Tam 100 bin kişi yapılandırmaya koştu!

Tam 100 bin kişi yapılandırmaya koştu!
Ekonominin kalbi istanbul’da dükkanını açık tutabilmek için direnen birlerce esnaf yapılandırmaya koştu.

İhracatın gerilemesi, şirketlerin dövizle borçları çığ gibi büyüyerek 201 milyar dolara yükseldi, patlama gösteren iflas ertelemelere OHAL’lle engel getirildi, bu durum açıkça konuşulamayan krizin de ayak seslerini verdi. Sonunda Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı İstanbul’un en büyük caddeleri İstiklal ve Bağdat, Nuruosmaniye Caddeleri’nin yanısıra AVM’ler de de bir çok dükkanın kepenk indirmesini beraberinde getirdi. İstanbul’da en önemli alışveriş merkezlerinden Kapalıçarşı’da 700 dükkan kapandı. Piyasadaki nakit sıkıntısı küçük esnafı vurdu. Bir çok esnaf işletmesini kapatmak zorunda kaldı. Türk ekonomisinin kalbinin attığı İstanbul’da kapanan kepenklerin yanısıra , dükkanını açık tutmak için direnen esnaf da vergi borcunu ödeyebilmek için yapılandırmaya koştu.

13 MİLYARLIK İŞLEM

İstanbullular, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında vergi ve ceza ile ilgili borçlarının yeniden yapılandırılmasına büyük ilgi gösteriyor. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul genelinde 25Ekim Salı günü itibarıyla 1 milyon 462 bin başvuru aldıklarını, bu baş- vurular ile yapılandırılan tutarın 13 milyar 135 milyon lira olduğunu bildirdi. Başkan Bayrakdar, “Geçmişteki rakamları geçtik. Yapılandırma konusunda bugünlerde daha büyük bir taleple karşı karşıyayız. Son dönemde günde neredeyse 100 binlik bir başvuru oldu” şeklinde konuştu. Kanuna vatandaşların ilk günden itibaren büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Bayrakdar, “Burada en büyük yeri daha önce kesinleşmiş borcu olanlar tuttu. Daha önce stok borçları olan mükelleflerin yapılandırdıkları tutar 9 milyar 471 milyon lira oldu” dedi.

MATRAH ARTIMI

Bekir Bayrakdar, kanunla bir taraftan borçların yapılandırıldığını, diğer taraftan da kanunda yer alan “matrah artırımı” denilen özel düzenlemenin mükelleflere gelecek yıllar için geçmişleriyle alakalı güvence verdiğini belirterek, şunları söyledi “Şu an itibarıyla İstanbul’da gelir ve kurumlar vergisi matrah artırımı yapan 43 bin 275 mükellefimiz var. Bunların matrah artırımı ile ilgili ödeyeceği rakam 1 milyar 297 milyon lira. KDV konusunda matrah artırımı yapan mükellef sayımız 35 bin 727. Bunlar da bu artırım ile alakalı 1 milyar 56 milyon liralık bir rakam ödeyecekler. İkisinin toplamına baktığımızda bugün itibarıyla 2,3 milyar liralık bir rakam yapıyor.” İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bayrakdar, mükelleflerin kayıtları, muhasebesi ve bilançosundaki bazı hesaplarda sıkıntı olduğunu, kanun ile bu konuyla ilgili de bir düzeltme imkanı getirildiğini söyledi. Mükelleflere bu haktan faydalanma tavsiyesinde bulunan Bayrakdar, burada sürenin 30Kasım’a kadar devam ettiğini, mükelleflerin çok cüzi bir vergi ödeyerek kayıtlarını düzeltme imkanından faydalanabildiğini anlattı. Bekir Bayrakdar, başvuruların birçoğunu, yüzde 59’unu internetten aldıklarını, İstanbul genelinde başvuruların büyük çoğunluğunun Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve trafik para cezası yönünde olduğunu belirterek, “ Vatandaşlarımıza istirhamım, son günlere kalmasınlar, imkanları varsa internet üzerinden başvuru yapsınlar. Vergi dairelerine gelmeden internetten yapılandırma yapılırsa daireler rahatlamış olur” dedi. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bayrakdar, 5 yıl içerisinde gayrimenkul alımı satımı yapanların da vergiye tabi olduğunu, bu mükelleflerin söz konusu kanunla hem matrah artırma hem de pişmanlıkla bunu beyan etme şansı yakaladığını söyledi.

SEBZE MEYVEDE GRAM DÖNEMİ

Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde sebze meyve fiyatları da aile bütçesindeki deliği daha da büyütmeye başladı. Çarşı pazara çıkan orta direk fiyatlardan dolayı , kilogramla almak yerine gramla almaya başladı. 1300 lira ücret alan asgari ücretli ile 1500 lira civarında maaş alan emekli için geçinmek maharet haline geldi. Kış sebzesinden pırasa marketlerde 3-4 lira , karnabahar 7-8 lira, dolma biber 7.69 lira, fasulye 6 lira, soğan 3.29 lira, patates 1.5 lira, brokoli 10 lira , yeşil salata 2.25 liradan satılıyor. Et fiyatlarının yanına yaklaşmak ise çok zor. Dana kuşbaşı 46 liradan dana kıyma ise 38 liradan işlem görüyor. Dar gelirli kıymayı dahi 250 gram alarak tadıyor. Açlık sınırı Son Türk-İş’in yaptığı araştırmada aile bütçesindeki deliğin her geçen gün büyüdüğünü ortaya koydu. Türk-İş’e göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.405,30 TL, Ekim ayında gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 4.577,51 TL oldu. Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.405 TL, yoksulluk sınırı 4.578 TL. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) yirmi dokuz yıldan bu yana her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasıyla çalışanların içinde bulundukları geçim şartları ortaya konulmakta ve değişim izlenmeye çalışılmaktadır. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.738,32 TL.

EMEKLİ OCAK ZAMMINI BEKLİYOR

Emeklilerin gözü kulağı, 2017 ocak ayı zammında. Emekli sandığından emekli olan memur emeklileri için en düşük emekli maaşı bin 752 TL olacak. Sosyal Sigortalar Kurumundan(SSK) emekli olan vatandaşların maaş zamları ise enflasyon rakamlarına göre belli olacak. Merkez Bankası’nın 2016 yılı enflasyonunu yüzde 7.5 olarak hedeflemesinden dolayı, ikinci altı ayda emekli maaşlarına verilecek zammından yüzde 3.7 olması bekleniyor. Enflasyonun yüzde 7.5’u aşması halinde ise SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri enflasyon farkı da alacak. Buna göre SKK’dan emekli olan vatandaşlar enflasyona göre en az alacakları emekli maaşları, bin 386 Lira olacak. Enflasyon rakamı Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) verilerine göre; Ocak’ta en düşük maaş 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılarda bin 386, 2000’den sonrakilerde 826, Bağ- Kur esnaf emeklilerinde bin 204,Bağ- Kurtarım emeklilerinde ise 948 liraya yükselecek. Temmuz’da maaşları yüzde 5 artırılan memur emeklileri Ocak’ta da yüzde 3 zam alacaklar. Emekli maaşları ile ilgili yapılan hesaplamalara göre, en düşük memur emeklisi maaşı bin 752 liraya çıkarken, buna enflasyon farkı eklenmesi ihtimalide gündemde. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri 2017 yılında alacakları yeni maaşını öğrenmek için bu yılın ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon oranını beklemek durumundalar. SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yılın Ocak ve Temmuz dönemlerinde, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur’luların maaş zamlarının yüksek olabilmesi için yılın ikinci yarısında enflasyonun Merkez Bankası’nın hedeflediği yüzde 7.5’u aşması lazım. Her yıl iki kez zam alan emekliler Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere iki defa maaşlarında artış meydana geliyor. 2016 yılında ise bu zamlara ilaveten ayrıca seyyanen 100 lira da ödenmişti. Bu artış sadece emeklilere değil, bu yıl içinde emekli olacak çalışanların maaşlarına da ekleniyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş