​​​​​​​Tayfur Sökmen'in yeğeni Akıncı'yı kime benzetti?

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım" sözünü defaatle dillendirince, Tayfur Sökmen'in yeğeni Şefik Çirkin'i aradım. Hatay'ı geçmişte TBMM'de de temsil eden Çirkin, hali hazırda İYİ Parti'nin İl Başkanı. "Mustafa Akıncı, zaten istese de Tayfur Sökmen olamaz. Ona benzeyemez. O benzese benzese, emrinde bir ordu bulunduğu halde, Selanik'i, tek kurşun atmadan Yunan'a teslim eden Hasan Tahsin Paşa'ya benzer. Osmanlı Paşası olan Hasan Tahsin, Selanik'i düşmana teslim ettikten sonra Yunan vatandaşı olmuş ve orada kalmıştır. Mezarı da hâlâ Yunan Kara Kuvvetleri Müzesi'ndedir. Akıncı da kendisine böyle bir gelecek planlıyor olabilir!"

***

"Akıncı kim ki ona tepki göstereceğiz. Tayfur Sökmen demek, yılmaz, yıkılmaz bir vatan sevgisi demektir. Atatürk'ün emriyle görevlendirilmiş, Hatay'ın düşman elinden kurtulması için 20 yıl mücadele etmiş, Hatay'ı önce bağımsız yapmış, sonra Cumhurbaşkanı iken, Hatay Milli Meclis'inin oy birliğiyle aldığı kararla, 'Cumhurbaşkanı olmaktansa, anavatanda sade bir vatandaş olmayı tercih etmiş', birçok menfaati elinin tersiyle itmiş, 1960'lara, Cumhurbaşkanlarına "doğal senatörlük" veren kanuna kadar da Türkiye'de "sade bir vatandaş" olarak yaşamış, dünyada eşine, emsaline az rastlanır bir vatan evladı demektir. Böyle bir şahsiyetle, anavatana sadakatsiz, anavatana düşman birini mi kıyaslayacağız yani" diyen Çirkin'e göre, "Bu olayın asıl acı verici olan yanı, Akıncı'nın AKP iktidarının, dolayısıyla Türkiye'nin desteğiyle Cumhurbaşkanı olmuş olmasıdır. Akıncı, evet milletvekilliği yaptı, bakanlık yaptı ama sonra ABD'ye gitti. Yıllarca orada yaşadı. Kuzey Kıbrıs'a Cumhurbaşkanı olarak dönebildiyse, bu maalesef biraz da Türkiye'nin, Türkiye'yi yönetenlerin sayesinde oldu. Dolayısıyla, bugün, bu iş öyle yerel gösterilerle geçiştirilemez. Bunun "devlet adına" ağır bir cevabı olmalı. Tayfur Sökmen üzerinden milliyetçilik yapmak, böylece milliyetçilerin gazını almak hiçbir şey ifade etmiyor. Büyük devletler gösteri yapmazlar, gereğini yaparlar. İktidar da milliyetçilik yapacaksa, bunu Kıbrıs'ta yapacak. 26 Nisan'da seçim var. Bu iş öyle gemiyle, sondajla olmaz. AKP'ye düşen, Cumhurbaşkanı olmasını sağladığı Akıncı'nın, bu defa kaybetmesi için gereğini yapmaktır. Henüz, bu yönde ciddi bir çıkışlarını da görmedik. Bunu yapmıyorlarsa, yerli ve milli politikadan söz bile edemezler."

***

Şimdi birileri "Bu nasıl bir faşist yaklaşımdır! Ne de anti-demokratik! Ne demek seçilmesini engellemek?Ama Kıbrıs Türkü'nün hür iradesi? İçişleri?" Filan demeye kalkacak olur… Naçizane ben devralayım sazı burada da:

AB, "Denktaş'ın itibarını zedelemek üzere" Türkiye'den gazeteci, yazar, televizyon programcısı, sivil toplum kuruluşu satın alırken, 30 milyon euroluk "Yes be annem" ve "Denktaş zihniyetindeki siyasileri sandığa gömme" operasyonu tezgahlarken nerelerdeydiniz?

Talat'a destek verirken sorun yok… Kıbrıs Türklüğü'nün başına Akıncı gibi bir figürü musallat ederken sorun yok… İş, Kuzey Kıbrıs'ın egemenliğini savunacak/tesis edecek bir idareyi desteklemeye gelince "ama iç işleri" öyle mi?

Yemezler…

SORU-YORUM

KKTC Cumhurbaşkanı, Türkiye karşıtlığını aşıp da düşmanlığa varan görüşlerini nerede paylaştı?

The Guardian'da.

The Guardian, nerede?

İngiltere'de.

İngiltere ne/kim?

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sömürge devleti.

Akıncı'nın ifadelerini, "Ama biliyorsunuz o bir solcu. Bir solcu olarak böyle düşünmesi doğru değil mi" filan gibi cümlelerle kılıfına uydurmaya çalışanlara soruyorum:

Sözüm ona "solculuğunun" gereği/nişanesi olarak "Kıbrıs Türklüğününün ana vatanı"na   kapıyı pencereyi kapatmaya çalışan bu "çok solcu" beyin, medeti "emperyalizmin ana vatanı"ndan umuyor olması da "solculuğunun" gereği mi? Misal, "Osmanlı'ya dayanan kökleri"ni de referans göstererek sık sık "çözüme yardım" çağrısında bulunduğu Boris Johnson "solcu" bir lider mi?

Ha bir de…

Tahtakale'de, Kaymaklı'da, Ayvasıl'da, Muratağa'da, Sandallar'da, Rumlar, Türkleri kurşuna dizmeden, topluca katletmeden önce, üstlerine buldozerler sürümeden önce, evleri, okulları yaylım ateşine tutmadan önce bir kapıyı tıklatıp da sormuşlar mıdır acaba, "İçeride 'solcu' kimse var mı" Diye? Tecavüz ettikleri Türk kadınlarına, kızlarına -öyle ya belki de hiçbir dertleri yoktu Rumlarla- dünya görüşlerini sordular mı acaba kanlarına girmeden önce yoksa "Türklükleri" miydi o mezalime uğrama nedenleri sadece?

 

dfs-004-001-011.jpg

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları