Tarihin çöplüğü AKP’yi beklemektedir

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Türkiye, bugün dört ciddi felaketle karşı karşıyadır: Bunlardan birincisi vatanın bütünlüğünü tehdit eden terör felaketi; ikincisi çalışma hayatını cehenneme çeviren iş güvensizliği felaketi; üçüncüsü ülkeyi yönetilemez hale getiren siyasi felaket ve nihayet dördüncüsü iktidar gücünü hırsızlığı, ahlaksızlığı örtmede kullanan yolsuzluk felaketidir.
- PKK terörü, vatanın birliğine, milletin varlığına ciddi bir biçimde kast eder hale gelmiştir.
- İş güvenliğini sağlayamayan yöneticiler, çalışanların can güvenliğini yok etmiştir.
- Ayakkabı kutularındaki dolarlara, kollardaki saatlere, yatak odalarındaki kasalara rağmen yasal değişiklikle korunan yolsuzluk felaketi, ahlakı yok eder hale gelmiştir.
- Bir hükümet olmaktan çok siyasi bir yetersizlik özelliği gösteren AKP,  ülkenin sınırlarını ve milletin can, mal ve namus güvenliğini sağlayamayan siyasi bir felaket haline gelmiştir.
Bu felaketlerin içinde terörist örgütlenme ile buna bağlı olarak gerçekleştirilen ayaklanma denemeleri en acil ve yakın tehdittir.
İmralı/HDP/KCK’nın, “sokakları Kobani’deki gibi savaş alanına çevirin” çağrılarının hesabı, AKP tarafından sorulamadı. Aynı terörist mihraklar ikinci kez taraftarlarını Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler nedeniyle sokağa döktü. İstedikleri sonucu alamadılar ama mensuplarını sürekli mobilize etme yeteneğini de sürdürdüler.
HDP/KCK/PKK’nın bu denli azmasının en büyük nedeni, AKP iktidarının siyasi yetersizliği ve iradesizliğidir. Bu yetersizlik iktidar yetkililerinin dengesiz, tutarsız ve güvenilir olmayan açıklamalarından yansımaktadır.   
Süreç dedikleri çözüm uğruna Kandil’le görüşmeden söz eden AKP’nin tepe isimleri, şimdilerde suspuslar. Öcalan’ın bir zamanlar ’namazında niyazında bir adam’olduğundan söz edenler de olan biten karşısında çıkış yolu aramakla meşguller.
Yalçın Akdoğan, Abdullah Öcalan’ın gücünü test etmek için eylem emri verdiğini belirtirken; Bülent Arınç’ın, “Süreç biterse HDP de Öcalan da AK Parti olarak biz de bunun altında kalırız”  dediği, basına yansıyan son haberler arasındadır.
Gerçekte; AKP’nin hasarlı zihniyetinden başka süreci ciddiye alan kimse yok. HDP ve İmralı; süreci, sokakların gücünü mobilize etmekte ve diri tutmakta kullanıyor.
AKP’nin çözüm sürecinin altında bizzat kendisinin kaldığından haberi bile yoktur.
İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, süreçte alan hâkimiyetini kaybettikleri zamanların olduğunu itiraf ederek,  “Kırsalda terör baskısı arttı, şehirlere inmeye, hâkim olmaya başladılar. Kamu düzenini sağlayacağız, seçime o atmosferde gideceğiz”  dediği de medyaya yansıdı. Her zaman olduğu gibi bu haberlerin ardından  “vaveylacı”  Efkan Ala sözlerini düzeltme gereği duydu.
Davutoğlu ise içeriği olmayan bir slogana dönüşen “Çözüm Süreci” konusunda  “hükümet olarak kararlığın ve umudun sonuna kadar korunacağı” ndan söz ediyor.
Başbakan;  “Terör çeteleri Kobani’yi bahane ederek şehirlerimizi yakıp yıktılar... Sokaktaki insanlarımızı, polislerimizi yaraladılar, öldürdüler; kütüphaneleri, okulları, halk otobüslerini ateşe verdiler... Hiç kimsenin kamu düzenini bozmasına, vatandaşlarımızı rahatsız etmesine müsaade etmeyeceğiz” diyor. Aynı Davutoğlu, aynı yerdeki konuşmasının devamında da “Devlet nerede? diye soranlara, devletin Türkiye’nin her yerinde dimdik ayakta olduğunu da gösterecek güçteyiz” diyebiliyor.
Sade bir vatandaş, Davutoğlu’na ’dimdik ayakta olduğunu söylediğiniz o devletin gücünü, sokaklar savaş alanına çevrilirken ya da insanlar katledilirken niçin göstermiyorsunuz?’diye soruyor.
Diyarbakır’daki pazar yerinde alışveriş yapan astsubayın ya da Yüksekova’da cadde ortasında yürüyen üç sivil/silahsız askerin ensesinden kurşunlayarak şehit edilen yerde devletin, hangi tatil köyünde olduğunu millet soruyor?
Millet ayrıca Cizre’de, Diyarbakır’ın Nur ve Sur mahallelerinde PKK’nın  “özerklik”  törenleri yaparken devletin nerede “dimdik ayakta” dikildiğini de merak ediyor.
AKP, gaflette, dalalette, ihanette, beceriksizlikte ve yolsuzlukta bütün kontenjanları doldurmuştur. AKP, milletin birliğine ve devletin varlığına yönelik ihanet misyonunu da tamamlanmıştır. Tarihin çöplüğü, AKP’yi beklemektedir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları