Tanal: "Devletin itibarı her şeyden önemlidir"

Tanal: "Devletin itibarı her şeyden önemlidir"
OHAL'in kaldırılmasının ardından AKP'nin Meclis'e sunduğu teklifi eleştiren CHP'li Mahmut Tanal, "Devletin itibarı her şeyden önemlidir" dedi.

Bünyamin ÖZTÜRK/Ankara

Olağanüstü Hal'in (OHAL) kaldırılmasının ardından TBMM'ye AKP tarafından sunulan kanun teklifine yönelik eleştiriler sürüyor.

CHP'nin hukukçu Milletvekili Mahmut Tanal, devletin itibarının zedelenmemesinin her şeyden daha önemli olduğunu belirterek, " Anayasamızın en önemli hükümlerinden olan devletin vatandaşın mutlu ve huzurlu yaşaması ilkesi maalesef bu yasa ile göz ardı ediliyor. Eğer bunu yaparsanız, bu hükümleri uygulamaya geçirirseniz o zaman vatandaşın huzur ve mutluluğunu sağlayamazsınız. Söylediğimiz zaman eleştiriyorlar ama terör sorunun daha çok özgürlük ve demokrasi ile çözersiniz. Elbette güvenlik tedbirleri alınacaktır ama özgürlükleri ve demokratik ortamı kısarsanız bu sadece terör örgütlerinin işine gelir. Düşünebiliyor musunuz, bir muhalefet partisi milletvekilini şehit cenazesine almayabilir bir vali, buna yasa izin veriyor" dedi.

AKP'nin getirdiği yasa teklifinde valilere verilen yetki ile herhangi bir muhalefet milletvekilinin bir şehre giremeyebileceğini kaydeden Tanal, şöyle konuştu. " Böyle bir yetkisi var, bunu engelleyen bir şey yok. Bir milletvekili bir şehre geliyor, vali ona girme dediği zaman giremez. Bu durumu engelleyecek bir şey yok yasada. Böyle bir yasa geliyor. Örneğin vali bir muhalefet milletvekiline, CHP milletvekili diyelim, şehit cenazesine gitme diyebilir. Bu yönde açıklamalar yapıldı zaten. Böyle yetkiler veriyorsunuz valilere. Bunlar yaşanabilir. Ayrıca asker bir müvekkili var bir avukatın. O avukat müvekkilini görmeye gittiği zaman evrakları incelenebilir. Oysa Avukatlık Kanunu'nda özellikle savunma dosyalarına bir başkası bakamaz yönünde hüküm var. Ancak şimdi bakabilir. Özel kanunlardaki yetkileri sınırlayacak bir yetki bu kanun teklifinde verilmiş, en azından bunun çıkarılması önem taşıyor."

RÜCU EDER HÜKMÜ ÇOK ÖNEMLİ

Daha önce kanunda bir devlet memuru hata işlediği zaman cezanın rücu edebileceğini ancak yeni düzenlemede bunun kaldırıldığını da ifade eden Tanal, " Bir devlet memuru kendisine bir ceza gelmesin diye kılı kırk yararak adeta tüm detayıyla halı dokur gibi karar veriyordu. Şimdi siz rücu eder hükmünü kaldırırsanız, o zaman kamu çalışanı uygulamada yanlış yapma sonucu ceza almayacağını da bildiği için daha önceki gibi dikkatli olmayabilir. Ne gereği var bunu kaldırıyorsunuz? Bu senelerce orada duruyor ve devlet memurları büyük bir ciddiyetle çalışıyordu. Hata yapmalarına da az rastlanıyordu. Ancak siz tüm bunları bozacak hükümler getiriyorsunuz. Bunun doğru olmadığını söylüyoruz" diye konuştu.

VATANDAŞIN HUZURU VE LMUTLULUĞU ÖNEMLİ OLAN

Kanun teklifi ile getirilen hükümlerin devletin işleyişinde sorunlar çıkarabileceğini kaydeden Tanal, şunları ifade etti: " Devletin en önemli görevi vatandaşın huzurunu ve mutluluğunu sağlamaktır. Gerek OHAL döneminde gerekse bu kanun teklifi yaşandığında anayasadaki bu kriterden uzak duruma düşeceğiz. Yani vatandaşın huzuru ve güvenliği noktasında maalesef istenilen noktaya gelemeyeceğiz. Neden bize AB bir şeyleri dayatsın, demokrasi adına, biz neden yapmıyoruz, bunları neden tartıştırıyoruz? AKP'nin öncelikle bunlara dikkat emesi gerekiyor. Ayrıca en önemli noktalardan biri devletin itibarıdır. Bu itibarı zedelemeye kimsenin hakkı yok. Buna özellikle dikkat edilmesi gerekir."

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş