Sokağa çıkma izni yürek burkan hikayeyi ortaya çıkardı: ABB devreye girdi

Sokağa çıkma izni yürek burkan hikayeyi ortaya çıkardı: ABB devreye girdi
65 yaş üstü vatandaşlara verilen sokağa çıkma izni Ankara’da büyük bir dramın ortaya çıkmasını sağladı. 58 yaşındaki Aynur Şimşek, sokağa çıkma iznini fırsat bilerek geçimini sağlamak için mendil tezgahını açtı. Şimşek’in hayat hikayesinin gündem olması sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

Ankara’da 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma izni verilmesi ile ortaya çıkan bir olay herkesin yüreğini sızlattı. 58 yaşındaki Aynur Şimşek sokağa çıkma iznini fırsat bilerek mendil tezgahını açtı. Anka Haber Ajansı’nda yer alan habere göre salgın öncesinde Suriyelilere kağıt satarak geçimini sağlayan Şimşek’e Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım elini uzattı.

65 yaş ve üstü için sokağa çıkma izni sırasında, 58 yaşındaki Aynur Şimşek de kendisine yasak olmasına rağmen “Ya nasip” dedi ve Ankara Etlik’te mendil tezgahını açtı. Koronavirüs salgını öncesi sokaklarda topladığı kağıtları Suriyelilere 10 liradan satarak geçimini sağlayan Şimşek’in şimdi tek dostu Tomas.

“Bu köpek insanlardan daha iyi, en azından 24 yıllık eşim gibi beni ortada bırakıp gitmedi” diyen Şimşek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

a283049f-5f55-4a8a-ab2b-9be033f236f4-w.jpg

“Eşim astsubaydı ve 4’üncü karısıydım. 24 yıllık evliyken beni habersiz boşadı. İzmir’e gitti. Evlilik süresince çocuğumuz olmadı ve onun içinde nafaka da bağlamadılar. Evlilik sürecinde çok sıkıntısını çektim, içer içer döverdi. Evimiz de onun üstündeydi, şimdi onu da istiyor.”

“Zaten evin elektriği de suyu da kesik. Günde 4 saat yatmak için gidiyorum. Yemeğimi Etlik’teki Domino’stan, ileride bir lokanta var oradan alıyorum. Banyoyu filan belediyenin parktaki tuvaletinde yapıyorum. Aman işte, yaşamak denirse bir şekilde yaşıyorum.”

“5 yıl oldu boşanalı, istemedim ben boşanmak. Önce evin elektriğini, suyunu kestirdi sonra mühürletti. Bir süre kışın ortasında parkta battaniye altında yattım. Kağıt topladım, sattım. O sırada 5 tane sokak köpeğim oldu. 4’ü öldü.”

19c3ae5c-45ef-4964-9e31-317fb239de23-w.jpg

’24 YIL SONRA SOKAĞA ATTI’

“Sokaktan topladığım kağıt parasıyla avukat tutmuştum, nafaka için dava açtık. Avukat paramı yedi, davadan da sonuç çıkmadı. Sonra barodan avukat verdiler dava için onlar da ilgilenmiyor. Benim okumuşluğum var, ilkokul mezunuyum. Yargı kadının çocuğu yoksa, nafaka da yok diyor. Ya 24 yıl kahrını çektim, 58 yaşındayım, bu nasıl devlet? Koca diye yola çıktık, 24 yıl sonra beni sokağın ortasında bıraktı. Şimdi emekli karı alacakmış.”

“Sigortam yok, babam 77’de öldü. 3 kardeş var, onlar kendi derdinde. Kız kardeşim anneme bakıyor, enişte beni istemiyor. Diğer ikisi erkek, onlara da gidemiyorum.”

‘SİZİN ÇÖP DEDİĞİNİZDEN BEN GEÇİMİMİ SAĞLIYORUM’

“Şimdi sizin çöp dediğinizden ben geçimimi sağlıyorum. Bu yaştan sonra ne yapacağım, ya kağıt toplayacağım ya da böyle mendil satacağım. Devlet yardım etmiyor, 65 yaşına gir de gel diyor. 7 sene var.”

Şimşek’in şimdi tek isteği Tomas ile beraber huzurluca başını sokabileceği bir yuva ve aylık geçimini sağlayabileceği bir gelir.

2480fbea-61aa-4d24-8ad9-a4f0dd2080eb.jpg

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIM ELİNİ UZATTI

Aynur Şimşek’in hayat hikayesinin ortaya çıkması sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi devreye girerek yardım elini uzattı. Şimşek'in anlattıkları üzerine ABB Basın Yayın Genel Koordinatörü Volkan Gültekin, Şimşek’in ikametini tespit etmek için çalışma yürütmüş ve Bilişim ve Teknoloji Genel Koordinatörü Gökhan Özcan “Ekiplerimiz teyzemizle iletişime geçecek” demişti.

49765256-f077-48ca-ba40-3dd3038edf4d.jpg

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58