"Tayyip Erdoğan ve Bahçeli erken seçim isteyecek"

"Tayyip Erdoğan ve Bahçeli erken seçim isteyecek"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli'nin "Biz yönetemiyoruz" diyerek erken seçim isteyeceklerini açıkladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın sorularını yanıtladı.

Erken seçim ve AKP içerisindeki FETÖ tartışmaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığı'nın ve Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının izlenmesi gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, erken seçim istemediklerini belirterek, "AKP ve MHP, biz yönetemiyoruz, seçime gitmek zorundayız diyecekler" ifadelerini kullandı.

 Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:
 
'ERKEN SEÇİM İSTEYECEKLER'

"Ben, özellikle yerel seçim döneminden bu yana, bir erken seçimi doğru bulmadığımı, parti olarak bizim de bir erken seçim talebimizin söz konusu olmayacağını sıklıkla vurguladım. Biz hâlâ aynı noktada duruyoruz. Bir erken seçim doğru değil. Ancak, erken seçim kararı alacak olan iktidar bloku açısından durumu değerlendirdiğimizde, bir süre sonra bunlar başta ekonomi olmak üzere pek çok konuda Türkiye’yi yönetemedikleri gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacaklar. Dolayısıyla, 'Biz yönetemiyoruz, seçime gitmek zorundayız' diyeceklerdir."

'BAZI FETÖ'CÜLERE DOKUNULMADI'

"FETÖ borsasının iki ayağı var. Birinci ayağı FETÖ’yle ilişkili pek çok işadamının, sermaye grubunun mallarına el konulmasıyla ilgili. Mallarına el konulanların bir kısmı yurtdışına kaçtı, bir kısmı tutuklandı ve hapise atıldı. Bazı FETÖ’cülere ise dokunulmadı. Bu süreçte el konulan malların bir kısmı da pazarlandı. TMSF aracılığıyla satış yapılırken, mal varlıklarının listesini eline alıp iş dünyasını gezen bir sürü aracı insan vardı. 'Bana şu kadar para verirseniz, bu malları size şu fiyattan satarım' diyenler vardı. Bunların içinden o mal varlıklarını alanlar da oldu, 'Hayır, biz almıyoruz' diyenler de oldu. Çok uygun koşullar olmasına rağmen 'İleride başımız belaya girer' deyip almayanlar da oldu. Bu malların, bazı isimler aracılığıyla pazarlanması, pazarlanmasına göz yumulması FETÖ borsasının bir ayağı."

'ERDOĞAN'IN AVUKATLARI İZLENMELİ'

"Ben şöyle biliyorum: Şikâyet edilmesi ve bütün bu gerçekler bilinmesine rağmen savcı dava açmadı. İtiraz üzerine bir başka mahkemeye gitti. O mahkeme de dava açılmamasına karar verdi. Erdoğan’ın avukatları bu davalara bakıyordu. Erdoğan’ın avukatlarının FETÖ bağlantılı kaç dava aldıklarını ve bu davaların sonuçlarının ne olduğunun izlenmesi lazım. Öte yandan Erdoğan’ın avukatlarının hâkim ve savcı atamalarındaki etkilerinin de araştırılması lazım. Kim tarafından? Adalet Bakanı tarafından araştırılması lazım... Çünkü Adalet Bakanı aynı zamanda Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) da başkanı. O zaman görülecek ki FETÖ borsasında hangi avukatlar yargı üzerine siyasal baskı kurdular. Hangi siyasiler yargı üzerinde baskı kurarak aslında mahkûm olması gerekenleri kurtardılar, bunların tümü ortaya çıkacaktır. Bugün olmasa bile mutlaka bir gün ortaya çıkacak. Mahkûm olması gereken kişiler hakkında nasıl hiç dava açılmadı ya da nasıl beraat ettiler? İki dürüst, namuslu Adalet Bakanlığı müfettişi görevlendirlirse bütün bu ayrıntıları ortaya çıkarmak mümkün."

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş