Tayyip'e karşı PKK ile ittifak olacak iş midir?

A+A-
Behiç KILIÇ

Muhteremin paçası fena halde sıkışık, imparatorluğu büyütmek için pala sallardı, şimdi krallığı koruma çabasında..! Çatırdılar geliyor, çöküşü önlemek için her riski göze alıp paça kasnak dalacak çaresiz.
Kesin kurtuluşu için tek ilaç belli!
Tayyip elden ayaktan düşmeli. İktidar gitmese bile yaralanmalı ki bu soluk alsın!..
Muhteremin kalan gücü ne?..
Matbuat!..
Ve bunu kullanıyor.. Nasıl?.. Malum seçim var, sandıktan Tayyip’in muarızları çıkmalı.. Sistemin iki muhalefetini desteklemeye eyvallah, elbette!..
Gelgelelim Türkiye’nin çarpık vitrinine!.. (Bu çarpıklığın da baş mimarlarındandır ya kendileri, neyse...) Bu çarpık vitrine göre sandıkta PKK etkinliği malum!.. Kürt vatandaşların oyları üzerindeki PKK gerçeği ortada!.. PKK, zaten elde tuttuğu yerel yönetimlerde etkinliği artırma gayretinde. Sahada, oy istiyor.. Aldığı her oy AKP aleyhine denge!.. Yani biliniyor ki, seçim AKP ile PKK arasında, geniş bir oy tabanında. AKP’nin oy oranındaki düşüş PKK’nın oylarını artırmasına bağlı, durum bu!..
Ve bu durum “o adamın umudu!..” Bunu nasıl görebiliyoruz?..
Adamları, PKK partisini, Alaattin’in lambası gibi ova ova parlatıyorlar da ondan..
Dahası da şu.. Malum, gündeme bir “Obama’nın PKK planı” düştü... Abdullah Gül “Güzel gelişmelerden” söz etti, Apo İmralı’dan topa girdi... Bizim “eski imparatorun” adamları hemen Apo’dan yana destek yazılarını patlattılar!.. (Başbakan’a Apo’ya muhatap ol çağrısı ile tuzak...)


 

Oysa Apo başka havada!..
Şimdi hemen bu Obama’nın PKK planını hatırlatalım.. Plan, bir kere Barzani-Talabani merkezli. Kandil’in tasfiyesi, eşkıyanın silah bıraktırılması üzerine. Türkiye ile Irak-ABD ilişkileri çerçevesinde hazırlanmış bir çalışma. Bir Kürt konferansı temelinde, bu prensiple ele alınmak isteniyor...
Ama Apo buna “olur” demiyor. İmralı’dan gelen “Üzerime düşeni yapacağım” lafının şartları var.
Apo, bir meselenin kendine odaklı olmasını istiyor. Adamlarına talimat verdi, şartlarını açıklattı. Bu şartlara göre; “Taraflar (!) karşılıklı olarak ateşkes yapabilirler. Bu ateşkes gayriresmi de olabilir, pratikte de gelişebilir. Dolaylı şekilde de gelişebilir. Demokratik sivil bir anayasa üzerinde uzlaşılabilir, demokratik bir anayasa konferansı düzenlenebilir. Çünkü Anadolu’da yaşayan kültürler vardır. Hakikatleri araştırma komisyonu kurulabilir. Bu komisyon gerçekleri araştırır, ortaya çıkarır, sorunun çözümüne katkıda bulunabilir” diyor. Yani, İmralı ile Ankara anlaşma masasına oturacak, Tayyip Erdoğan tek devlet tek millet demekten vazgeçecek, Apo ile federasyon temelinde uzlaşarak anayasayı sunacak, onun istediği bu!..
Apo, PKK’nın silahsızlandırılması konusunu konuşmuyor bile!.. Ona göre böyle bir durum söz konusu bile olamaz!..
Ve işte bu!..
Bu Apo “çözüm arayan kimlik!..” Çetesi de siyasette ittifak için düşünülen varlık?.. Neden?.. Tayyip Erdoğan’a karşı yara açmak için!.İşte asıl düşüncesi...

Apo elbette söz konusu matbuatın el vermesinden memnun!.. Bu nedenle suret-i hak yanlısı, melaike maskesi takması mümkün!..
“Kimse gelip benimle görüşmedi. Eğer çözmek istiyorlarsa ben buradayım, tüm bilgiler de bende. Neden gelip benim ifademe başvurmuyorlar.”  Sözleri ile adalet arayan Mandela havalarında ve güya  “uyarı”  yapıyor!.. Şu sözler uyarıdan çok tehdittir;  “Baharla birlikte olacaklardan ben sorumlu değilim. Sen her gün onların üzerine bomba yağdırırsan sırf kendi nefsini korumak için de olsa direnecektir. PKK teslim olmaz, direnecektir. Ama demokratik özgürlük hareketi eskisinden 10 kat daha güçlüdür..!”
Demek istiyor ki; “Beni yok sayarak plan falan yapmayın!..”  Derdi barış falan değil, derebeyliğinin dağılmasını önlemek!..
Ona göre, yapılacak olan şu..
“Beni burada tasfiye etmek istiyorlar. Amerika, İsrail ve İngiltere bu planı uyguluyor. Türkiye’nin izlemesi gereken yol, acilen taraflarıyla acil bir demokratik çözüm yoluna gitmektir. Yoksa her gün bombalıyorsunuz. Güney Kürdistan’da küçük bir Kürdistan kurarak, diğer parçalardaki Kürtleri yok saymak istiyorlar...”
İşte, çözümden söz ettiği anlatılan, kapıkulları seçimi kazansın diye kollanıp sunulan Apo bu... Sermaye ağasının Tayyip’ten kurtulmak için seçtiği yollardan biri de bu!...

Yazarın Diğer Yazıları