Sorun bitmedi yeni stratejiyle geliştiriliyor

A+A-
Ahmet GÜRSOY

“Biz görmedik diyor kimileri.”  Bir başkası  “teröristler çıkıyor” diyor. Hangisi doğru belli olmasa da sonunda Türkiye açısından değişen bir durum yok. 
Aslında terör bir yere gitmiyor. Biçim ve şekil değiştirerek yeni bir boyutta örgütleniyor. Zaten kendileri de bunu doğruluyor.  “Yeniden örgütleneceğiz” diyor. Bizimkilerin abartısına bakmayın. Propagandaları bir kenara koyun. Real-politike bakın. Hakikati göreceksiniz.
“İşte gidiyorlar” fotoğraflarının hepsi PKK’ya yakın kaynakların çektikleri. Kaldı ki gerçek olsa da değişen bir şey yok.
Niye?
Çünkü sorunun göz boyama tarafı bu. Sorunun en temel yanı ve asıl gerçekliği Kandil’de yığılı bulunan binlerce kişilik karargâh ve bunun oluşturduğu nüfus. Varsayalım ki tüm eli silahlı teröristler Türkiye’yi terk etti. Sorun bitti mi?
Hayır!
Niye hayır?
Çünkü tehdit, elinde silahı ile dağın başında bekliyor. Yarın bir gün bir kaçakçı grubunun Türkiye’ye girişiyle ilişkili PKK’nın grupları da girer ve sınır ihlalleri olursa TSK, ne yapacak? Bırakın TSK’yı yetkili valiler ve hükümet ne yapacak?
Belirsiz!
Varsayalım ki Türkiye ile Barzani arasında, yahut Türkiye’de hesabı olan herhangi bir devlet ile çıkar ilişkilerinde politik çatışmaya girdik; ne olacak? Bu ülke Kandil’de bekleyenlerden iş sipariş eder ve yeniden bir çatışma çıkarsa bunu kim önleyecek?
Dikkat ederseniz tehdit sürüyor:  “Biz gereğini yaptık sıra sizde” diyorlar.
Hangi sıra bizdeymiş? Teröristbaşının dışarı çıkarılması mesela. Siyasete girmesi, tüm partilerin ortaklaşa kabul ettikleri haklara kavuşup kırmızı pasaportuyla hayata merhaba demesi mesela.
Demek ki Türkiye’de eli silahlı ne kadar terörist varsa hepsi ülkeyi terk etse de sorun bitmiyor. Dahası da var: Türkiye’de hangi delikte ne kadar terörist olduğunu bilenin olmadığı söylendiğine göre, hepsinin çıkıp çıkmadığını da bize net olarak açıklayacak kimse yok demektir. Hâl böyle olunca Türkiye’nin gerçekten teröristlerden temizlendiğini de söyleyemeyiz. Kaldı ki KCK örgütlenmesiyle oluşturulan sivil sempatizanlar ve militanlar, aynı zamanda dağa çıkmaya ülkeyi kana bulamaya hazır kadrolar değil mi? Bu durumda “çekiliyorlar, öyle ise terör bitti” demek henüz çok erken.
ABD politikalarının yarın nasıl bir şekil alacağı belli değil. Suriye meselesi Orta Doğu’da önemli gelişmelerin anahtarı durumuna geldi. Bunun da ötesinde bizzat Türkiye’nin başına dert oluyor. Polisimizi şehit ediyorlar, halk ile çatışıyorlar. Çoğu kere basına yansımayan bölgesel rahatsızlıklar var. Çok daha vahimi, ABD’nin önce besleyip, sonra hain ilan ettiği El-Kaide gibi örgütler, şimdi ABD taraftarı olarak bölgede cirit atıyor.
Hizbullah yeniden canlandı.
Öyle ise ne PKK ve ne de diğer öteki terör örgütleri Türkiye’den elini eteğini çekmediği gibi, tam tersine Türkiye’ye karşı yeni vaziyet planı geliştiriyor.
Bütün bunlar olurken  “PKK’yı kovduk”  ya da sözüne asla güvenilmez adamların  “defolup gitsin”  duygusallığına kapılmak gerekmiyor. Çünkü  “defolmuyorlar” yeniden biçimleniyorlar, olası stratejilerle kendilerini geliştiriyorlar.
Siz ne yapıyorsunuz?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları