Tamil'e "iyi şeyler" oldu!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Aslında Abdullah Gül  “iyi şeyler” in nasıl olabileceğinin reçetesini, “Bağdat gezisi” dönüşü söylemişti.. Gül oradan gelirken, Irak’ı yönetenlere  “Siz Kandil’i insansız bölge ilan edin gerisini biz hallederiz” demiş..
İşte olay budur, Irak bunu yapsın “gerisini Türkiye’ye bıraksın” iyi şeyler birkaç günde olur, ülkemiz ve bilhassa Kürt insanımız PKK çetesinden de, esaretinden kurtuluverir...
Sri Lanka’da Tamil olayı gibi yani!..
Eh olacağına bak!..
Şu aydın tayfası ile, PKK uzantılarının goygoyuna   bakıp, hem Gül’ün hem de iktidarın “Kürt açılımı” diye eşkıya şefleri ile pazarlık edeceğini hiç zannetmem.. Goygoycular, devleti PKK ile masaya oturtamazlar.. Gül ve iktidarın aktardığı  “açılım” formülü PKK’sız  ve hatta çetenin tasfiyesi üzerinedir..
Ve zaten bunu anlamak mümkün..
Hem Tamil’in başına gelenden yola çıkarak...
Hem de Gül’ün sözlerini iyi okuyarak  “niyet” anlaşılır!..
Abdullah Gül, 9 Mayıs’ta Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dan dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, terörle mücadele ile ilgili konuşmuş, ‘Asker, sivil, istihbarat... Herkes uyum içindedir. Bu ortamda da iyi şeyler olur’ demişti ya...
Hemen bu sözler aklımızdayken “Tamil” in başına gelenlere bakalım..
Sri Lanka iktidarı Tamiller’e karşı mücadelesinde orduya tam destek vererek, alınan kararların arkasında durarak, teröristleri siyasi ve askeri açıdan çökertti... Yani “Bütün kurumlar tam uyum içerisinde” iş bitirildi..


İşi, yaşı aynı örgüt!..
Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu’nda yer alan ada ülkesi Sri Lanka.. Nüfusu 20 milyon.. Azınlıkların adını kullanan Tamil örgütü, Kuzey ve Doğu kesimlerinin kendilerine verilmesi için 37 yıldır terör estiriyor (du.)
Tamil’in ortaya çıkışı PKK ile aynı dönemde!.. Rastlantı bu kadar da değil!..
Yeniçağ’daki haberden okuyalım;  “Sri Lanka, İngiltere’nin eski sömürgesi. Yüzde 69’u Budist olan ülke, 1948 yılında ismini değiştirerek bağımsızlığını ilan etti. Batı yanlısı iktidarları işbaşında tutmak için İngiliz yönetimi belli zaman dilimlerinde Sri Lanka’ya müdahale etmeyi de unutmadı. Hükümete baskı yapan İngiltere, casuslarını bu bölgeden hiç ayırmadı...”
Bu haberin kodlarında, Tamil’in  “Batılı gizli servisler tarafından yaratıldığının” ip uçları vardır.. Tıpkı PKK gibi ve aynı amaç için!..
Tamil’in Sri Lanka bilançosuna bakıldığında, ardında 100 bin ölü bulunuyor, patlattığı silahın kurbanları olarak.. Hükümet ve Devlet Başkanı Rajapaksa, “ateş kes, silah bırakma” bahaneleriyle zaman kazanmak isteyen Tamillere ve Avrupa’nın telkinlerine aldırmadı, askerin yolunu kesmedi, böylece..
Sri Lanka’da ’iyi şey’ oldu..!
Sonuç; Tamil Kaplanları’nın siyasi kanadının lideriyle diğer iki önemli lideri ölü ele geçirildi..
Bu sonucu alan iktidar, 2005’te “terörü bitirme sözü” ile koltuğa gelmişti...


PKK’nın kısmeti!
Sonuçta Tamil’in finalinde, hep olan olmuştur.. Taşeron örgüt, son kullanma tarihi geçince, kendisni kollayan eller tarafından terk edilmiştir ve yok edilişi sağlanmıştır... PKK’yı bekleyen akıbet farklı değildir.. Bir kaç gün önce Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye ile aralarındaki işbirliği ve anlayış sonucunda PKK terör örgütünün eylemlerini durduracak ve bu örgütü bitirecek yolları bulacaklarını söyledi.. Maliki, “Bu terör örgütüne (PKK) ve dost olan komşu ülkelere zarar vermek isteyen diğer örgütlere son vermek için Türkiye ile güvenilir bir işbirliğimiz var. Türkiye’nin Kuzey Irak’ta olası müdahalesine gelince, olay sanıldığından daha büyük ve karmaşıktır. Büyük bir işbirliğine ihtiyaç var. PKK’nın sığındığı dağları biliyorum, sarp dağlardır. Türkiye ile aramızdaki işbirliği ve anlayış sonucunda bu terör örgütünün eylemlerini durduracak ve bu örgütü bitirecek yolları bulacağız”.. Yani?..
Yanisi, Abdullah Gül’ün sözünü ettiği “Kandil’i insansız bölge ilan etme” konusu olmayacak gibi de değil hani!..
PKK, Tamil’in başına gelenlerden moral bozukluğu içinde!.. Yayın organlarında  “bize bir şeycik olmaz!” türü yayınlarından bu belli!..
Kandil, Türkiye’deki çete uzantılarına, şehirlerde gösteriler düzenletip “Tamil’e operasyonu protesto!” ettirme peşinde..
Aslında iyi şeyler bir anda oluverir de eşkıyanın ruhu bile duymaz ama!..

Yazarın Diğer Yazıları