Suriye Büyükşehir Belediyesi!

Suriye Büyükşehir Belediyesi!
Sayıları 5 milyona yaklaşan Suriyeliler için harcanan para, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa Büyükşehir belediye bütçe toplamın tam 4 katına çıktı!

İLKER YAĞMUR/YENİÇAĞ

Sayıları 5 milyona yaklaşan ve çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu sığınmacılara harcanan para rekor kırdı. Belediyelerin 2019 bütçeleri esas alındığında, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa Büyükşehir Belediyelerinin toplam bütçesi 48 milyar 695 liraya tekabül ediyor.

Sığınmacılar için harcanan para ise bu bütçenin tam 4 katı; 182 milyar TL!

TÜRKİYE, İÇİNDE BAŞKA BİR ÜLKE DAHA BESLİYOR

Resmi rakamlar göz önüne alındığında, güncel nüfus verilerine göre Türkiye genelindeki Suriyeliler; İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki bütün illerin nüfusundan fazla sayıya sahipler.

Suriyeli mülteciler, yine resmi rakamlara göre Moldova (4 milyon), Litvanya (2 milyon 876 bin), Bosna Hersek (3 milyon 500 bin) gibi ülkelerin nüfusundan da fazla sayıya sahipler.

5 BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİNİN 4 KATI HARCAMA YAPILDI

Türkiye’nin 2018 yılı cari açığı, 52 milyar dolar… Ülke kaynaklarından Suriyeli göçmenlere aktarılan paranın miktarı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 35 milyar dolar (182 milyar TL) olarak açıklanmıştı.  Bu Türkiye’nin 5 büyük şehri; İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Bursa’nın 2019 bütçelerinin toplamının 4 katına eşit.

İŞTE BÜYÜKŞEHİRLERİN 2019 BÜTÇELERİ

İstanbul: 23 milyar 800 milyon lira
İzmir: 5 milyar 995 milyon lira
Ankara: 14 milyar lira
Adana: 2 milyar 350 milyon lira
Bursa: 2 milyar 550 milyon lira

TOPLAM: 48 milyar 695 milyon lira

İlgili Haberler
Esenyurt'ta Suriyeliler ile Türk vatandaşlar arasında tehlikeli gerginlikILO’dan Türkiye araştırması: 1 milyon Suriyeli çalışabilecek durumdaAKP'li başkan adayı: "Suriyeliler İstanbul’a gelmemeliydi"
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş