Sonunda biri gerçeği açıkladı. Yeniçağ TV canlı yayınında Bilim Kurulu'nu ayağa kaldıracak sözler

Sonunda biri gerçeği açıkladı.  Yeniçağ TV canlı yayınında Bilim Kurulu'nu ayağa kaldıracak sözler
Yeniçağ TV canlı yayınında Gülay Tunçel’in konuğu olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Günay Kaya, Türkiye’de korona virüsün patlamasının asıl nedeninin okulların açılması olduğunu söyledi. Bilim Kurulu üyelerinin okulların en güvenli yerler olduğunu savunması tartışmalara neden olmuştu.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Günay Kaya, korona virüsün Türkiye’de tekrar patlamasının ve ilk ayları bile geride bırakan vefat, hasta sayılarının gelmesinin gerçek nedenini açıkladı.

Yeniçağ TV’de Gülay Tunçel’in sorularını yanıtlayan Kaya, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyelerinin yaptığı açıklamaların aksine okulların virüsün yayılmasında büyük etken olduğunu söyledi.

Evlerde maske takılmadığı için en riskli bölgelerin evler olduğunun altını çizen Günay Kaya, "Okulların açılması bizim vakaların hızla artmasının en büyük sebeplerinden biri olarak görünüyor." ifadelerini kullandı.

Alınan son tedbirlerin virüsün yayılımını engellemek konusunda bir işe yaramayacağını savunan Kaya, "Gözüken o ki yeni tedbirler gelecek, gelmek zorunda. Biz hastalık yüzünden bu tedbirleri almayalım, daha önceden alalım." şeklinde konuştu.

BİLİM KURULU ÜYELERİ NE DEMİŞTİ?

İktidarın, okulların yüz yüze eğitime açılması kararı almasının ardından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalar dikkat çekmişti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Prof. Dr. Ateş Kara, okullarda bulaşmanın daha az dolduğunu dile getirmişti.

Kara o süreçte yaptığı bir açıklamada "Okula gelen çocuklardaki pozitifleşme oranının okula gelmeyen çocuklarda aynı yaş ve aynı sınıftakilere bakarak çok daha az olduğunu görüyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Bilim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer de küçük çocukların etraflarına daha az hastalık bulaştırdıklarını savunarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Çocukların okullarda maske takma kurallarına uyduklarını, öğretmenlerin de dikkatli olduğunu biliyoruz. Küçük çocuklar hiç şikayetleri olmazsa etraflarına çok az bulaştırıyorlar."

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş