Suriye ve sığınmacılar sorunu!

A+A-
Kenan AKIN

“Arap Baharı” safsatasıyla birlikte, tehlikelerine bir bir dikkatleri çektiğimiz “bunalım” gün be gün daha da derinleşiyor. Özellikle Suriye ile olan gerginliğimizin boyutları, her an daha hassas hale geliyor.
Her şeyi bir yana bırakalım, sayıları 150 bini bulmak üzere olan sığınmacıların durumu bile başımızı şimdiden ağrıtmaya yetiyor.
Nitekim, mayın tarlasında ölen mültecilerden tutun da “askeri kamp” iddialarına kadar bir çok gelişme Türkiye’ye hem fatura ediliyor hem de huzurunu bozuyor. Üstelik, daha kış gelmeden bazı sığınmacı kamplarından hastalık haberleri çıkmış bulunuyor.
Gerçekten de, Birleşmiş Milletler’e aksettirilen haberlerin “doğru”olmadığını temenni etmek gerekiyor. Çünkü, BM’nin dünyaya yaydığı haberler, sığınmacıların bazı kamplarda kolera ve sıtma olduğuna dair bilgileri içeriyor. Bu tür tehlikeli haberlerin doğru olmadığını temenni etmekle beraber, “uyarı” olarak yayılması bile Türkiye’ye büyük zararlar verebiliyor.
Bu tür haberlerin derhal yalanlanmasının yanı sıra, önlemlerin alınmasına ivedilik kazandırıyor.
Aslında, Suriye’deki iç çatışmanın daha aylarca sürebileceği sanılıyor.
Yani hem “mülteci dalgaları” hem “çeşitli suçlamalar” veya “iddialar” Türkiye’yi bekliyor. En önemlisi, Irak’ın Kuzeyi’ndeki Kürt oluşumunun alacağı mesafe, bu arada PKK’ya sağlanacak gücün, karşımıza çıkışının hesap edilmesi gerekiyor. Nereden bakılırsa bakılsın, sanki Türkiye’nin tehlikeli bir tuzağa düşürüldüğü görülüyor.
Her an, umulmadık beklenmedik gelişmeler karşımıza çıkıyor. Hükümetin bel bağladığı “tampon bölge”  yine kabul edilmediğine göre ve Birleşmiş Milletler’de bile Suriye’deki olayların “insani” değil  “politik”  bulunması Türkiye’nin çok acil bir şekilde yeni bir plan üretmesini icap ettiriyor.
Öte yandan, ABD’nin şimdilik Suriye planını ertelemesi ve Türkiye’nin boşlukta bırakıldığı haber ve yorumları medya da yer alıyor.
Unutulmamalıdır ki, ABD için, koşulara göre, daima dengeler değişe biliyor.
ABD’nin kesin kararı, seçimlerden sonra bekleniyorsa da Suriye’de oluşan ve içinde El Kaide’nin de bulunduğu güçler bütün hesapları karıştırıyor.
Kaldı ki, ülkemiz “mezhep” konumu itibarıyla da çok hassas bir durum arz ediyor.
El Kaide’nin şimdi Sünnilerin, azınlık Alevilere
yönelik tepkilerini istismar ederek Suriye’nin mezhep gerilimlerinden yararlanmayı umduğu tahmin
ediliyor.
Suriye kargaşasına, El Kaide’nin bulaşmak istemesi, tansiyonun ve ortamın ne kadar gergin olduğunu adeta  “ihtar” ediyor.
Özellikle, Türkiye’nin, her ne pahasına olursa olsun, üzerine giydirilen elbiseyi bir an önce çıkarmanın yollarını bulması beklentisi, büyük halk kitlelerini yakından ilgilendiriyor.
Unutulmamalıdır ki, Suriye’nin yıkımı halinde, İran’ın devreye getirileceği senaryolarının başrollerinde de Türkiye oynuyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları