Taşeronluk da olur, ama kim ve ne için?

A+A-
Sadi SOMUNCUOĞLU

ABD bu yıl sonundan itibaren Irak’tan çekiliyor. Mesele bundan ibaret olsaydı, iyi bir haber diyebilirdik. Ancak ortada yarım kalmış ve berbat edilen bir yığın sorun var, bunlar ne olacak? Esas soru bu.
Vietnam’da olduğu gibi ABD, her şeyi yüzüstü bırakıp gidecek mi, yoksa bu işe  kaldığı yerden devam edecek mi?
Hiç şüphe yok ki devam edecek. Ama nasıl? Bunu görmek için Afganistan ve Pakistan’da olanlara bakmak yeterlidir. Hele 2003’de ABD’nin, İsrail’in güvenliğini sağlamak, enerjiye denetim getirmek ve Irak’ın kuzeyinde yeni bir “İsrail” daha kurmak için geldiği hatırlanırsa hiçbir tereddüt kalmaz.  
Bugün 2003’e göre İsrail daha zor durumda. Enerjinin denetimi garantiye alınamamış, kuzeydeki kukla yönetimin akıbeti belli değil. Bir de İran çok güçlenmiş vaziyette. ABD’ye boyun eğmeden dimdik, milli siyasetini egemen kılmış. Bu ABD’yi çok düşündürüyor.
Bütün bunlar dikkate alındığında meselenin boyutu, ciddiyeti ve karmaşıklığı kendiliğinden ortaya çıkıyor. Peki ABD hem bölgeden çekiliyor, hem de kervan yürüyecek, bu nasıl olacak? İşte bölgemiz ve bizim için önemli olan soru bu.
Cevabını vermeden önce bazı tespitler yapalım. Obama TBMM’de, “Model ortaklık” tan bahsederek, “Türkiye Afganistan’da güçlü ortağımız.. Bizler Irak’la birlikte çalışacağız. Terörizme karşı da çalışacağız. Bu kapsamda El Kaide, bu kapsamda PKK da var” demedi mi?
Yine dün Türk-Amerikan Konseyi yıllık toplantısı sonrasında konuşan Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ,  “PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığı Amerika’yla da ilişkilerimizi olumsuz etkiliyor. İşbirliğinin istihbarat paylaşımından öteye gitmesi gerekir” diyor. ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullen ise; “Bölgesel sorunların çözümünde dostluğunuza ihtiyacımız var.. Pakistan ve Afganistan bölgesi küresel anlamda kritik zamandan geçiyor. İlker bana PKK konusunda ısrar ettiği gibi ben de ona Pakistan konusunda ısrar ediyorum” şeklinde konuşuyor.
Adamların bize ekmek-su kadar ihtiyacı var. Ama hâlâ kanlı terörü pazarlık konusu yapabiliyorlar. Hem PKK Kandil’de güven içinde yaşayacak, hem de Türkiye bölge bataklığına sürülecek.     
Burada bir parantez açalım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, “tarihi fırsat”  dediği tablo bu ise, yanılmaktadır. Çünkü bu seraptır. Hep yazdık. Önümüzde,  “PKK terörünü” etkisizleştirme karşılığında eş zamanlı olarak, “bölücü” taleplerin karşılanması şartı var.
Bundan da önemlisi, “ticaret”  havucu ile  “Barzani’yi” sırtlanıp Akdeniz’e indireceğiz.  Kansız, terörsüz bölünme. Ne “fırsat” ama.
Konumuza dönelim. Zengin haber kaynaklarına sahip, kıdemli dış politika yazarı Ferai Tınç, şu bilgileri veriyor. “Obama yönetimi, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bölgede İran dahil bütün ülkelerle ilişki içinde olmasını destekliyor. Bazı ABD’li yetkililer, bölgenin istikrarı için bizim Kongreden izin alamayacağımız bazı faaliyetleri, Türkiye aracılığıyla sürdürmek mümkün olacak.”
diyormuş.
Bu diplomatik ifadelerin tercümesini yapalım. “Dostumuz ve Model Ortağımız” Türkiye, bölgede bizim “taşeronumuz” olmalıdır. Bu  “kirli bataklıkta biz boğulduk, yardımınıza ihtiyacımız var.”  
Ne güzel “Model ortaklık” değil mi? Ortağın biri kara, diğeri zarara talip. Hem de ölümüne.


Türk Dünyası Çocukları, yarınlar bizim dedi
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın geleneksel olarak düzenlediği  “Türk Dünyası Çocuk Şöleni” nin 15’incisi,  41 çocuk grubunun (600 öğrenci, 100 öğretmenin) katılımıyla  Kadıköy’de  “Şölen Yürüyüşü”  ile başladı.  
Vakıf Başkanı, değerli dava adamı Prof. Dr. Turan Yazgan, çocuklara seslenirken,  “Sizleri 15. kez İstanbul’da kucaklamaktan, birbirlerinizle kucaklaştırmaktan,  Allahın emri olan daimi dostluğun temelini atmaktan son derece gururluyuz ve mutluyuz ”  dedi.
Bugün de Ali Sami Yen Stadı’nda; renkleriyle, musikileriyle, kültürleriyle, masumiyetleriyle, coşkularıyla folklor gösterileri yapılıyor. Yarın da  Cemal Reşit Rey Konser Salonunda  “6’ncı Türk Dünyası Ses yarışması ”  yapılacak. Program sarayların, müzelerin, çarşı ve çeşitli mekanların gezilmesiyle sona eriyor.
Farklı boylardan hepsi kardeş Türk... Türk’ün birliğini gücünü dünyaya duyurdular. Varolsunlar.
Bu milli gayretleri için Turan Yazgan hocamıza kıyamete kadar teşekkür ediyoruz. İki dünyada işi rast gelsin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları