Tarihle savaşmak... Çıkmaz sokak...

A+A-
Sadi SOMUNCUOĞLU

Hükümetlerin görevi milletin acil ihtiyaçlarından başlayarak sorunlarını halletmek mi, yoksa milletin kimliği, egemenliği ve devletin kuruluş esaslarıyla uğraşmak mı? Türkiye’deki tartışmaların odağında bu soru var.
Anayasamıza göre egemenliğin sahibi Türk Milletidir. Millet egemenliğini Anayasanın koyduğu esaslara göre ve yetkili organlar eliyle yürütür. Bu organlar, Yasama (TBMM), Yürütme (Hükümet) ve Yargı (Mahkemeler)dır.
Yine anayasaya göre, bu yetkili üç yetkili organ ele ele verse bile, egemenliğin temel esaslarını; Başlangıç bölümündeki ilkeler ile ilk üç maddede sayılan niteliklerini değiştiremez, değiştirilmesini teklif  dahi edemez.
Çünkü; Türk Milleti can ve kan vererek bir İstiklal Harbi yapıp, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni belli temeller üzerinde kurdu. Bu temellerin başında, aynen Osmanlı dönemindeki ilk anayasamız “1876 Kanuni Esasi” de olduğu gibi, 1924 ve bugüne kadarki bütün anayasalarımızda “Milli kimlik-Milli Devlet”, ve “Üniter Devlet” vardır.
Türk Milleti, Milli Mücadele ile kendi kimliğine göre tesis ettiği bu milli egemenliği, “Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi” etmiştir. Bunu hiçbir devlet organının değiştirmesi mümkün değildir. Zorlanırsa, milletin direniş hakkı davet edilmiş olur. Devletler bir defa kurulur ve kuruluş esasları değişmez. Tekrar kurulması, ancak yıkılması halinde gündeme gelir.
Bunun için hükümetlerin, milletin kimliğini, egemenliğin sahibini ve devletin kuruluş temellerini değiştirme hakkı ve yetkisi yoktur. Bugün bu parti iktidardır, yarın başka bir parti. Her gelen kendi kafasına göre, yaz-boz oyunu gibi milletin temelleriyle oynayamaz.
Hükümetler millete hizmetle mükelleftirler. Bugün insanlarımız sorunların ağırlığı altında eziliyor, aldıran yok. İşsizlik, açlık, bunalım akıl almaz boyutlara ulaşmış. Zirve yapan intiharlar, yıkılan aile yuvaları, dolup taşan cezaevleri, eşi görülmeyen iflaslar, vurgun-soygun, borç batağında çırpınan insanlar ve ekonomi; çöken eğitim, sağlık, yargı ve toplumdan yükselen feryatlara çare arayan yok.
Hele ülkede can, mal güvenliği kalmamış. Kamu düzeni, kanun hakimiyeti bozulmuş. Bölücü parti başının devleti tehdit etmesinin arkasından iki polisimiz şehit edilmiş, jandarma Ladik’te böyle bir saldırı olacağını bildirdiği halde tedbir alınmamış... Ama siyasi iktidar, Ahmet Türk’le meşgul. İyi de intikam alır gibi şehit edilen iki polise kim sahip çıkacak?
Vatanın bütünlüğü ve milletin birliğine saldıran terör ülkenin her yerini yakıp yıkıyor, ortada ciddi hiçbir tedbir yok. Irkçı bir rejim uğruna cinayetler işlenirken, siyasi iktidar millet dediğimiz büyük aileyi kökenlere göre ayırmaya yarayacak, “açılım” siyasetiyle yatıp kalkıyor.
Bir olan milleti etnik kökenlere göre ayrıştırmaya yarayan “açılım”a,  Kayseri’de yumruklanan Enerji Bakanı’nın “normalleşme” demesi ve bu yolda daha fazla çalışacağını söylemesi anlaşılır gibi değil. Bu bakan 2002’de teslim aldıkları Türkiye’de terörün dibe vurduğunu, kimsenin yumruklanmadığını, kamu düzeninin normal olarak işlediğini niçin hatırlamıyor? 
Siyasi iktidar sorunlara çare bulacağı yerde, ülkedeki gerilimi körükleyecek işlerle meşgul. Hiçbir uyarıyı dikkate almıyor. Tutturmuşlar, Millet neyi isterse o olur. Milli iradenin üstünde bir güç yoktur diye. Tamam da milli irade, hükümet veya tek adam yönetimi değildir. Bari Anayasayı okuyunuz. Bakın 6’ncı madde ne diyor? “Türk Milleti egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.”   
Bizim tavsiyemiz, Türk Milleti’nin tarihiyle savaşmaktan, kimliği, egemenliği ve devletin temelleriyle uğraşmaktan vazgeçilmesidir. Bunun sonu çıkmaz sokaktır. Şu “açılım” denilen etnik ırkçı ayrışma siyasetini çöpe atıp, milletin işine bakılmasıdır.
Polis Akademisinde topladığınız ikinci cumhuriyetçi malum akıl hocalarının tavsiyesi neydi? Hatırlatalım:  “Süreç iyi yönetilemezse, (Millet uyutulamazsa) tehlikeli sonuçlar doğabilir, iç çatışma ortamı çıkabilir.” Türk Milleti uyandı, artık siz de uyanın.
Not: Milli Düşünce Merkezindeki çalışmaları ve ülkenin önemli konularını takip için iki adres tavsiye ediyoruz. “millidusunce.org” ve “iktidarmuhalefet.com”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları