Taşlar yerinden oynarken

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Sistem mühendisleri iş başında’85 En ince detayına kadar hesaplanmış her şey. Haysiyet cellatlarıyla el ele verilip, Türkiye’de yeni bir siyasal yapının taşları döşeniyor. Ucu Okyanus ötesine kadar uzanan laboratuar çalışmasında uluslararası istihbarat teşkilatlarından tutun da, medyadaki maşalar, iş dünyasının türedi zenginleri, siyasetin karanlık dehlizlerindeki sansarlar, politika kulvarının keçileri, karanlık mahfillerin fareleri gibi akla hayale gelmeyen unsurların kirli ittifakı, ülkemizde yeni siyasal yapıyı inşa edebilmek için harıl harıl çalışıyor. Bütün değer yargılarının hiçe sayıldığı bu ortamda insanımız ne yazık ki olanların pek de farkında değil. Bu karmaşık ortamda kimsenin aklına, “Kimin çıkarı var ya da bu sonuçtan kim karlı çıkar?” sorusu gelmiyor, akıllara tıpkı yüzlerce yıldır, kral çıplak diyen çocuğun akıbetini araştırmadığımız, sorgulamadığımız gibi, kaotik ortamlardan kimlerin karlı çıktığını irdelemeyecek kadar tembelliğe alıştık. Şerefsiz saldırılardaki kahpe zulanın izini sürmeyiz nedense. Güneydoğu’daki pusularda şehit düşen askerimize ağlarız. Hukuk pusularında hapsedilen subaylarımıza üzülür, siyaset pusularında infazına kalkışılan devlet adamlarına göz yaşı dökerken, hedef gösterilen “Karanlık odak”ların peşine düşeriz yel değirmenleriyle savaşırcasına. Aristo mantığının “Kimin çıkarı var” sorusunun cevabını bulmakta yeterli değiliz.
CHP Lideri Deniz Baykal’ın istifası kimlerin işine yarayacak? Partisini kurucusu Atatürk’ün çizgisine yeniden getirerek koptuğu halk ile bütünleştiren Baykal’ın istifasından faydalanma cihetine kimler gidecek iyi takip ederek sağlıklı analizler yapmak gerek.
Bugün Deniz Baykal’ın istifasına neden olan pusunun, yarın bir başka sebep ile bir başka siyasinin başına gelmeyeceğinin garantisi var mı? CHP’de öbür günkü gelişmeleri öngörebilecek ufuk çizgisini şekillendirebiliyor muyuz?
Yeni bir siyasal zeminin dayatıldığı Türkiye’de taşlar yerinden Baykal’ın istifasıyla oynamıştır. Yerleşecek yeni taşların kimlerin elinde olduğu meçhul olduğuna göre, sistem mühendislerine bir tek kurbanın yetmeyeceği de aşikârdır. Gelelim kimlerin karlı çıkacağı sorusuna. AKP’nin sekiz yıllık iktidarı boyunca cebine bin 500 katanlar mevcut iktidarın vitrin ömrünün dolmak üzere olduğunu sokaktaki vatandaştan daha iyi bilmiyor mu? ABD’nin Afganistan’da İran sınırına yaptığı yığınaktan Türkiye’de kaç bireyin haberi var? 15 Haziran itibariyle Ortadoğu coğrafyasında nelerin yaşanacağını kim biliyor? Temmuz ayında İsrail’in İran’ı vurmak için ateşleyeceği fitilin sonuçları ne olacak? Her ne kadar Ermenistan ile protokol askıya alındıysa da, cumhurbaşkanı seçimine hazırlanan Ermenilere bölgede yeni bir rolün biçildiğinden ne kadar haberdarız? Gürcistan’da turuncu devrim sona ermek üzere. Kafkaslardaki satrançta Vezir’in, At’ın, Fil’in ve de Şah’ın önündeki piyonların hangi ülkeler olacağı belli değil. Yunanistan’daki ekonomik krizin daha ağırı her an Türkiye’de suni olarak patlatılabilir. Dağılmakta olan AB’ye alternatif kim ya da kimler olacak? Bütün bu belirsizliğin ardında yeniden şekillendirilmek istenen siyasette Türkiye’yi bundan sonra kimler yönetecek? Bu ve buna benzer binlerce soruyu alt alta yazalım. En iyimser tablodan en kötü manzaraya kadar bu sonuçlardan kimlerin karlı çıkacağına dair alternatiflere yaptığınız işaretleri toplayın bakalım. Kafanız karıştı biliyorum ama mühendislik hesap işidir...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları