Tarım Bakanı Pakdemirli’den yeni sistem açıklaması

Tarım Bakanı Pakdemirli’den yeni sistem açıklaması
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli parlamenter sistemin arşivdeki yerini aldığını belirterek yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakan olarak görevlendirildikten sonra ilk kez İzmir'e geldi. Pakdemirli, "Parlamenter sistem denilen ve artık Türkiye'nin enerjisini israf ettiği, ağırlığını taşıyamadığı, gelecek yolculuğunda önünü tıkadığı çok açık olan sistem, bütün kurum, kural alışkanlıklarıyla arşivlerdeki yerini almıştır. Şimdi yepyeni bir dönem başlıyor" dedi.

Bakan Pakdemirli'yi AKP İzmir milletvekilleri Atilla Kaya, Ceyda Bölünmez Çankırı, Necip Nasır ve Yaşar Kırkpınar da yalnız bırakmadı. Konuşmasında seçimi birlikte atlattıklarını, yorulduklarını, terlediklerini söyleyen Pakdemirli, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın selamını İzmir'e getirdim. Size şehitlerin kanlarıyla sulanmış, bombalanmış ama demokrasiden taviz vermeyen kurucu Meclisten selam getirdim" ifadesini kullandı.

"24 HAZİRAN'DA BİR DEVİR KAPANDI"

Türkiye'nin 24 Haziran seçimleriyle bir devri kapatıp yeni bir dönemi açtığını ifade eden Bekir Pakdemirli, "Türk milletinin bu büyük başarısını ne kadar alkışlasak azdır. Dünyada böylesine büyük bir demokrasi ve yönetim devrimini kansız, kavgasız, entrikasız biçimde gerçekleştirecek çok az toplum vardır. Bu değişim milletimizin medeni kabiliyetini ve demokratik olgunluğunu en açık şekilde ortaya koyan tarihsel bir hadisedir. Parlamenter sistem denilen ve artık Türkiye'nin enerjisini israf ettiği, ağırlığını taşıyamadığı, gelecek yolculuğunda önünü tıkadığı çok açık olan sistem, bütün kurum, kural alışkanlıklarıyla arşivlerdeki yerini almıştır. Şimdi yepyeni bir dönem başlıyor. Rahmetli Menderes'i nasıl astılarsa, rahmetli Özal'ı nasıl kuşattılarsa, Recep Tayyip Erdoğan'ı nasıl darbelerle devirmeye çalıştılarsa, büyük liderimizi bunlara teslim etmemek en büyük görevlerimizden biriydi" diye konuştu.

Yeni çağın fırsat yüzyılı olduğunu söyleyen Bekir Pakdemirli şöyle devam etti:

"Dünyanın zenginliğinden, refahından, güvenliğinden daha fazla pay alan ülke olmalıyız. Tarihsel miras ancak bizim gibi bir mirasa sahip olan toplum, 'Kişiyi yücelt ki devlet de yücelsin' anlayışı, ecdadımızın bin yıldır hüküm sürdüğü bu topraklarda yeniden bölgenin ve küresel gücün merkezi olmaya adaydır. Kardeşlik ve paydaşlık toplumu olmamız gerekiyor. Uzun zamandır bölünmelerle, sağcı-solcu, dinli-dinsiz, Sünni- Alevi, Türk-Kürt diye kamplara bölünmekten bıkmadık mı? Nihayet sizlerin iradesiyle yeni sisteme geçmiş bulunmaktayız."

Pakdemirli ailesine ikinci kez millete hizmet etmenin nasip olduğunu anlatan Bakan Bekir Pakdemirli, "Tarım ve Orman Bakanlığımız çok geniş çalışma alanına sahiptir. Bürokratik mekanizmaları yeni sistemin öngörüsüyle atılım yapma, sorun çözme, hızlı karar alma kabiliyeti ile yeniden düzenleyeceğiz. Çocukluğumdan beri siyasetle içli dışlıyım. 1983 yılından bu yana tüm seçimlerde bulundum. Ak Parti'nin davasına, liderine, felsefesine her zaman inandım" dedi.

Kürsüye davet ettiği eşi Ahu Pakdemirli'ye de desteği için teşekkür eden Bakan Bekir Pakdemirli, konuşmasının ardından kendisini karşılamaya gelenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş