Sonbaharda bekleyen risk

Sonbaharda bekleyen risk
Dünyada meteorolojik karakterli doğa afetlerinin sayısı son 60 yılda 3 kat arttı. Türkiye’deki veriler de bunu doğruluyor. Eskiden çok ender meydana gelen hortum, artık her yıl görülüyor. Özellikle de deniz sıcaklığının yüksek olduğu sonbaharda.

TRT'den Esra Sayın'ın haberine göre, Türkiye’de deniz suyu sıcaklıkları son 50 yılda yüzde 6 arttı. Sıcaklıktaki bu artış, meteorolojik karakterli doğa afetlerine zemin hazırladı. Hortumların son 20 yıl içinde hem sayısı hem de etkisi arttı. Kandilli Rasathanesi Deprem ve Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, hortumların oluşma nedenine dikkati çekti. 

Adil Tek "Küresel iklim değişikliğinden dolayı atmosferdeki gazların sıcaklıkları artmaya başladı. Örneğin tencerenin içine bir su koyalım ve alttan kaynatalım onu, su hareketlenmeye başlar. Atmosferdeki durum da aynı. Suyun hareketlenmesi gibi atmosferdeki gazlar da hareketlenmeye başlıyor. Hortumlar da aslında atmosferde meydana gelen bir dengesizliğin, atmosferin kendini dengeye getirmeye çalışmasının bir sonucu oluyor" dedi.

Tropikal siklon olarak adlandırılan kasırgalar, deniz suyu sıcaklığının 26 derecenin üstüne çıktığı yerlerde etkili oluyor. Türkiye’nin tropikal siklon dönemine girdiğini belirten Adil Tek, hortum ve dolu riskine işaret ediyor.

MARMARA VE KARADENİZ'E KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Adil Tek "Deniz sıcaklığı 29 derecenin üstünde olan Akdeniz ile 25 - 28 derecelerde değişen Karadeniz ve Ege, bu tür meteorolojik olaylara açık. Sel, fırtına beraberinde hortumla oluşan yapılar ve dolu taneleri bizleri bekleyen riskler. Kuzeyden gelecek en ufak bir serin havada bu tür yapılar oluşmaya müsait" diye konuştu. 

KRDAE Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Türkiye’deki tropikal siklonların Amerika, Japonya ya da Çin kıyılarındaki kadar yıkıcı etkisinin olmayacağının da altını çiziyor.

Adil Tek, "Büyük kara - deniz ayrımları bizde çok fazla yok, dolayısıyla bizde daha yumuşak oluyor. Ama Önümüzdeki ekim, kasım, aralık aylarında Akdeniz’de tam tropikal siklon büyüklüğünde olmasa da oluşabilir" dedi.

Meteorolojik verilere göre sonbaharda Marmara ve Karadeniz’de sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek. Ekim ve kasım aylarında beklenen yağış miktarı ise geçtiğimiz yıllara göre daha az. Yani iki bölgeyi de geçtiğimiz yıllara kıyasla kurak bir sonbahar bekliyor. Ancak kurak geçecek olması yağışın olmayacağı anlamını taşımıyor. Adil Tek, kuvvetli yağışlara karşı uyarıyor.

Tek "Kurak geçecek derken yağış miktarı toplamın altına düşecek demek istiyoruz. Örneğin, İstanbul’a kasım ayında ortalama yağış miktarı 90 kg iken, 50 kg yağış düşecek. Bu 50 kg yağışı da belki de 24 saat ya da 10 dakika içinde alacak" diye konuştu.

KRDAE Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, bu tür ani hava değişimlerine karşı önlem alınabilmesi için Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının dikkatle takip edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58