Tantan: Emperyalizme karşı çıktığımız için ‘hayır’ diyoruz

Tantan: Emperyalizme karşı çıktığımız için ‘hayır’ diyoruz
Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, referandumda ‘hayır’ diyeceğini açıkladı.

16 Nisan’da yapılacak olan referanduma sayılı günler kala rengini belli eden siyasi liderlere bir yenisi daha eklendi. Eski İçişleri Bakanı ve Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, referandumda ‘hayır’ diyeceğini açıkladı. Tantan, partisinin referanduma ilişkin tavrını, “Neden Hayır” başlıklı 10 maddelik bir bildiri ile kamuoyuyla paylaştı.

İşte o bildiri:
1- Allah’ın insanlara verdiği en önemli ödül akıldır. ve bu aklı kullanması da en büyük özgürlüğüdür. İşte tam da bu yüzden neden ‘hayır’ demek gerekiyor, buna yanıt verilmelidir.

2- İnsanoğlunun hayata hükmettiği alan bağımsız karar verebilme yetisidir. Karar kelimesi sözlüklerde “bir iş veya
sorun hakkında düşünülerek verilen kesin yargı” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdaki dikkat çekici nokta kararın bir “düşünme” süresi sonunda oluşmasıdır. Bir başka deyişle “düşünülmeden” hareket etme ya da konuşma karar almak değil, bir anlamda ezberlenmiş, otomatik tepkilerdir. Karar almak veya vermek becerisi bir yanıyla seçim yapmayı bir yanıyla da sorumluluk almayı içermektedir. İşte tam da bu noktada halkımız sorumluluk alacaktır.

3- Bugün bize dayatılan başkanlık sistemi nedir? Adını hemen koymakta fayda var. Küresel sermayenin ya da başka bir deyişle emperyalizminTürkiye’yi eyaletlere bölmek için hain 15 Temmuz darbe girişiminin ardından dayattığı sistemin adıdır.

4- Referandum, Büyük Orta Doğu Projesi’nin kumpaslarla yıkamadığı Türkiye’yi bir kez daha içten ele geçirme faaliyetidir.

5- Doğu Akdeniz’e, Karadeniz Havzası’na, Basra’ya hakim olmak isteyen kuvvetlerin oyunudur. ABD, Karadeniz Havzası’ndan Doğu Akdeniz Havzası’na kadar Kafkasya’dan Orta Doğu’ya kadar Türkiye’yi teslim almak istiyor. İşte tam da bu nedenle başkanlığa ‘hayır’ diyoruz.

6- Bu sistem, sözde Büyük Kürdistan’ı kurmak için ortaya atılan bir çalışmadır. Hem de milliyetçi olduğunu öne süren bir partinin eliyle!

7- Enerji savaşları açısından değerlendirildiğinde ve son yıllarda yaşadığımız bütün olaylar açısından tek tek bakıldığında açık ve net bir şekilde Türkiye’nin tutsak alındığını Türkiye’nin silahsız işgal altında olduğunu,
beyinlerin teslim alındığını ve Türkiye’deki kullanılan insanların açık bir şekilde ortaya çıktığını görüyoruz. Başkanlık dayatması işte tam da bu savaşın başka bir adıdır.

8- İktİdar ve muhalefet, Türkiye’yi uçuruma sürüklüyor. Halkımız bunu görmeli. Bir şeyi daha görmeli; Muhalefet, nasıl ki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi adayını çıkaramadı, milletin önüne yeni bir proje getiremedi, bugün de kendi elleriyle başkanlık denilen ucube sistemi altın tepside iktidara sunmaktadır.

9- Süleymaniye’de askerlerimizin başına çuval geçirildi, Oslo’da teröristlerle masaya oturuldu, PKK ve cemaatler gücüne güç kattı, siyaset meydanı panayır çakallarına bırakıldı. Şimdi başkanlık sistemi geldiğinde bunları yapanlar daha fazlasını neden yapmasın? İşte bu yüzden de ‘hayır’ demeliyiz.

10- İktİdar ve muhalefeti tutsak alınmış, halkı siyasetten soğutulmuş, umutsuz, geleceği karamsarlıkla
gören, neye oy vereceğini bilemeyen geniş halk kitlelerini yönlendirme operasyonu yapılmakta. Bu yüzden de ‘hayır’ demeliyiz ve yeni bir Türkiye’nin önünü açmalıyız. Hepimiz Peygamber’in ümmetiyiz. Ümmet çıkışıyla, Türk Devleti’nin kurucu felsefesindeki yurttaşlık kimliğinin içinin boşaltıldığını gördüğümüz için ‘hayır’ diyoruz.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş