SPK lisansına çözüm

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Bankacılık sektörü çalışanlarının başı, şu günlerde en çok SPK lisansı ile ağrıyor. SPK’nın sektörde çalışanların lisans alma zorunluluğu getirmesinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçmesine rağmen halen on binlerce kişi bu belgeyi alamadı.

SPK son bir kaç yıldır sektör çalışanlarına karşı daha toleranslıydı. Ancak bu tolerans bu yıl temmuz ayı itibariyle bitiyor.

SPK lisansı olmayan bankacılar için kötü günler başlıyor. Bir çok bankacı, bankacılık işlemini yapamayacak. Durum böyle olunca çalışanlar, bankanın bir köşesinde işe yaramayan insan statüsü almış gibi olacak.

Yılların tecrübeli on binlerce çalışanı bir anda bir çok işlemi yapamayacak.

Bankalar ya fırsat bilirse?

Burada en önemli sorun şu:

Bankalar ya bunu fırsat bilip eleman çıkartırsa. Çünkü bugün bankalar bilanço olarak küçülüyor ve toplu eleman çıkartmaktan, tepkiden korktukları için yapamıyorlar. Bu, bankaların elini güçlendirecektir. İşime yaramayan elemanı niye tutayım diyerek iş aktini gerekçeli olarak fesh edebilir. Bu da on binlerce kişinin işinden olması anlamına geliyor.

10 yıl olmuş okul biteli

SPK lisanslama uygulamasında bir başka yanlış ise okulunu 10-15 yıl önce bitirmiş bir insana, sınava gir demek. Bana göre uygulamanın en yanlış yönü bu. Bankacılık artık çok zor ve çok mesai gerektiren bir meslek. Özellikle son dönemde artan hedef baskısıyla bankacı nefes bile alamazken bu sınavlara nasıl hazırlanır. Çünkü SPK lisans sınavları, öyle hiç de kolay bir sınav değil. Bunun için ciddi bir hazırlık gerekiyor.

Bu insanlara yazıktır, günahtır.

Peki ne yapmalı

O halde bu işin çözümü nedir?

Bunun tek bir çözümü var o da; 5 yıldan daha fazla süredir bankacılık yapan kişilerin muaf tutulmasıdır. SPK lisansı elbette bankacılık sektörüne önemli bir kalite getirecektir ama bunu yaparken de biraz insaflı olmak lazım diye düşünüyorum. Sisteme yeni girecek elemanlarda direkt bu şart aranmalı. Yani bir kişi, bankacılık sektörüne girmek istiyorsa, tıpkı askerlik şartı gibi SPK lisans şartı da getirilsin. Bu zaten 10 yıllık bir süreç içerisinde otomatikman tüm personelin lisanslı hale gelmesine neden olur.

Eğitim verilebilir

Bir başka çözümü ise eski bir SPK’lı önerdi:

Bu öneriye göre, lisansı olmayan ve 5 yıldan daha süredir bankacılık yapan kişilere 40 saat ve az daha üstü bir süre eğitim verilebilir ve bu eğitim sonrası yapılacak bir sınav ile kişilere temel düzey lisans verilebilir.

Sonuç olarak temmuz ayında bankacılık sektörü çalışanlarını sıkıntılı günler bekliyor. Artık bu sektör çalışanları için de bu devlet bir şey yapmak zorunda. Çünkü sayıları 201 bini bulan bu kişiler maalesef 10 yıldır bankalar tarafından çok yıpratıldı.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları