15 Ağustos 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 28°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Arslan BULUT
Arslan BULUT

Taliban bile algı operasyonu yapıyor!

[email protected]
+
Aa
-
6 Ağustos 2022 Cumartesi

Odatv'de yayınlanan habere göre 2021'de Afganistan'da yönetime el koyan Taliban, "ülkedeki birçok camide bombalı eylem yapan" terör örgütü IŞİD hücrelerine yönelik operasyon düzenledi. Dört IŞİD militanı etkisiz hale getirildi. Terör örgütü IŞİD'in sözde Horasan Eyaleti sorumlularından olan Hanzala kod adlı terörist Muhammed Eyüb ise canlı olarak ele geçirildi.

Taliban'ın istihbarat birimleri, Muhammed Eyüb'ün yakalandığını duyurdu ve sorgu anının videosunu paylaştı.

Muhammed Eyüb, Afganistan'da bulunan IŞİD hücrelerine mensup teröristlerin başka ülkelere gönderilmesinden sorumlu olduğunu itiraf etti.

Afganistan-İran sınırındaki Nimruz eyaletinde örgütlenildiğini ve buradan IŞİD teröristlerinin İran'a geçirildiğini itiraf eden Muhammed Eyüb, son durağın Türkiye olduğunu belirterek, "Nimruz Sınır Kapısı üzerinden İran'a, oradan da Türkiye'ye IŞİD militanlarının gönderilmesinden sorumluyum. Onlara kalacak yer, yemek, su ve silah buluyorum." dedi.

Nimruz-İran-Türkiye güzergâhı, Afganistan'dan Türkiye'ye gelen kayıt dışı göçmenlerin kullandığı güzergâh.

***

Bu haber, muhalif çevrelerde "Gördünüz mü, bakın biz Türkiye'ye Afganistan'dan teröristlerin gönderildiğini söylemiştik. İşte IŞİD militanı da itiraf etti." şeklinde yorumlandı...

Oysa bu haber, çok net bir istihbarat operasyonudur!

Biz devamlı "Suriyelilerin ve Afganların, ABD ile Türkiye'yi yönetenler arasındaki gizli anlaşmalara göre gönderildiği çok net… Zira Türkiye'de bir şehirden başka şehre arı kovanı taşımak için bile yetkililerden alınan bir sürü belgeye ihtiyaç var. Tabii para da yatırmanız gerekiyor." diye uyarıda bulunduk.

Bu kadar teröristin, Türkiye-İran sınırına kadar otobüslerle taşınması ve Türkiye'ye sokulması, gönderen ülke olan Taliban yönetimindeki Afganistan'ın, geçiş ülkesi olan İran'ın ve kabul eden ülke olan Türkiye'nin devlet yetkililerinin bilgisi dışında mümkün olabilir mi?

Taliban yönetimi bu haberi servis ederek, hem kendisini hem İran ve Türkiye yönetimlerini hem de projenin asıl sahibi olan ABD'yi temize çıkarmış oluyor...

***

Diyelim ki Taliban, IŞİD'i kontrol edemiyor; İran, bu teröristlerin kendi topraklarından geçerek Türkiye'ye yasa dışı olarak girmesine neden izin veriyor? Hadi İran izin verdi, Türkiye bu teröristlerin sınırlardan yürüyerek içeri girmesine neden izin veriyor?

Bu sorulara cevap verilmeden, Taliban'ın bu haberi neden piyasaya sürdüğü anlaşılamaz...

IŞİD, tıpkı Taliban ve El Kaide gibi ABD istihbaratının kullandığı bir markadır...

Kaldı ki ABD, Afgan ordusunda savaşan askerlerin, Türkiye tarafından kabul edileceğini açıklamıştı. Türkiye bu açıklamayı cılız bir sesle yalanlamıştı ama olaylar ABD'nin doğru söylediğini gösterdi...

Hatta kimlerin Türkiye'ye gideceğine, ABD'nin Kabil elçiliğinde karar verildiğine dair haberler de vardı.

Ayrıca biz geçen yıl "ABD, Suriye'de IŞİD bayrağı altında kullandığı savaşçıların binlercesini, uçaklarla Kabil'e göndermişti. Afganistan'dan çekilirken, bunları ne yaptı? Suriye yerine, Afgan kılığında Türkiye'ye gönderdi? Yoksa bu savaşçıları, Türkiye'de mi kullanmaya karar verdiler?" diye sormuş ve Türkiye'de bir iç savaş tezgâhlanmakta olduğu uyarısında da bulunmuştuk.

***

Güncel haberlerden biri de "Osmaniye'de kamptan kaçan Afganlar" haberini yaptığı için tutuklanan gazeteci Tolga Balcılar'ın açlık grevi yapması... 15 kilo kaybeden Tolga Balcılar, açlık grevini sona erdirmek için Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile görüşmek istiyor...

Osmaniye'deki kamptan Afganların kaçmasını haber yapmak, kimi rahatsız ediyor? Yargı, devlet sırrı olmayan bir bilgiyi kamuoyuna duyurdu diye bir gazeteciyi neden tutuklar?

Anlaşılan o ki devlet yetkilileri yanlış yaptıklarını çok iyi biliyor...

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Yaşadıklarımızdan tespitler
Yaşadıklarımızdan tespitler
Ahmet GÜRSOY
Yaşadıklarımızdan tespitler
Suriye kanyonundan çıkmaya çalışmak...
Suriye kanyonundan çıkmaya çalışmak...
Arslan BULUT
Suriye kanyonundan çıkmaya çalışmak...
'Kız' mı 'kadın' mı?
'Kız' mı 'kadın' mı?
Arslan TEKİN
'Kız' mı 'kadın' mı?
Bunları duydun mu Türkiye?..
Bunları duydun mu Türkiye?..
Mehmet FARAÇ
Bunları duydun mu Türkiye?..
Kızılay Holding
Kızılay Holding
Murat AĞIREL
Kızılay Holding
Siyaset, ihanet…
Siyaset, ihanet…
Orhan UĞUROĞLU
Siyaset, ihanet…
Bunun vebali kimin?
Bunun vebali kimin?
Remzi ÖZDEMİR
Bunun vebali kimin?
Suriye'de yaşananlara şaşıranlar için
Suriye'de yaşananlara şaşıranlar için
Servet AVCI
Suriye'de yaşananlara şaşıranlar için