Tayland'daki hayvanat bahçesinde vahşet! Kafese giren görevliler hayatlarının şokunu yaşadı

Tayland'daki hayvanat bahçesinde vahşet! Kafese giren görevliler hayatlarının şokunu yaşadı
Tayland'da hayvanat bahçesine ani bir baskın düzenleyen görevliler, kesik kaplan kafası buldu. Dişi ve erkek kaplan ile 2 yavrusuna el konuldu

Independent Türkçe'nin haberine göre, Tayland'ın Mukdahan ilindeki hayvanat bahçesi ve çiftlik olarak işletilen tesise baskın düzenlendi. Yasadışı hayvan barındırıldığı tespit edilen Mukhda Kaplan Çifliği ve Hayvanat Bahçesi'ne yapılan geniş çaplı baskında 5 kaplana el konurken, bir tane de kesik kaplan kafası bulundu.

El konan 5 kaplandan Panthera tigris türündeki bir dişi ve bir erkek kaplanın, tesisteki iki kaplanın yavrusu olduğu doğrulandı. Öte yandan, yapılan DNA testinde üç kaplanın çiftlikteki diğer kaplanlarla biyolojik bağı olmadığı anlaşıldı. Ayrıca yetkililer adli tıp testi için iki kaplana daha el koyarken, kesik kaplan kafasıyla ilgili de soruşturma başlattı.

8 YIL HAPİS YATABİLİR

Hayvanat bahçesinin sahibi, yasadışı hayvan barındırma ve sahte bilgilendirme yapmakla ilgili birden fazla ihlalle suçlanıyor. Tesis sahibi, tüm ihlallerden suçlu bulunursa toplamda en az 8 yıl hapis ve 570 bin Tayland Bahtı (yaklaşık 150 bin TL) para cezası alabilir. Tayland'da hayvan kaçakçılığı uzun süredir önemli bir sorun.

2019'un Ocak ayında aynı tesise, 44 adet yerli ve yurtdışından getirilen vahşi hayvanı yasadışı bulundurduğu için baskın düzenlenmişti. Hayvanlara el konurken, tesis sahibine yöneltilen suçlamalarsa Mukdahan Bölge Başsavcılığı tarafından delil yetersizliği nedeniyle düşürülmüştü.

2017'de de Çonburi ilindeki domuz çiftliğinde yasadışı hayvan barındırıldığının öğrenilmesi üzerine bir düzine kaplana el konmuştu. Kanchanaburi bölgesineki Tiger Temple adlı tesise de, yasadışı şekilde hayvan barındırıldığı ve hayvan ticareti yapıldığı gerekçesiyle 2016'da baskın yapılmıştı. Ekipler en az 130 canlı kaplan, 40 ölü kaplan yavrusu, kaplan postu ve kaplan derisinden yapılma bin 500 adet kolyeye el koymuştu.

kaplan1-002.jpgkaplan2-002.jpg

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58