Tarihin dikiz aynasından...

A+A-
Altemur KILIÇ

Otomobillerin arkayı gösteren aynalarına “dikiz aynası” denir... Bugün önümüze bakarken tarihimizin dikiz aynasına da bakmak gerekiyor; olanlardan olacaklara hisse çıkarmak için ve referandum sürecinde olanların doğru teşhisini yapabilmek için!
Bana amcam, Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’ndaki Yaveri Muzaffer Kılıç’tan bir bavul dolusu evrak intikal etti... Bunları Genelkurmay’ın Askeri Harp Dairesi’ne teslim etmiştim... Bu evrakın çoğu ne idi bilir misiniz?... Milli Mücadeleye karşı çıkan, bu mücadelenin Padişah efendilerine ihanet olduğuna inanan hocalara, hacılara ve tarikat başlarına Mustafa Kemal’in uyarıları idi. Mustafa Kemal telgraflarıyla onları ve de bazı mülki amirleri, milli mücadelenin düşmanlardan kurtulma mücadelesi olduğu hususunda tatlı dille ikna etmeye çalışmıştı... Buna rağmen o zevatın çoğu direndiler ve ayaklanmalar çıkardılar... Bazı vatansever hocalar, tarikatlar, mesela Aleviler ve Mevleviler fiilen destek verdiler.
Aynı durumu Maraş, Antep’te babam da yaşamıştı... İleri gelen zevata ve ağalara mücadeleyi anlatırken Padişah lafını edince homurdanmalar başlamış ve babam bunu fark ederek Padişah sözünü bir tarafa bırakmış... 
O mücadele başlarken halkta Türklük şuuru adeta yoktu... Halk, düşman kendi köy ve kasabalarının kapılarına dayanana kadar ve hatta sonrasında da Milli Mücadeleye ilgi göstermiyor ve hatta düşmanlardan fayda umuyordu... Türk olduğunun bile farkında değildi. “Türk dediğin Haymana ovasında bulunur” diyecek kadar!
İşte Mustafa Kemal ve arkadaşları Kurtuluş Savaşı’nı bu aksi şartlara rağmen yaptı ve milletine Türklük şuurunu telkin etti...
Ne var ki referandum sonucu, hem de 13 Eylül 1922’nin Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının yıldönümüne tesadüf eden günlerde Türkiye’nin gerilere, karanlıklara dönmesinin, sonun başlangıcı... Başbakan  “Milat” diyor. Milattan öncesi malum.. Milattan sonra neler olacak? Yeni anayasayla Türklük kavramı değişecek “Türkiyelilik” olacak... Devlet şekli değişecek muhtemelen bir nevi padişahlık olacak! Üniter Ulus Devleti yerine Federasyon mu olacak? Şu muhakkak ki bölücüler bu sonuçtan yararlanacaklar... TSK da hizaya geldi ya... Kürdistan fiilen ilan edildi. Büyük Kürdistan olacak!
Türkiye bölünüyor diye korkuyorduk... Erdoğan ikiye böldü... Daha da bölünecek!

Nerede hata yaptık?
“Aziz Nesin Türk milleti aptaldır” deyince kızmış ve rahmetliye cevap vermiştim... Acıdır ama meğer biraz haklıymış.. Aptallığı gene yakıştıramıyorum ama galiba çıkarcı! Bir çuval kömüre kapılıyor! 
Arkadaşlar yanlışları, hataları yazıp duruyorlar... Hırsız soyduktan sonra akıl verenler çok olur... Ama hırsızın suçu unutulur... At kaçtıktan sonra ahırın kapısını kapatmak da beyhudedir, ama başka şeyler kaçmasın diye düşünmek gerekir.
Gene tarihin dikiz aynasına bakalım ve ilerisi için bu aynadan dersler alalım...  “Tarih tekerrürden ibarettir” derler... Ders alınsaydı tekerrür mü ederdi? Gene de karanlık dönem başlasa da karamsar olmamak lazım... Umut Mehmed’in
ekmeğidir!

Arka aynadaki 12 Eylül
Erdoğan, 12 Eylül 1980 müdahalesini Anayasa Paketini geçirmek için “hapın”  tatlandırıcısı olarak kullandı. “Hayır diyenler darbecidir” dedi. Ve bu ökseye tutulanlar çok oldu.. Şimdi sıra geldi o darbecilerin yargılanmasına... Evren ve arkadaşlarının yargılanması için her köşeden her STK’dan suç duyuruları yağıyor... Nasıl yargılanacaklar.. Zaman aşımı yok mu?.. Kaç kişi kaldılar? Benim bildiğim bir Evren, bir de Oramiral Bülend Ulusu var. Mezardan çıkarıp evet dedirtenler diğerlerini mezardan çıkarıp yargılarlar...
Yargılansınlar ama o  “müdahaleyi” (darbe terimi yanlış; emir komuta zinciri ile yapılan müdahaleye darbe demek yanlış) gerektiren şartları hatırlamak şartıyla. Ülkede her gün onlarca gencin hayatına mal olan terör karşısında siyasilerin aciz kaldığını ve darbe olunca derin bir nefes alındığını, halkın tanklar üzerine çıkarak orduya şükranlarını ifade ettiğini ve bugün “darbecilere” karşı olanlardan bazılarının Evren ve arkadaşlarının kapılarında kuyruk olduklarını hatırlamak şartıyla... Ve eğer o müdahale olmasaydı Türkiye nerede olurdu diye düşünmek gerek.. “Darbecilere”  vurun ama tavsiye ederim Evren’in anılarını, o dönemin gazetelerini okuyun, sonra hüküm verin!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları