Tantanacılar işbaşında

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Gazete ve televizyonlarda her gün izlenen yeni dolandırıcılık yöntemleri bile sıradanlaştı. Eğitimli profosörler, valiler, emekli bürokratlar, iş adamları, esnaflar bütün uyarılara rağmen bu tuzağa düşerek paralarını kaptırıyor. Ülkemizde eskimeyen dolandırıcılık metodlarından birine emniyet uzmanları "tantanacılık" adını vermiştir. Tantanacılık denilen taktiğin tarihi yüzlerce yıl ötesine varır. Bazıları "cambaza bak" ile  basitleştirse de organizedir. Çete elemanları  tiyatro eğitimi almış oyunculara taş çıkartır. Zaman ve mekana göre senaryo geliştirilir. Bir kaçı kavga-gürültü, hastalık numarası yaparken diğerleri halkın dikkatini çekebilmek için telaşla koşturur. Feryad, figan derken vicdan sahibi insanlar "Neler oluyor" merakı ve endişesi ile kalabalığın içinde bulur kendini. Bazen kavgayı ayırmaya bazen de hastaya yardım için çabalarken çetenin diğer elemanları hengame arasında kurbanlarının ceplerini boşaltır. Tantanacılar uyanıktır. Sahneyi fazla uzatmazlar. Ceplerin boşaltıldığını anlayınca olay yerinden uzaklaşabilmek için "Yeter be.. Her gün bunlardan çektiğimiz... Bıktık artık" gibi şikayetlenmelerle sahneyi terk edip bölgeden uzaklaşırlar. Daha önceden belirlenmiş buluşma noktasında zaferlerini kutlayıp günün hasılatını aralarında paylaşırlar. Tabi bu paylaşım esnasında ciddi kavgalar da yaşanır. Polis bunları bilir fakat suçüstü yapamadıkları için elleri kolları bağlıdır. Şimdilerde MOBESE  denilen güvenlik kameraları yüzünden tantanacıların işleri biraz zorlaştı ama onlar gelişen teknlojiye  uyum sağlayıp yeni taktiklerle işlerini yapmaya devam ediyor.

Türkiyemizde gelişen olayları takip edip  gazete ve televizyonların yayınlarını mercek alınca "tantanacılık" işinin siyasete adapte edildiğini belirledim.

Petrol ve doğalgazda dışa bağımlı olan Türkiye son yıllarda en soğuk günlerini yaşıyor. Ve mevcut sarfiyatla doğal gazın en fazla 15 gün yetebileceği ifade ediliyor. Bu arada Enerji Bakanlığı koltuğuna oturan Berat Albayrak doğal gaz fiyatlarında indirim planlandığını, et ithali ile fiyatların düşürüleceği müjdesini verdi! Ne de olsa enflasyon aldı başını gidiyor ve saklanamıyor. Artışın sebebi olarak vatandaşın bayramdan bayrama tenceresinde pişirebildiği et ile gıda fiyatları gösteriliyor. Oysa doğal gaz fiyatları tıpkı petrol ibi tarihi düşüşte. Petrol 150 dolardan 28 dolara gerilerken, gaz da 450 dolardan 150 ye kadar düştü. Ancak fedakar ve  cefakar Türk milletine yansıtılmadığı gibi cari açığın kapatılmasında aspirin tedavisi oldu.

Tantanacılar meydanlarda ve ekranlarda fiyat indiriminden, Diyarbakır'da terörün belinin kırıldığından dem vururken, Tayyip Erdoğan rüyalarını süsleyen Başkanlık için sahaya indi bile. Ne de olsa  günlük 3-4 şehit haberi trafik kazası sınıfına indirgenip kanıksandı. Tıpkı "van mınıt" senaryosunda olduğu gibi Cenevre için de Erdoğan gider yapıp yıldızını cilaladı. Sömürge valisi edalarıyla gelip tebligat yapan ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın yüzüne gülümseyip gittikten sonra yandaş medya tarafından rest çekildiği haberleri ile süslenip yine tantana yapıldı. Hal böyle iken, zemin oluşturulunca hipnoz seanslarıyla uyuşturulmuş seçmene havuç da gösterildi. Ne de olsa muhalefetten umut yok. Kış aylarında aylık ısınma giderleri 300 ile 1000 TL arasında olan vatandaşa mart sonu nisan başında yüzde 15'lik indirim sevinci yaşatılmaya çalışılıyor. Oysa bahar ve yaz da tüketim zaten 50-100 TL'yi geçmiyor ki.. Hayvancılığı geliştirip istihdam alanları açarak köylüye destek vermek yerine eit ithal edip 3-5 lira da  indirim sağlanınca gel keyfim gell! Ekim ayında planlanan seçim için  sahne hazırlanıyor. Tantanacılar işbaşı yapıp muhalefet partilerini iç çekişmelerle iyice köşeye sıkıştırınca iş tereyağından kılı çekmeye kalıyor. Bu arada Erdoğan her sıkıştığında sarıldığı milliyetçi oylar için terör ile mücadelede destanlar anlatacak. Çözüm süreci denilen ucubeyi HDP yerine İmralı ve Leyla Zana ile sürdürecek. Yemini bile geçersiz olan Zana Saraya davet edildi bile. Ankara'da Zana'nın 6-7 milletvekili ile istifa edip masaya oturacağı konuşuluyor. AKP "böl-parçala-yönet" taktiğinin bölücü teröre karşı tutacağını hesaplıyor ve tantanacılarına güveniyor. Görelim mevlam neyler..

 

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları