçenek vesselâm!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları