Somali'deki Türk ve Arap gemilerini NATO kaçırdı!

A+A-
Arslan BULUT

Somali açıklarında bir Pentagon operasyonu uygulanıyor. NATO gemilerinin dolaştığı sularda roketatarlı, otomatik tüfekli gruplar gemi kaçırıyor! Korsan diye tanıtılan bu gruplar, iki Türk gemisinden sonra son olarak Suudi Arabistan’a ait dev bir petrol tankerine de el koydu!
Hangi çağda yaşıyoruz? NATO gemilerinin cirit attığı sularda kim korsanlık yapabilir?

* * *

Akşam gazetesinin haberine göre, 12 Kasım’da Yemen’in 16 mil açıklarında korsanların saldırısına uğrayan YDC Denizcilik Şirketi’ne ait Türk bayraklı Karagöl isimli tankerin kaptanı Uğur Mümtaz Temeltaş, uydu telefonu kanalıyla açıklamalarda bulundu. Temeltaş, korsanlarla 45 dakika mücadele ettiklerini, NATO gemilerinden yardım istediklerini, ancak hiçbir NATO gemisinin yardım çağrılarını dikkate almadığını açıkladı.
Temeltaş, korsanların toplandığı gemileri olduğunu ve bir gemiden ayrılan iki botun, saldırısına uğradıklarını söyledi.
Akşam’ın haberine göre Somali açıklarında ticari gemilere saldıran korsanlar bölgede seyir halinde bulunan iki ana gemide organize oluyor. Son teknoloji ile donatılmış teçhizat bulunan Burum Ocean ve Athena isimli bu ana gemiler, radar ve AIS kanalıyla bölgede seyir eden ticari gemileri belirledikten sonra botlarla bu ana gemiden ayrılıp, saldırılarını geçekleştiriyor.

* * *


Michel Chossudovsky, 10 yıl önce “Yoksulluğun Küreselleşmesi” adlı eserinde IMF programının uygulandığı ülkelerden örnekler verirken, Somali’de gıda tarımının imha edildiğini, hayvancılığa dayalı ekonominin çökertildiğini, devletin imha edildiğini yazmıştı.
2007 yılının Nisan ayında ise Amerikalı general Wesley Clark, Kanada Merkezli Düşünce Kuruluşu Democracy Now Global Research’dan Amy Goodman’a itiraflarda bulunmuştu. Saliha Ziya’nın çevirisiyle Dünya Gündemi’nde yayımlanan röportajda Clark şöyle diyordu:
 “11 Eylül’den 10 gün sonra, Pentagon’a gittim. Generallerden biri beni içeri çağırdı. ‘Irak’la savaşa girmeye karar verdik’ dedi. Birkaç hafta sonra onu tekrar görmek için gittim, o sıralar Afganistan’ı bombalıyorduk. ‘Hâlâa Irak’la savaşa girme durumunda mıyız?’ diye sordum. ‘Daha da kötüsü’ dedi; masasına uzandı, bir kâğıt aldı: ‘Bunu az önce yukarıdan (Savunma Bakanı’nın makamından) aldım! ‘Beş yıl içinde, Irak’la başlayan sonrasında Suriye, Lübnan, Libya, Somali ve Sudan’la devam edip İran’la bitecek yedi ülkeyi nasıl ele geçireceğimizi anlatan bir not vardı bu kâğıtta!”

* * *


Clark devam ediyordu: “Suudi Arabistan destekli Sünni İslamcı grupların güçlenmesi ve İran’ı arkasına alan Şiilerin zayıflatılması çabaları kapsamında, Bush yönetimi ve Suudi Arabistan; Ortadoğu’da Lübnan, Suriye, İran gibi pek çok bölgede gizli operasyonlar için para aktarıyor.
Bu örtülü para akışının bir kısmı Lübnan’da El-Kaide bağlantılı cihat yanlısı gruplara gidiyor.
Şiilerle mücadelenin finansmanı, Prens Bender ve -Kongre’den onay almadan- ABD nakit akışıyla sağlanıyor, böylece para El-Kaide bağlantılı Sünnilere ulaşmış oluyor.” 
Clark, El Kaide örgütünün Bush yönetimi ve Suudi Arabistan tarafından finanse edildiğini açıklıyordu!

* * *


Anlaşılıyor ki “korsan” denilen teröristler, Somali açıklarındaki gemileri, Pentagon planlamasıyla ve NATO gemilerinin koruması altında kaçırıyor.
ABD, Somali’yi işgal edecek, bu sebeple kendi emrindeki teröristlerin gemi kaçırmasını planlayarak, Türkiye ve Suudi Arabistan kamuoyları nezdinde haklı gerekçe oluşturmaya çalışıyor!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları