Suriye sınırına askeri sevkiyat hız kesmiyor

Suriye sınırına askeri sevkiyat hız kesmiyor
Türkiye ile ABD’nin Rakka’ ya ortak operasyon düzenleyeceği iddiaları üzerine bir açıklama yapan emekli Tuğgeneral Eslen, “Bu ciddi macera olur” dedi.

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Fırat Kalkanı operasyonu devam ederken son günlerde ABD ve bazı diğer yayın organlarında dikkat çeken konunun Türkiye ile ABD’nin Rakka’ya ortak operasyon düzenlemesi anlayışı olduğunu ifade etti. Eslen, “Bunun bir mantığı yok. Şehitler vereceğiz. Artık tanklarımızı vuruyorlar. Rakka’nınderinliği 150 kilometreye yakın. Bu çok ciddi macera olur. ABD’nin Suriye ile ilgili stratejik planlarında TSK’nın kullanılması anlamına gelir ki, bundan uzak durulması gerekir” dedi. Suriye’nin üçe bölünmesi anlayışının da son günlerde ABD açık kaynaklarında çok işlendiğine dikkat çeken Eslen, şunları kaydetti: “Asıl Suriye’nin zenginlikleri batıda, sahil kenarında. Şam Halep’i de içine alan bir hat var. Halep Şam hattının batısı, burada Rus üsleri de güvenceye alıyorsunuz. Esad burada, kuzeyinde Kürt devleti. Geriye kalan da Irak ile birleşik bir devlet. Bizim güvenlikli bölge kurmaya çalıştığımız bu Azez Cerablus hakkında da eğer Suriye parçalanırsa o zaman Türkmen devletçiği talep hakkımız doğar. Suriye parçalanırsa bu hak doğar.”

Sona geliniyor

Wall Street Journal gazetesinde çıkan makalede Suriye’de çözümün toprak bütünlüğü değil, bölünmenin en iyi çözüm olduğu yönünde ifadelerin bulunduğunu anımsatan Eslen, şöyle devam etti: “Suriye’nin bütünlüğünü savunmak gerçekçi değildir. ‘Irak Kürtleri ile Suriye Kürtleri birleşmelidir’ ifadeleri de yer alıyor. ‘ABD bölgeyi hava gücüyle korumalıdır’ deniyor. Suriye haritası şekilleniyor, sona doğru geliyoruz. Bu makale kasıtlı.Bence ABD’nin yönlendirilmesiyle yazılmış bir makale. Ayn el-Arap’ta 2 milyon insan yaşıyor, bunun yaklaşık 1 milyonu Kürt.Bukadar geniş coğrafyayı bu Kürt nüfusuyla korumak mümkün değildir. Bu ancak koridorun içinden genişlemesiyle yada yabancı bir devletin himayesine, askeri gücünün himayesine girmekle olur. Bu şimdi gerçekleşiyor. Suriye’de sona doğru yaklaşıyoruz.”

Hiçbir çıkarımız yok

Son günlerde Türkiye’nin ABD ile birlikte Rakka’ya operasyon yapacağı yönündeki görüşlerin ağırlık kazanmaya başladığını kaydeden Eslen, “Rakka IŞİD’in başkenti. En güçlü olduğu yer. ABD burayı düşürmek istiyor. Kendi ordusunu Suriye’de kullanmak istemiyor. Bunu Suriye Kürtleri ile yapmak istedi, PYD’nin stratejik önceliği kantonları pekiştirmek, Azez ve Fırat’ın doğusunu birleştirmek, Kürt koridorunu tamamlamak. PYD Rakka’ya karşı yapılacak operasyona Arap toprakları olduğu için gücünü burada harcatmak istemiyor ve sıcak bakmıyor” dedi. Obama’nın esas sıkıntısının PYD’yi kullanamamak olduğunu dilegetiren Eslen sözlerini şöyle tamamladı: “Obama, ‘Bunu siz yapın’ demeye getiriyor. O zaman Rakka ile ilgili Türkiye’nin çıkarları nelerdir, böyle bir harekâtın maliyeti ne olur. Bunun öncelikle halka anlatılması gerekir. Bu tabloda biz Rakka’yı IŞİD’in elinden alarak Suriye’nin bölünmesine ve ABD planlarına katkıda bulanacağız. Bunun bir mantığı yok. Türkiye’nin orasıile ilgili hiçbir çıkarı yok”

Sınıra araç sevkiyatı

Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkış yapan tank ve zırhlı personel taşıyıcı yüklü 4 TIR Suriye sınırındaki Karkamış ilçesine hareket etti. Trafik ekiplerinin eskortluk yaptığı askeri araçların Karkamış’ta konuşlandırılacağı öğrenildi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58