Taşnaklardan ASALA’ya...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Her 24 Nisan öncesi hükümette bulunanları bir telaş alır. ABD Başkanı’nın ağzından çıkacak söze odaklanır kocaman siyasiler. Ermeni diasporasının çeşitli ülkelerde yaptığıçalışmaları yayınlar basınımız. 1915’teki tehcir olayında gerçekten soykırım olup olmadığını tartışır siyasilerimiz. Bakkal Niyazi’den, Kasap Mahmut’a, manken Ebru’dan futbolcu Arda’ya kadar toplumun bütün katmanları savunmaya çekilip, Ermeni komşularımıza soykırım yapılmadığını dilleri döndüğü kadar anlatma gayretine kapılır. Televizyon programlarında da durum farklı değil. Asıl konunun uzmanı olan tarihçilere bir türlü söz verilmez. Her şeyi bildiğini iddia eden eskimiş siyasilerle, ekran maymunları bir türlü bastıramadıkları kompleksleri ile vır vır, dönüp dolaşıp aynı lafı ettikleri halde incir çekirdeğini dahi dolduramazlar.

 

***

Türk Tarih Kurumu’nun uzun yıllar başarı ile başkanlığını yapan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun “arşivler açılsın, tarihçiler karşılıklı tartışsın” teklifine Ermenilerin gelemeyişini konuşmuyor millet. Son yıllarda yükselen ise  “Canım ne var bunda, bir özür dileyelim konu kapansın” a vardı. Özür dilemesi gerekenin kim olduğu umurunda değil cahilin. Tabuları yıkacak ya... Aykırı laflar ederek pek bilmişliğini kanıtlayacak ya... Meydanı boş bulup sallayıveriyor.  Oysa 1915 olayları ile ilgili son yıllarda çok ciddi ilmi araştırmalar yayınlandı. Benim mütevazı kütüphanemde bile ATASE’nin yayınları hariç 50’den fazla kitap var. Her biri belgelere dayanan bu çalışmaları ne yazık ki hasbelkader memleketi idare edenlerin okuduğunu sanmıyorum. Bir de  “arşiv”  konusu var ki, çok bilmiş edalarıyla Ermenicilik, Kürtçülük yapanlar, arşivlerin açılmasını gündeme getirip, sanki arşivlerde soykırımın izleri varmış da gizleniyormuş havası oluşturuyorlar. Her şeyden önce arşivlere yorgancı Hasan, türkücü Ayşe’nin giremeyeceği bilinmeli. Arşivdeki belgeleri incelemek, anlamak için ilmi ehliyet şart. Öncelikle dil bileceksin. Eski alfabeyi okuyacaksın. Tarih metodundan haberin olacak. Kısaca bilgi sahibi olacaksın ki sana arşivlerde çalışma izni verilsin. Bu sadece Türkiye Cumhuriyeti arşivleri için değil bütün dünyadaki ülkelerin koyduğu kriterdir. Nitekim genç yaşında Rusya’ya gidip iki yıl boyunca arşivlerdeki belgeleri inceleyip, tercüme yaparak, soykırımın, iftiranın ötesinde emperyalist yalan olduğunu Mehmet Perinçek kanıtladı. Kaleme aldığıüçönemli eserde Ermenistan Başbakanı’nın imzalı mektuplarını dahi yayınladı. Kitapları Rusça, Almanca, Farsça ve Azerbaycan lehçesinde yayınlandı. Mehmet, Rusça, Almanca ve İngilizce biliyor. Son kitabını imzalayıp yolladıktan sonra görüşlerimi almak için aradı.  “Taşnaklardan ASALA’ya Yeni Belgelerle Ermeni Milliyetçiliğinin Serüveni” ni gurur duyarak okudum. Çarlık Rusyası dönemini arşivlerinde istihbarat raporlarında, Ermenilerin savaşöncesi hazırlıklarını da ortaya çıkarmış. Rus İçişleri Bakanı’nın gizli mektubunda 1915’e giden  “Kanlı Yol” u bulmuş Mehmet. Tiflis Jandarma Müdürü’nün Taşnak yolsuzlukları ve yalanlarına dair notlar var. Kürtçüler ile Taşnakların ortak çalışmalarından tutun da İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi-Taşnak iş birliğinin belgeleri de var. Perinçek’in kitabında ilk defa yayınlanan fotoğraflara ibretle baktım. Birinci Dünya Savaşı’nda Rus ve Fransız üniforması giyen Ermeniler, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi üniformasıyla Kırım’dan tutun bütün Sovyet coğrafyasında lejyonerlik yapmış.

 

***

Bilal Şimşir Hocamızın 1774-2005 tarihleri arasında  “Ermeni Meselesi” kitabışüphesiz önemli. Hüseyin Adıgüzel  “Yer Değiştirmenin 100 yılında: Ermeniler”  adını verdiği çalışmayı BilgeOğuz’da Yayınlamış. Eline, yüreğine sağlık. Geçtiğimiz hafta Sayın Uluç Gürkan, Kaynak Yayınları’ndan çıkardığı“Ermeni Katliamı Suçlaması. Yargılama ve Karar”  adlı eserini imzalayıp göndermiş. Gazetecilik mesleğinde büyüğümüz olan Uluç Gürkan da Amerikan ve İngiliz arşiv belgelerini bulup, iddialara tokat gibi cevap vermiş. Her kütüphanede bulunmalı.  “150 belgede Ermeni Meselesi” adlı olağanüstüçalışmanın ardından  “Taşnaklardan ASALA’ya” yı bizlere kazandıran Mehmet Perinçek’i yürekten kutluyorum. Yüklendiği bilgilerle bizleri aydınlatmaya devam ediyor. Genç araştırmacılar için örnek alınacak bilim adamı. Yolu da, bahtı da açık olsun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları