Tanrı Amerika’yı kutsasın!

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Nurettin M. 24 yaşında. Askerliğini Bolu Komando Eğitim Tugayı’ndan sonra Uludere’de yapmış. Onlarca sıcak çatışmaya katılmış. Bir çok arkadaşı şehit düşmüş.
Kendisi en az 10 kez pusudan çıkmayı başarmış.
Terhis olurken sevinmemiş yüreği ve aklı şehit arkadaşlarında kalmış.
Baba ocağına döndüğünde ilk günler hızlı geçmiş. İlerleyen her gün babadan harçlık almak biraz daha canını yakmış.
Yüzlerce iş başvurusundan sonuç alamamış.
Zaten askerde bozulan psikolojisi iyice dağılmış. Bırakın masa başı işi, temizlik görevine bile talip olmasına rağmen eline geçmemiş.
Artık işsizlik bunalımı askerde yaşadıklarını unutturmuş. Emekli babadan günde aldığı 10 lira, gururunu incitmeye başladığında çocukluk arkadaşı dünyasını değiştirmiş.
Çocukluk arkadaşı Amerikan ordusunda askerlik yaptığını ve aynı işi de kendisine önermiş.
Türk çocuğu nasıl Amerikan askeri olabilir ki?
Bal gibi oluyor.
Amerika 2007 yılında çıkarttığı bir yasa ile orduya Amerikan vatandaşı olmayan askerler alıyor. Önce Meksikalı, Koreli ve İspanyollardan.
Şimdi ise Türkleri tercih ediyor. Özellikle Afganistan ve Irak gibi Müslüman bölgelere Türk gençlerini yolluyor. Türkiye’de askerliğini yapan kişi, Amerika’da yaşayan ya da orduda asker olarak görev yapan birinin referansı ile 6 aylık İngilizce eğitimine alınıyor. Kendisi ile 9 yıl 11 aylık sözleşme imzalanıyor. Bu sözleşme ile birlikte 5 bin 500 USD maaş veriliyor. 9 yıl 11 ayın sonunda ise 1500 USD maaş ve Amerika’da yaşamak için ‘Green Card’yani yeşil kart veriyor. Boyun posun yerindeyse, CIA tarafından yapılan güvenlik soruşturmasından geçersen kısa bir eğitimden sonra seni hemen göreve yolluyorlar. 6 ayda 15 gün tatil hakkın var. Onun için de bin dolar ikramiye. Ancak bu tatilde her yere gidemiyorsun. Tatil için tek seçenek Dubai.
Amerikan ordusunda ne kadar paralı asker var bilinmiyor.
Ancak onlara ‘Soldiers for Green Card’diyorlar.
Nurettin  M. şimdi Amerikan askeri.
Morali iyi. Çünkü askerde aldığı 5 bin 500 doların 5 binini Türkiye’deki ailesine yolluyor. Kendisine para sadece özel ihtiyaçları için gerekiyor.
Afganistan’da görev yapıyor. Sık sık Taliban saldırılarına muhatap oluyorlar. Amerikan askerleri daha geri planda kalıyor. Kendileri bir nevi siper olarak görev yapıyorlar. Güneydoğuda yaşadıklarından sonra Afganistan, Nurettin için adeta cennet geliyor.  Şimdi Nurettin’in Green Card hakkını kazanmak için 8 yılı var.
Eğer ölmezse 8 yıl sonra yeni bir başlangıç yapacak. Ülkesinde bulamadığı işi ve huzuru Amerika’da sağ elini kalbinin üzerine götürerek  “God Bless America” yani Tanrı Amerika’yı kutsasın diyerek bulacak...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları