Suarez'in davasında yeni gelişme

Suarez'in davasında yeni gelişme
Sezon başında Juventus'a transferi pürüzler nedeniyle gerçekleşmeyen Atletico Madridli yıldız Luis Suarez'in İtalya'da girdiği dil sınavı nedeniyle açılan davada yeni gelişmeler yaşandı.

İspanya'nın Barcelona takımında forma giydiği sırada kendisi ile ilgilenen Juventus ile görüşmelere başlayan ancak uluslararası oyuncu statüsünde olması nedeniyle İtalyan vatandaşlığı alması gereken Suarez'in girdiği dil sınavındaki bazı şüpheler nedeniyle dava açılmıştı.

Perugia Cumhuriyet Savcısı Raffaele Cantone'nin İtalyan basınında yer alan açıklamasında, Suarez'in eylül ayında girdiği dil sınavına ilişkin süreçte Juventus Kulübünün, Uruguaylı golcünün dil sınavından geçmesi için üst düzeyden temas kurduğu belirtildi. 

SÜRECİN HIZLANDIRILDIĞI İDDİASI 

Söz konusu temasla, kulübün üniversite yönetiminden sınav içeriğinin bir şekilde oyuncuya önceden iletilmesini ve sürecin hızlandırılmasını talep ettiği basına yansıdı. 

Ayrıca, soruşturmayla bağlantılı olarak mali polis, sınavı düzenleyen Perugia Yabancılar Üniversitesi Rektörü Giuliana Grego Bolli, sınavı yapan birimin müdürü Simone Olivieri, hocalardan Prof. Stefania Spina ile sınav komisyonu üyesi Prof. Lorenzo Rocca’ya 8 aylık görevden uzaklaştırma cezalarını tebliğ etti. Konuya ilişkin soruşturma ve araştırmanın devam ettiği kaydedildi.

TARTIŞMALI DİL SINAVI OLAYI NEDİR

Yaz transfer döneminde o dönem İspanya'nın Barcelona takımında forma giyen ve adı İtalya'nın Juventus takımıyla anılan Uruguaylı Luis Suarez’in İtalyan ekibine transfer olabilmesi için Avrupa Birliği dışı futbolcu statüsünden çıkması gerekiyordu. Suarez, İtalyan vatandaşlığını İtalyan eşi üzerinden almak amacıyla 17 Eylül'de Perugia Yabancılar Üniversitesi'nin düzenlediği İtalyanca dil sınavına girmişti.

Suarez'in Barselona'dan özel uçakla Perugia'ya gelip, kısa sürede sınava girip kentten ayrılması ve ardından da geçer not aldığının açıklaması kamuoyunun dikkatini çekmişti. Kamuoyundaki iddiaların ardından Perugia Cumhuriyet Savcılığı, Suarez'in sınavına ilişkin soruşturma başlatmıştı. 

Söz konusu dil sınavının soruşturmaya konu olmasından kısa süre sonra Juventus, Suarez transferi konusunda herhangi bir adım atmamış, Uruguaylı golcü de Barcelona'dan Atletico Madrid'e transfer olmuştu. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58