Suriye'ye giden silahlar Türkiye'yi vurur mu?

A+A-
Ümit ÖZDAĞ

Türkiye üzerinden Suriye’de muhalefete çok büyük miktarda silah gidiyor. Bu silahlar gittikçe sadece ağır silah tanımına giren silahları değil, sofistike yani ileri teknoloji ürünü silahları da kapsamaya başladı. Silahların finansmanı Suudi Arabistan ve Katar tarafından gerçekleştirilirken onayı da ABD veriyor. Türkiye’nin rolü ise dağıtımcılık gibi görünüyor. İsyan ve direnişçilere silah yardımı yapmanın büyük riskleri var. Çünkü isyancılara silah yardımı yapmak, kurumsallaşmış bir orduya silah yardımı yapmak ile aynı şey değil. Ordulara yapılan yardımın kime gittiği belli.
Oysa isyancılara yapılan yardımın kimin eline ulaşacağı belli değil. ABD başta olmak üzere isyancılara yardım eden ülkelerin, bunun sıkıntısını çektiği biliniyor. ABD tarafından Afganistan’da mücahitlere dağıtılan ve Kızılordu’nun Afganistan’da hava hakimiyetine ağır bir darbe vurarak Rus Ordusu’nun Afganistan’dan çekilmesinin önünü açan silah Stinger füzeleri olmuştur.
Daha sonra Taliban’ın Afganistan’ı, Pakistan Hava Kuvvetleri’nin desteğinde ele geçirmesi öncesinde ABD Stinger füzelerinin mücahitlerden toplanması için büyük bir çaba sarf etmek zorunda kalmıştır. Bugünlerde Türkiye’den Suriyeli muhaliflere Suriye Hava Kuvvetleri’ne karşı kullanılmak üzere Stinger füzelerinin verildiği haberleri basında yer almaktadır. New York Times gazetesi 15 Ağustos 2012’de sitesine Suriye muhalefetine 500 Stinger ve 1000 adet anti tank R.P.G. 7 füzelerinin verildiğini, bu silahların Suriye iç savaşını yarı yarıya kısaltacağını kaydetmiştir. New York Times anlaşılan bir uyarı üzerine bu haberi kısa bir süre sonra kaldırdı. Ancak ABD’nin en büyük bulvar gazetesi olan USA Today gazetesi New York Times gazetesinden yaptığı alıntıyı sitesinde vermeye devam etmektedir.
Suriye’ye Türkiye üzerinden giden silahlar konusunda önemli iddialar muhalefet kaynaklarından gelmektedir. Silahların bir bölümü hiç kullanılmadan gömülmekte ve Esad sonrasında çıkacağı beklenen mezhep/etnik savaşta kullanılmaya hazırlanılmaktadır. Türkiye üzerinden gönderilen silahların bir bölümü de PKK’nın eline geçmektedir. Suriye muhalefetine Stinger füzesi verilmesi Türkiye için çok büyük bir risktir. PKK, eline 10 adet Stinger füzesi geçmesi için ruhunu bile satabilir. PKK’nın Stinger füzesine sahip olması Türk Ordusu’nun terör ile mücadelesine çok ağır bir darbe vuracaktır. TSK’nın terörle mücadelesinde özelikle Kara Havacılık Komutanlığı’na bağlı savaş helikopterleri ve taşıma helikopterlerinden oluşan filo büyük bir yarar sağlamaktadır. Birliklere büyük bir hareket kabiliyeti veren taşıma helikopterleri ve çatışan birliklere verdiği ateş desteğinin ötesinde birliklerin giremediği yalçın kayalık bölgelerde teröristleri üstün ateş gücü ile yok eden savaş helikopterleri terörle mücadelede çok büyük bir şanstır.
Üstelik PKK Stinger füzelerini eline geçiremese bile Şam, Suriye Hava Kuvvetleri’ne karşı Stinger füzelerinin kullanılmasına misilleme olarak PKK’ya Stinger’ların Rus muadili sayılan SA-7 füzelerinden verebilir. PKK, SA-7’leri bir kez 1990’larda, çok kısıtlı miktarlarda Türkiye’nin Yugoslavya politikasına tepki gösteren Sırbistan’dan elde etmiş ve bir Süper Cobra ve bir Couger tipi Türk helikopterini düşürmüştür.
Özetle eğer New York Times’ın haberi doğru ise ki yalanlamadan sadece haberi servisten kaldırması bunu göstermektedir, Ankara çok tehlikeli bir adım atmıştır. Suriye’nin kuzeyinde de etkinlik kazanan, Şemdinli örneğinde görüldüğü gibi alan hakimiyeti kurma çabası gösteren, Hakkari valiliğinin “Şemdinli’de operasyon bitti” açıklamasını yaptıktan bir gün sonra yine Şemdinli’de kara yolunu keserek yol kontrolü yapan PKK’nın eline bir de savaş uçakları, helikopterler ve tanklara karşı kullanabileceği silahlar geçer ise çok ciddi bir askeri-politik durum doğar.
Esad düşse bile önce Şam’da iktidardan düşecek ve “Nusayristan”a çekilerek oradan iç savaşı sürdürmeye devam edecektir. Bu durumda Esad, PKK’yı desteklemeye devam edecektir. AKP Hükümetinin böyle çılgın bir adımı atmadığı umudu ile.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları