Suriye’ye Saddam senaryosu!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Suriye ajan, muhbir, kontra, casus, ajitatör, provokatör kaynıyor. Kan dökücüler, kan içiciler ve gözü kanlı terör örgütleri bütün maharetlerini Suriye’de gösteriyorlar. Suriye’de devlet birçok yörede fiilen kontrolü kaybetmiş durumdadır. Rejim askeri yönden olmasa da fiilen ahlaki, insani ve siyasi yönden kontrolü kaybetmiştir.
Bölgede bir yandan siyasi/askeri kaos yaşanırken diğer yanda da kimyasal gazlarla kitlesel bir biçimde insanlık suçları işlenmektedir. Kimyasal katliamı gözü dönmüş rejim unsurları da gözünü kan bürümüş güdümlü muhalif güçlerin de gerçekleştirme ihtimalleri vardır.
İnsanlık dışı uygulamalarına ve daha önceki sabıkalarına bakarak kimyasal gaz kullanımını Esat güçlerinin yaptığını söylemek ön yargı olur ve son derece tehlikelidir. Suriye’de işlenen insanlık suçu, Esat güçlerince gerçekleştirilmemişse  o zaman sınırlardan girip çıkan Cihatcı, Nusra’cı, Kaideci ya da diğer terörist unsurların ellerinde kimyasal silahlar olduğu gerçeğiyle yüz yüze gelinmiş olur. Asıl tehlike de budur. Diğer yandan Esat rejiminin Şam’daki kimyasal saldırıyı, -dünyanın gözleri üzerindeyken- gerçekleştirecek kadar aklını yitirmiş olduğunu da düşünmemek gerekir. Esat rejiminin böyle bir saldırının dünyanın ve küresel güçlerin şiddetini üzerine çekeceğini bilecek kadar aklının olduğunu da hesap etmek gerekir.
Esat güçlerinin, isyancılara karşı gözle görülür bir üstünlük sağladığı bir zamanda kimyasal silaha başvurmaları için mücbir bir sebebin olmadığı dabir gerçektir
BBC’nin Ortadoğu Editörü Jeremy Bowen şunları söylüyor:  “Birleşmiş Milletler denetçileri ülkedeyken, hükümet neden bu tür silahları kullansın? Olayın meydana geldiği iddia edilen yer, zaten tamamen Suriye Ordusu’nun kontrolünde...”
Diğer yandan Mayıs ayında Adana’da ve Mersin’de, Özgür Suriye Ordusu militanlarının bulunduğu evlerde iki kilo sarin gazı ele geçirildiği açıklanmıştı. Mayıs ayında BM yetkilisi Carla del Ponte, yaptığı açıklamada, Özgür Suriye Ordusu’nun sarin gazı kullandığını gösteren bulgulara ulaştıklarını açıklamıştı. Ponte, Esat yönetiminin ise kimyasal silah kullandığına dair bir kanıta rastlamadıklarını söylemişti.
Nitekim Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, kimyasal silahları kullanan tarafın rejim olduğundan duyulan şüphenin çok az olduğunu vurgulayarak, uluslararası standartların ihlal edildiğine dikkat çekmiş ve Obama’nın kimyasal silah kullanımına verilecek en iyi yanıtı değerlendirdiğini söylemiştir.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Suriye rejiminin kimyasal silah  kullanma kapasitesinin olduğunu ve Suriye’de kimyasal silah  kullanımına yönelik, kendilerinde bulunan ek bilgilerin önümüzdeki günlerde paylaşılacağını yönelik bir açıklama yaptı. Kerry, Suriye  rejiminin kimyasal silah  kullanılan bölgeleri vurmaya devam ederek, kanıtları yok etmeye çalıştığına ise özel olarak dikkati çekti.
ABD ve ortakları Suriye’yi vurmak için ciddi bir “ahlaki” gerekçe bulmuş durumdadır. İsrail “eli tetikte” olduğunu açıklamıştır. Fransa ve İngiltere Şam’a yönelik saldırı için hazırdır. Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, TBMM’yi yok sayarak diyor ki: “Eğer Suriye’ye karşı BM yaptırım uygulamazsa gönüllü ülkeler koalisyonu kurulur. Biz de bu koalisyonda yer alırız...” Daha önce de Başbakan Erdoğan,  “ABD kara harekâtı yaparsa destek oluruz”  demiş, ‘hadi ne duruyorsunuz’ mesajı vermişti!
Anlaşılan o ki, BM Heyetinin varacağı sonuç ne olursa olsun Şam yönetiminin vurulacağı kesine yakın bir ihtimaldir.
Irak ta benzer gerekçelerle vurulmuştu. Zamanın ABD Başkanı George W. Bush, şu itirafta bulunmuştu: “Irak’ta, iddia edildiği gibi kitle imha silahı bulunmayışı en çok beni tiksindirdi ve çok öfkelendirdi”. Bush, bunun için özür dilemeyeceğini “çünkü kararım doğruydu, Saddam’sız bir dünya daha iyi bir dünya” diyerek kendisini savunmuştu.
Saddam senaryosu, Esat Suriye’si için sahnede.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları