Tantan: "Gündem ağır, gelecek belirsiz"

Tantan: "Gündem ağır, gelecek belirsiz"
Türkiye'de devlet yapısını değişterecek son seçimi değerlendiren Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, Batı'nın Türkiye'yi mali, finans ve ekonomik açıdan olduğu kadar, siyasi açıdan da kontrol altında tutmak istediğini söyledi.

Fatih ERBOZ / Ankara

Türkiye'nin, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle kendi içindeki kurumları boşalttığını kaydeden Tantan, şöyle dedi: "Anayasal, kurumsal, hukuk, siyasi güvenceyi ortadan kaldırıyor. Sandık sonuçlarının kamuoyuna yansıdığı gibi olmadığı, siyasetçilerin söylem ve tavırlarında ortaya çıkıyor. Özellikle siyasi kirliliğin millet iradesini kamuoyuna yansıtmadığını, siyasilerin eliyle millet iradesinin gasp edildiği bir seçim dönemine şahit olduk maalesef." Tantan, muhalefetin sahadaki kalabalıkları kendilerine destek sandığını, süreci iyi okuyamadığını da söyledi.

Türkiye'nin bölgesinde tehlikeler içinde olduğunu ifade eden Tantan, şöyle devam etti: "Türkiye Afrin, El Baba, Kandil'de, 'Sınırlarımı buraya çektim' deyip, içeride de şehir devletlerin oluşması için hukuki, mali özerklikler sağlamaya kalkarsa, yıllar içinde bölgenin ve kendisinin de parçalanmasına sebep olacak yapıya gidebilir. Ege'de 18 adanın işgali, Doğu Akdeniz'de dışlanmışlığımız, Kıbrıs'taki haklarından vazgeçilmek istenmesi gibi, Karadeniz havzasındaki haklarda da sıkıntı çıkabilir. Özellikle Doğu Akdeniz havzasına el koymak isteyen küresel güç, Balkanlar ve Kosova'ya da el koymuş vaziyette. Azerbaycan'a el koyup, Ermenistan'ı yanına çekerse, otomatik olarak Türkiye hem Karadeniz havzasında, Balkanlar, Kafkaslar'da, Doğu Akdeniz, Ege'de kuşatılmış ve kımıldayamaz bir ülke konumuna düşebilir. Suriye'de ABD, Rusya, İran etkin vaziyette. Nerede Türkiye etkin peki?"

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş